Mám nárok na PPM při umělém oplodnění?

Dobrý den, potřebuji poradit, jestli mám nárok na PPM.

Podstoupila jsem umělé oplodnění a z toho důvodu jsem byla, a jsem v pracovní neschopnosti. Nejdříve jsem marodila od 9. 2. 2015 do 24. 3. 2015, poté jsem nastoupila zpět do zaměstnání, a opět jsem nastoupila na nemocenskou 30. 7. 2015, a jsem na ní do teď, a budu až do porodu.

PPM mi bude počítána z měsíců, které jsem v roce 2015 odpracovala nebo se použijí i měsíce z roku 2014?

Moc Vám děkuji za odpověď

Hezký den Hanka H.

 

Dotaz poslal/a: Hanka H., 29.02.2016 19:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného nároku na PPM, tak zde jsou dvě hlavní podmínky. První je, že v době případného vzniku nároku na PPM, jste i nadále zaměstnána (to, že jste fakticky v pracovní neschopnosti ničemu nevadí, rozhodující je to, jestli pracovní poměr i nadále trvá), nebo že jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v posledních 2 letech před vznikem nároku na PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Do těchto 270 kalendářních dní se počítá celá doba zaměstnání. To, že jste v pracovní neschopnosti, na nemocenské, nevadí. Důležité je to, jestli v této době trval pracovní poměr. Nepočítala by se třeba doba, kdy jste nezaměstnaná v evidenci úřadu práce apod. Pokud ale pracovní smlouva během této doby nezanikla, pak podmínku zřejmě také splňujete.

Výpočet výše PPM se provádí zpravidla z období poslední 12 kalendářních měsíců. Tedy, měsíc, kdy vám vzniká nárok na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), se již nezapočítává a vezeme se do úvahy předchozích 12 měsíců.

V tomto období se spočítá Váš příjem (hrubá mzda, třeba nemocenské dávky se nezapočítávají). Dále se pak odečtou „vyloučené dny“ – sem patří třeba právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti. Výsledná částka se pak vydělí počtem dní a výsledkem je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, který se pak dále používá pro výpočet (provádí se redukce atd.).

Zjednodušeně se tedy PPM počítá z příjmů ze zaměstnání, které jste měla před pracovní neschopností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď