Mám nárok na mateřskou, pokud si budu sama platit nemocenské pojištění?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak funguje nárok na mateřskou v situaci, ve které se nacházím.

Od 1. listopadu 2016 jsem se stala osobou spolupracující, což znamená, že moje maminka si otevřela obchod s oblečením a já s ní spolupracuji. Platí mi jak zdravotní, tak i sociální pojištění.

Před tím jsem pracovala devět měsíců na HPP jako zástupce vedoucího v Penny Marketu.

Jelikož obchod nevynáší, tak mi bude platit sociální a zdravotní pojištění do září a potom obchod zavíráme.

S přítelem se snažíme o miminko a řeším teď, zdali bych měla nárok na mateřskou, pokud bych si platila sociální pojištění 115,- od července 2017 a šla na mateřskou třeba v prosinci?

Jenže jsem se dočetla, že pokud bych od září, kdy končí obchod nenašla práci a byla na úřadě, tak na mateřskou nemám nárok.

Jde si třeba těch 115,- platit, i když budu na úřadě. Nebo je lepší být samoplátce, protože z podnikání mi nějaké peníze zůstanou a platit si sama sociální a zdravotní plus těch 115,- abych mohla v listopadu či prosinci nastoupit na mateřskou?

Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Kristýna S., 22.06.2017 13:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, vámi zmiňovaných 115 Kč zřejmě nebude sociální pojištění, ale nemocenské pojištění.

Jako spolupracující osoba jste vedená jako OSVČ. Co se týká případného nároku na „mateřskou“, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak musíte splňovat stejné podmínky. Tedy v době zahájení PPM (6-8 týdnů před porodem) být plátcem nemocenského pojištění, nebo v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti. Dále pak splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. A nakonec jako OSVČ musíte být plátcem nemocenského pojištění po dobu 180 dní za poslední rok.

Pokud tomu správně rozumím, tak od 1. 11. 2016 za vás vaše matka platila pouze sociální a zdravotní pojištění, dobrovolné nemocenské pojištění placeno nebylo? To byste si tedy začala platit až od července 2017?

V tom případě byste si musela nemocenské pojištění platit nejméně do 28. 12. 2017 (180 dní) a teprve poté byste mohla nastoupit na PPM. Tedy termín porodu by vám musel vycházet nejdříve na 8. 2. 2018. V listopadu nebo na začátku prosince by vám nárok na PPM určitě nevznikal, protože by nebyla splněna podmínky minimální doby nemocenského pojištění za poslední rok – těch 180 dní.

Do lhůty 270 dní by se vám pak období, kdy byste si platila dobrovolné nemocenské pojištění + doba v zaměstnání v roce 2016.

Je ale otázka jestli se vám to vyplatí? Pokud si budete platit nemocenské pojištění ve výši 115 Kč, pak je výsledná „mateřská“ (PPM) ve výši 116 Kč na den, tedy 3480 Kč na měsíc a celkem za 28 týdnů to je 22 736 Kč.

Současně to ale pro vás znamená povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění minimálně za dobu červenec – prosinec. Minimální sociální pojištění je v roce 2017 částka 2061 Kč. Minimální zdravotní pojištění je v roce 2017 částka 1906 Kč. Včetně nemocenského pojištění, je to dohromady minimální platba 4082 Kč. Za dobu 07/2017 až 12/2017 takto jen na odvodech zaplatíte 24 492 Kč. Tedy o necelé 2 tisíce více než pak dostaňte zpátky z mateřské.

Pokud by pak termín porodu vycházel na pozdější datum a vy si tak povinné odvody platila delší dobu, tak to může v celkovém součtu vycházet ještě méně výhodně. Na druhou stranu zase, pokud byste v této době neměla žádné příjmy, tak by vám část takto zaplaceného pojištění mohla být vrácena. Je tedy těžké říci kdy přesně se vám ještě „vyplatí“ platit si pojištění a mít PPM jako OSVČ, abyste nakonec dostala víc, než zaplatíte.

Nemocenské pojištění si můžete platit pouze jako samoplátce – podnikatel (OSVČ). Jako nezaměstnaná (na Úřadu práce) si nemocenské pojištění platit nemůžete. Takže pokud byste od září byla vedená v evidenci úřadu práce, pak byste pravděpodobně dostávala nějakou menší podporu v nezaměstnanosti, ale nárok na PPM by vám nevznikal a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď