Mám nárok na podporu, když jako řidič přijdu o řidičský průkaz a tím o práci?

Dobrý den, pracuji jako řidič nákladního auta. Kvůli nějakým problémům mi ale nyní hrozí, že přijdu o řidičský průkaz. Pak logicky přijdu i o práci, protože bez řidičáku jsem v zaměstnání k ničemu. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když budu bez práce? Nebo se to bude brát tak, že si za to můžu sám a já nedostanu ani korunu? Zajímalo by mě, jestli má vůbec cenu chodit v mém případě na pracák, nebo co by případně měl zaměstnavatel uvést do výpovědi, abych měl nárok na podporu? Zkusil bych se s ním domluvit, aby to tam napsal tak jak mi poradíte, abych měl alespoň nějaké peníze do doby, než si najdu něco jiného. Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zdeněk R., 23.2.2014 17:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.2.2014 8:01 napsal/a:

Dobrý den Zdeňku, ono hodně záleží i na tom, proč přijdete o řidičský průkaz. Pokud to byl nějaký problém v zaměstnání a vy budete propuštěn z důvodu porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, pak na podporu mít nárok nebudete vůbec. To by mohl být případ situace, kdy jste v zaměstnání třeba řídil pod vlivem alkoholu, způsobil nehodu. Pak by vám hrozila ztráta řidičského oprávnění i propuštění z výše uvedeného důvodu. Vzhledem k tomu že neudáváte bližší informace, tak o tom nemohu spekulovat.

Pokud by se jednalo o případ, kdy o řidičské oprávnění přijdete mimo výkon zaměstnání, pak existuje několik možných variant. Zaměstnavatel vás klidně může propustit bez udání důvodu – pak by vám ale pravděpodobně vzniknul nárok na odstupné a měl byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo se můžete se zaměstnavatele dohodnout – pracovní poměr bude ukončen dohodou, ve vašem případě zřejmě bez vážného důvodu. Pak byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na sníženou. Při ukončení pracovní poměru dohodou bez vážného důvodu je podpora snížena na 45% po celou dobu.

Nebo se můžete domluvit se zaměstnavatele na změnu smlouvy, která se z doby neurčité převede na dobu určitou. Pak byste také měl nárok na podporu v plné výši.

Jinak pochopitelně u nároku na podporu také záleží na tom, jestli jsou splněny i všechny další podmínky – tedy jestli máte v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti odpracováno alespoň 12 měsíců. Pokud ano, nárok na podporu máte téměř vždy, s výjimkou případů propuštění ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně a souvisejících pracovních předpisů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď