Mám nárok na ošetřovné na dítě?

Dobrý den, máme dvouletého syna, se kterým je doma manželka, na rodičovské dovolené. Manželka je nyní těhotná a za několik týdnů by měla nastoupit do porodnice. Protože budu muset zůstat doma se synem, zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějakou dávku – třeba ošetřovné, nebo si budu muset v zaměstnání domluvit jen dovolenou? Můžete mi prosím napsat jak to je, a jestli mi zaměstnavatel musí umožnit, abych zůstal se synem doma? A na jak dlouhou dobu bych takhle mohl být doma? A kolik je vlastně ošetřovné, pokud bych na něj měl nárok? Děkuji za radu, Pavel F.

Dotaz poslal/a: Pavel F., 17.2.2014 14:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.2.2014 18:58 napsal/a:

Dobrý den Pavle, za běžných podmínek, pokud by manželka, která pobírá rodičovský příspěvek byla doma, byste na ošetřovné nárok neměl. V tomto případě je tomu ale jinak. Tuto situaci přímo upravuje zákon o nemocenském pojištění – konkrétně zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Na základě tohoto ustanovení tedy můžete během porodu a doby, kdy bude manželka v porodnici zůstat se synem doma. Budete mít nárok na dávku nemocenského pojištění – ošetřovné.

Pozor jen na to, že na ošetřovné v tomto případě máte nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní. Pokud byste měl být doma se synem delší dobu, musel byste to řešit jinak – například dovolenou.

V případě nároku na ošetřovné je to stejné, jako by se jednalo o pracovní neschopnost, zaměstnavatele vám tedy nemůže nijak bránit v tom, abyste zůstal doma se synem a staral se o něj. Na ošetřovné se vztahují všechny ustanovení podobně jako na klasickou nemocenskou.

Výše ošetřovného se stanovuje podobně jako u nemocenské – tedy zpravidla z příjmů za posledních 12 kalendářních měsíců před tím než vám na něj vznikne nárok (měsíc, ve kterém vznikl nárok na ošetřovné, se nezapočítává, pokud byste u současného zaměstnavatele pracoval kratší dobu, pak se zohlední jen tato kratší doba).

Jediný rozdíl mezi nemocenskou a ošetřovným je v tom, že nemocenská se platí ve výši 70% z vyměřovacího základu, ošetřovné je jenom 60%. Na druhou stranu, nemocenská se vyplácí až od 15 dne (za prvních 14 dní náleží pouze náhrada mzdy od zaměstnavatele), ošetřovné se vyplácí od začátku doby, kdy nastoupíte do pracovní neschopnosti z důvodu ošetřování dítěte.

Nárok na ošetřovné uplatníte u svého zaměstnavatele obdobně jako by se jednalo o případ pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď