Mám nárok na mateřskou, když ještě nemám odpracovaný rok?

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit, zda mám nárok na mateřskou?

Nemám odpracovaný ještě rok, termín porodu mam 30. srpna. Smlouvu mám na dobu určitou a to: od 25. 10. 2016 do 30. 9. 2017, na neschopence jsem od 3.4.

Když jsem to počítala, pokud jsem počítala dobře, tak mi vyšlo 268 dní \“odpracováno\“-pokud se do toho počítají svátky, víkendy a dovolená. Tedy od 25. 10. 2016 do 19. 7. 2017. Tak mi to o 2 dny nevyjde? :-(

Děkuji za odpověď, případně přepočítaní.

Dotaz poslal/a: H., 30.06.2017 11:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.07.2017 16:29 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte plánovaný termín porodu 30. srpna 2017, pak by termín nejpozdějšího nástupu na mateřskou vycházel na 19. 7. 2017 (jak ostatně sama uvádíte), což je 6 týdnů před porodem. V ten den to pak bude 267 dní od zahájení vašeho zaměstnání, což je bohužel méně, než zákonem požadovaných 270 dní.

Den, kdy je zahájena mateřská (resp. peněžitá pomoc v mateřství) je určen paragrafem 34, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 34 Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává 

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Nejdříve je tedy možné PPM zahájit 8 týdnů před porodem, nejpozději 6 týdnů před porodem.

Je zde ale otázka, co bylo před tím, než jste zahájila zmíněné zaměstnání. Doba 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Sleduje se období posledních dvou roků, před termínem zahájení „mateřské“. Je možné, že vám do tohoto období spadalo ještě nějaké jiné zaměstnání? Nebo pokud by tam byla nějaká činnost, která se dá započítat jako náhradní doba pojištění? Například doba studia na střední, VŠ nebo VoŠ, pokud bylo toto studium úspěšně dokončeno. Nebo ještě doba pobírání invalidního důchodu?

Pokud není splněna podmínka 270 dní účasti na nemocenském pojištění, ale v době 6 týdnů před porodem jsou splněny podmínky pro nemocenské dávky (tedy to že jste zaměstnaná), pak v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu máte „nárok“ být  v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky (ty jsou o něco „málo“ nižší než „mateřská“).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

a dále

§ 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

Po skončení pracovní neschopnosti (12 týdnů), byste pak již byla nezaměstnaná. To by ale ničemu nevadilo – v té době již budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď