Mám nárok na PPM při umělém oplodnění?

Dobrý den, potřebuji poradit, jestli mám nárok na PPM.

Podstoupila jsem umělé oplodnění a z toho důvodu jsem byla, a jsem v pracovní neschopnosti. Nejdříve jsem marodila od 9. 2. 2015 do 24. 3. 2015, poté jsem nastoupila zpět do zaměstnání, a opět jsem nastoupila na nemocenskou 30. 7. 2015, a jsem na ní do teď, a budu až do porodu.

PPM mi bude počítána z měsíců, které jsem v roce 2015 odpracovala nebo se použijí i měsíce z roku 2014?

Moc Vám děkuji za odpověď

Hezký den Hanka H.

 

Dotaz poslal/a: Hanka H., 29.02.2016 19:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného nároku na PPM, tak zde jsou dvě hlavní podmínky. První je, že v době případného vzniku nároku na PPM, jste i nadále zaměstnána (to, že jste fakticky v pracovní neschopnosti ničemu nevadí, rozhodující je to, jestli pracovní poměr i nadále trvá), nebo že jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v posledních 2 letech před vznikem nároku na PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Do těchto 270 kalendářních dní se počítá celá doba zaměstnání. To, že jste v pracovní neschopnosti, na nemocenské, nevadí. Důležité je to, jestli v této době trval pracovní poměr. Nepočítala by se třeba doba, kdy jste nezaměstnaná v evidenci úřadu práce apod. Pokud ale pracovní smlouva během této doby nezanikla, pak podmínku zřejmě také splňujete.

Výpočet výše PPM se provádí zpravidla z období poslední 12 kalendářních měsíců. Tedy, měsíc, kdy vám vzniká nárok na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), se již nezapočítává a vezeme se do úvahy předchozích 12 měsíců.

V tomto období se spočítá Váš příjem (hrubá mzda, třeba nemocenské dávky se nezapočítávají). Dále se pak odečtou „vyloučené dny“ – sem patří třeba právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti. Výsledná částka se pak vydělí počtem dní a výsledkem je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, který se pak dále používá pro výpočet (provádí se redukce atd.).

Zjednodušeně se tedy PPM počítá z příjmů ze zaměstnání, které jste měla před pracovní neschopností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď