Mám nárok na nějaké peníze při práci na DPČ a DPP?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná formou DPČ (čistý výdělek měsíčně 9000,- Kč, firma mi platí zdravotní pojištění) a také na DPP (čistý výdělek 5000,- Kč) a to pro dvě rozdílné společnosti.

Potřebovala bych se poradit ohledně finanční podpory v rizikovém těhotenství a také o výši mateřské dovolené. Po přečtení materiálů jsem se načetla, že se mi bude mateřská dovolená počítat pouze z DPČ?

Dále mám obavu, zda-li kdybych musela jít na rizikové těhotenství, zda-li mám vůbec nějaký nárok na peníze? Pokud ano, kolik prosím?

Jsem v raném těhotenství a nevím, zda-li není rozumné řešit ihned novou práci.

Navíc DPČ mám uzavřenou pouze do konce roku, kdy už bude na mě těhotenství vidět. Pokud bych nedostala novou DPČ, budu moci pobírat nějaké peníze? Nepředpokládám, že by mě někdo zaměstnal těhotnou.

Děkuji mnohokrát za odpověď a za radu

Dotaz poslal/a: Adéla L., 13.10.2016 08:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:39 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká vašeho druhého „zaměstnání“ formou DPP, to zde nebude hrát žádnou „roli“. Pokud je při práci na DPP měsíční výdělek nižší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel neodvádí ani sociální, ani zdravotní, ani nemocenské pojištění.

Na základě této práce na DPP, pak nemáte nárok ani na nemocenské dávky, ani na peněžitou pomoc v mateřství, ani na podporu v nezaměstnanosti. Ve zbylé části odpovědi jej tedy zcela opomenu, protože na to, co budete mít případně nárok, tato práce na DPP nemá žádný vliv.

Co se týká práce na DPČ, tak zde platí, že pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí pojištění. Pokud byste tedy nyní musela jít na rizikové těhotenství, tedy do pracovní neschopnosti, pak budete mít nárok na nemocenské dávky, jako ostatní zaměstnanci. Při příjmu 9000 Kč měsíčně by výše nemocenských dávek byla 161 Kč za každý kalendářní den. Za měsíc (30 dní) by to bylo 4830 Kč.

Co se týká následného nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), tak na tu je případně nárok, i když pracujete na DPČ. Podmínkou je to, že v posledních dvou letech před zahájením PPM, splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění, v rozsahu 270 kalendářních dní. Pokud byste formou DPČ s příjmem 9000 Kč pracovala pod dobu například 1 roku, pak tuto podmínku splňujete.

Je zde ale i druhá podmínka, že v době zahájení PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnána, byť v pracovní neschopnosti).

Pokud máte nyní uzavřenou smlouvu na dobu určitou, a nastoupíte do pracovní neschopnosti, a během jejího trvání smlouva zanikla a nebude prodloužena, pak sice budete mít nárok na nemocenské dávky až do porodu (do konce PN), ale na PPM (mateřskou) už mít nárok nebudete.

Pokud byste splňovala podmínky nároku na PPM, pak by z příjmu 9000 Kč její výše byla 208 Kč za jeden kalendářní den, tj. 6240 Kč za měsíc (30 dní).

Najít si ihned novou práci určitě není špatný nápad. Už jen proto, že v klasickém zaměstnání byste měla mít nárok nejméně na minimální mzdu. Což je aktuálně v roce 2016 částka 9900 Kč, a od roku 2017 je to už 11000 Kč. Tím by i výsledná nemocenská/mateřská byla o něco vyšší. U klasického zaměstnání je pak i možnost využít tzv. ochrannou lhůtu. Tedy pokud byste nastoupila do nového zaměstnání, zde půl roku pracovala a poté byl pracovní poměr ukončen, tak na PPM můžete mít i tak nárok. Platí zde tzv. ochranná doba – až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (ta se na práci na DPP či DPČ nevztahuje).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď