Mám nárok na kompenzační bonus za březen 2021?

Dobrý den přeji, nevím, zdali mám nárok na kompenzační bonus, a i se bojím zažádat, abych nebyl poté nějak popotahován.

Chtěl bych zažádat o pomoc za měsíc březen, protože v únoru jsem byl s příjmem na nule. Mám OSVČ jako hlavní činnost, a jsem řemeslník. Nikdy jsem živnost nepřerušil.

Ale nevím, zdali se  mě kompenzační bonus taky týká.

Děkuji za pomoc.

Dotaz poslal/a: Radek Š., 09.03.2021 8:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2021 19:11 napsal/a:

Dobrý den,

To, že jste měl v únoru nulový příjem, sice může znamenat, že můžete mít nárok na kompenzační bonus, není to ale jediná podmínka.

Jako OSVČ můžete mít na kompenzační bonus nárok z důvodu poklesu poptávky po vámi nabízených službách, výrobcích či zboží. Předpokladem je to, že u vás došlo k poklesu příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

U kompenzace za březen 2021, se dokládají příjmy (tržby z prodeje výrobků nebo služeb) za měsíc únor 2021.

Zde ale pozor na to, podle jakého data se to posuzuje:

  • Pokud vedete účetnictví, tak se to posuzuje podle data zaúčtování (tj. zpravidla podle data vystavení faktury)
  • Pokud účetnictví nevedete, tak by to bylo podle data přijetí platby (v hotovosti nebo na účet)

Příjmy za únor 2021, se pak porovnají s průměrnou výší příjmu ve srovnávacím období (průměr za 3 měsíce). Srovnávací období pro kompenzaci za březen 2021, je prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.

Pokud jste měl v únoru 2021 příjem alespoň o 50% nižší, než průměr ve srovnávacím období, pak je tato podmínka splněna.

Další podmínkou je to, že příjem z podnikání (z omezené činnosti), byl vaším hlavním (převažujícím) zdrojem příjmu ve srovnávacím období (nebo případně v rozhodném období, což je červen 2020 až září 2020).

Záleží tedy i na tom, zda jste ve srovnávacím období měl i jiné příjmy (ze zaměstnání, z pronájmu apod. – posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9).

Mezi další podmínky pak patří to, že jste k 5. 10. 2020 byl aktivním podnikatelem, nebo i to, že nejste nespolehlivým plátcem podle zákona o daních z příjmů.

Pokud podmínky splňujete, tak si můžete o kompenzační bonus požádat online, přímo na webu finanční správy – online žádost je zde. Nebo je možné použít i klasický PDF formulář, který si vyplníte ručně – formuláře ke stažení jsou zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď