Mám nárok na PPM při umělém oplodnění?

Dobrý den, potřebuji poradit, jestli mám nárok na PPM.

Podstoupila jsem umělé oplodnění a z toho důvodu jsem byla, a jsem v pracovní neschopnosti. Nejdříve jsem marodila od 9. 2. 2015 do 24. 3. 2015, poté jsem nastoupila zpět do zaměstnání, a opět jsem nastoupila na nemocenskou 30. 7. 2015, a jsem na ní do teď, a budu až do porodu.

PPM mi bude počítána z měsíců, které jsem v roce 2015 odpracovala nebo se použijí i měsíce z roku 2014?

Moc Vám děkuji za odpověď

Hezký den Hanka H.

 

Dotaz poslal/a: Hanka H., 29.02.2016 19:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného nároku na PPM, tak zde jsou dvě hlavní podmínky. První je, že v době případného vzniku nároku na PPM, jste i nadále zaměstnána (to, že jste fakticky v pracovní neschopnosti ničemu nevadí, rozhodující je to, jestli pracovní poměr i nadále trvá), nebo že jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v posledních 2 letech před vznikem nároku na PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Do těchto 270 kalendářních dní se počítá celá doba zaměstnání. To, že jste v pracovní neschopnosti, na nemocenské, nevadí. Důležité je to, jestli v této době trval pracovní poměr. Nepočítala by se třeba doba, kdy jste nezaměstnaná v evidenci úřadu práce apod. Pokud ale pracovní smlouva během této doby nezanikla, pak podmínku zřejmě také splňujete.

Výpočet výše PPM se provádí zpravidla z období poslední 12 kalendářních měsíců. Tedy, měsíc, kdy vám vzniká nárok na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), se již nezapočítává a vezeme se do úvahy předchozích 12 měsíců.

V tomto období se spočítá Váš příjem (hrubá mzda, třeba nemocenské dávky se nezapočítávají). Dále se pak odečtou „vyloučené dny“ – sem patří třeba právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti. Výsledná částka se pak vydělí počtem dní a výsledkem je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, který se pak dále používá pro výpočet (provádí se redukce atd.).

Zjednodušeně se tedy PPM počítá z příjmů ze zaměstnání, které jste měla před pracovní neschopností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď