Mám nárok na kompenzační bonus za květen a červen 2020?

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, jak je to s nárokem na kompenzační bonus. O prvních 25 tisíc korun jsem si požádala, protože celou dobu epidemie jsem měla zavřenou provozovnu a nulový příjem. Teď na začátku května jsem konečně mohla otevřít.

Vím, že je i druhý kompenzační bonus, který má být 19,5 tisíce korun. Zajímalo by mě, jestli na něj mám nárok, když už jsem otevřela provozovnu. Vzhledem k tomu, že musíme dodržovat přísnější hygienické opatření a vzhledem k tomu, že počítám, že minimálně během května budu mít jen minimum zákazníků, tak si myslím, že bych nárok mít mohla. Na druhou stranu už ale mohu zase podnikat, tak zase nevím.

Někde jsem četla, že za neoprávněnou žádost je snad dokonce 8 roků vězení a to mi za to fakt nestojí. Můžete mi prosím poradit?

Dotaz poslal/a: Radana F., 13.05.2020 18:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2020 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus (jak za první období, kdy se jednalo o 25 tisíc korun, tak i za druhé období, kde se jedná o 19,5 tisíce korun), je za stejných podmínek.

Jednou z hlavních věcí je:

že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v kalendářním měsíci, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, zcela nebo z části omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vlády.

Takže, pokud například otevřete provozovnu 11. května 2020, pak je podmínka za měsíc květen splněna, protože minimálně po část měsíce května, jste nemohla své podnikání vůbec provozovat.

Další věc je to, co sama ve svém dotazu píšete. I po otevření budete muset dodržovat řadu omezení, které vám pravděpodobně budou přinášet zvýšené náklady s provozováním vašeho podnikání. To je další důvod, proč se domnívám, že byste měla splňovat nárok i na druhý kompenzační bonus.

V neposlední řadě je zde i to, že se dá očekávat, že minimálně v průběhu měsíce května nebude objem vašich zakázek/prodejů (nevím v jakém oboru přesně podnikáte), stejný, jako v době před epidemií. Osobně bych očekával, že v květnu a dost možná i v červnu bude vaše podnikání postupně nabíhat.

Na základě toho se domnívám, že splňujete podmínky pro nárok i na druhý kompenzační bonus za květen a červen 2020. O kompenzační bonus také nemusíte žádat ihned, ale můžete případně počkat a posoudit, nakolik vás epidemie a s ní související opatření budou postihovat v tomto období.

Podrobnější informace k této problematice je možné najít například zde.

A ještě k té potencionální sankci „8 let ve vězení“. To je nesmysl, který šíří některá média. Podle právního názoru by se maximálně mohlo jednat o krácení daně, kde se jedná o trestný čin až od hranice nad 50 tisíc korun. Maximální výše kompenzačního bonusu je 44,5 tisíce korun.

Takže asi jediné riziko, pokud by někdo požádal o bonus neoprávněně je to, že by ho musel vrátit + by mu finanční úřad vyměřil nějaké penále. 8 let vězení je nesmysl.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď