Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Dobrý den,

jsem v insolvenci od 12/2016. Měla jsem dluh na zdravotním pojištění u VoZP 1413kč a přihlásili se do insolvenčního řízení, ale nevím, jestli už je částka zaplacená nebo není, nebo jestli to má nějaký vliv na nárok na mateřskou.

Měla bych mít odpracované dny a v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou (od 4. 4. 2016), měsíce předtím jsem také pracovala, ale u jiné firmy. V roce 2015 jsem pracovala celý rok, kromě 2 měsíců.

Na mateřskou bych měla nastoupit 7. 6. 2017 a od 17. 10. 2016 jsem na PN kvůli úrazu nohy, v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná a v prosinci mi to doktor potvrdil.

Od ledna jsem na PN pod Gynekologií, jelikož jsem nastoupila hned na rizikové těhotenství. Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Michaela, 29.05.2017 10:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 14:07 napsal/a:

Dobrý den,

„mateřská“ (přesněji tedy peněžitá pomoc v mateřství, PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Se zdravotním pojištěním, které zmiňujete v dotazu, tedy nárok na PPM nijak nesouvisí. Zdravotní pojištění se vztahuje k úhradě zdravotní péče. A i když dlužíte zdravotní pojišťovně pojistné, tak nehrozí, že by vás lékař/v nemocnici odmítl ošetřit, kvůli neuhrazenému pojistnému.

Co se týká samotného nároku na „mateřskou“ (PPM). Ke splnění podmínek by vám mělo stačit už jen to vaše poslední zaměstnání, které máte nyní (od dubna 2016).

U PPM je požadováno, abyste v době zahájení (6 – 8 týdnů před porodem, u vás 7. 6. 2017), byla zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění). To, že jste nyní v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou (byť momentálně v pracovní neschopnosti) znamená, že je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Za dobu účasti na nemocenském pojištění se pak počítají všechny dny, kdy jste byla zaměstnána. Tedy včetně víkendů, svátků nebo i doby kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na PPM byste tedy (podle všeho výše uvedeného), nárok mít měla.

Výše „mateřské“ by se pak měla odvíjet od výše vašeho příjmu v zaměstnání, před zahájením pracovní neschopnosti. To, jak máte vysoké nemocenské dávky, na výpočet PPM nemá vliv. Výpočet výše PPM se provádí z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď