Mám nárok na kompenzační bonus za květen a červen 2020?

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, jak je to s nárokem na kompenzační bonus. O prvních 25 tisíc korun jsem si požádala, protože celou dobu epidemie jsem měla zavřenou provozovnu a nulový příjem. Teď na začátku května jsem konečně mohla otevřít.

Vím, že je i druhý kompenzační bonus, který má být 19,5 tisíce korun. Zajímalo by mě, jestli na něj mám nárok, když už jsem otevřela provozovnu. Vzhledem k tomu, že musíme dodržovat přísnější hygienické opatření a vzhledem k tomu, že počítám, že minimálně během května budu mít jen minimum zákazníků, tak si myslím, že bych nárok mít mohla. Na druhou stranu už ale mohu zase podnikat, tak zase nevím.

Někde jsem četla, že za neoprávněnou žádost je snad dokonce 8 roků vězení a to mi za to fakt nestojí. Můžete mi prosím poradit?

Dotaz poslal/a: Radana F., 13.05.2020 18:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2020 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus (jak za první období, kdy se jednalo o 25 tisíc korun, tak i za druhé období, kde se jedná o 19,5 tisíce korun), je za stejných podmínek.

Jednou z hlavních věcí je:

že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v kalendářním měsíci, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, zcela nebo z části omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vlády.

Takže, pokud například otevřete provozovnu 11. května 2020, pak je podmínka za měsíc květen splněna, protože minimálně po část měsíce května, jste nemohla své podnikání vůbec provozovat.

Další věc je to, co sama ve svém dotazu píšete. I po otevření budete muset dodržovat řadu omezení, které vám pravděpodobně budou přinášet zvýšené náklady s provozováním vašeho podnikání. To je další důvod, proč se domnívám, že byste měla splňovat nárok i na druhý kompenzační bonus.

V neposlední řadě je zde i to, že se dá očekávat, že minimálně v průběhu měsíce května nebude objem vašich zakázek/prodejů (nevím v jakém oboru přesně podnikáte), stejný, jako v době před epidemií. Osobně bych očekával, že v květnu a dost možná i v červnu bude vaše podnikání postupně nabíhat.

Na základě toho se domnívám, že splňujete podmínky pro nárok i na druhý kompenzační bonus za květen a červen 2020. O kompenzační bonus také nemusíte žádat ihned, ale můžete případně počkat a posoudit, nakolik vás epidemie a s ní související opatření budou postihovat v tomto období.

Podrobnější informace k této problematice je možné najít například zde.

A ještě k té potencionální sankci „8 let ve vězení“. To je nesmysl, který šíří některá média. Podle právního názoru by se maximálně mohlo jednat o krácení daně, kde se jedná o trestný čin až od hranice nad 50 tisíc korun. Maximální výše kompenzačního bonusu je 44,5 tisíce korun.

Takže asi jediné riziko, pokud by někdo požádal o bonus neoprávněně je to, že by ho musel vrátit + by mu finanční úřad vyměřil nějaké penále. 8 let vězení je nesmysl.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na kompenzační bonus – řemeslník (zednictví)

-

Dobrý den, provozuji řemeslnou činnost zednictví. Pracuji sám a provádím jen drobné zakázky v bytech – rod. domech. Zákazníci bohužel v současné situaci odkládají tyto zakázky na pozdější období (časově neurčené). Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro OSVČ – březen 2021, omezení pohybu

-

Dobrý den, jsem OSVČ, obchodní zástupce, mým rajónem je půl republiky, návštěvy lékařů. Mám nárok na kompenzační bonus, pokud jsem nyní na měsíc omezena na oblast okresu, kraje. Vím, že ta prací se může, ale není toto zrovna kontraproduktivní, když každý den pojedu do jiného města? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus OSVČ za březen 2021 – sezónní podnikatel

-

Dobrý den! Mám nárok na bonus OSVČ za březen 2021, když jsem měla v letech 2018, 2019, 2020 pozastavenou živnost v měsících leden, únor, březen, duben a v letošním roce 2021 pozastavený měsíc leden a únor. Pokud mám nárok, co je v tomto případě porovnávací období. Děkuji.

Zobrazit odpověď

OSVČ prádelna – nárok na kompenzační bonus

-

Dobrý den, jsem OSVČ – praní prádla pro hotely a penziony, z důvodu  uzavření hotelů a penzionů nemůžeme službu poskytovat, má smysl podávat žádost o KB? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď