Mám nárok na PPM při umělém oplodnění?

Dobrý den, potřebuji poradit, jestli mám nárok na PPM.

Podstoupila jsem umělé oplodnění a z toho důvodu jsem byla, a jsem v pracovní neschopnosti. Nejdříve jsem marodila od 9. 2. 2015 do 24. 3. 2015, poté jsem nastoupila zpět do zaměstnání, a opět jsem nastoupila na nemocenskou 30. 7. 2015, a jsem na ní do teď, a budu až do porodu.

PPM mi bude počítána z měsíců, které jsem v roce 2015 odpracovala nebo se použijí i měsíce z roku 2014?

Moc Vám děkuji za odpověď

Hezký den Hanka H.

 

Dotaz poslal/a: Hanka H., 29.02.2016 19:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného nároku na PPM, tak zde jsou dvě hlavní podmínky. První je, že v době případného vzniku nároku na PPM, jste i nadále zaměstnána (to, že jste fakticky v pracovní neschopnosti ničemu nevadí, rozhodující je to, jestli pracovní poměr i nadále trvá), nebo že jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v posledních 2 letech před vznikem nároku na PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Do těchto 270 kalendářních dní se počítá celá doba zaměstnání. To, že jste v pracovní neschopnosti, na nemocenské, nevadí. Důležité je to, jestli v této době trval pracovní poměr. Nepočítala by se třeba doba, kdy jste nezaměstnaná v evidenci úřadu práce apod. Pokud ale pracovní smlouva během této doby nezanikla, pak podmínku zřejmě také splňujete.

Výpočet výše PPM se provádí zpravidla z období poslední 12 kalendářních měsíců. Tedy, měsíc, kdy vám vzniká nárok na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), se již nezapočítává a vezeme se do úvahy předchozích 12 měsíců.

V tomto období se spočítá Váš příjem (hrubá mzda, třeba nemocenské dávky se nezapočítávají). Dále se pak odečtou „vyloučené dny“ – sem patří třeba právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti. Výsledná částka se pak vydělí počtem dní a výsledkem je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, který se pak dále používá pro výpočet (provádí se redukce atd.).

Zjednodušeně se tedy PPM počítá z příjmů ze zaměstnání, které jste měla před pracovní neschopností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď