Mám nárok na PPM, pokud žiji v zahraničí mimo EU?

Dobrý den,

posledních 11 let žiji v zahraničí (mimo EU), z toho 9 let jsme pracovala a zdravotní pojištění jsem si platila v zahraničí. V České republice jsem byla ze zdravotní pojišťovny odhlášena.

Ale poslední dva roky jsem nezaměstnaná a přihlásila jsem se v České republice ke zdravotní pojišťovně a pojistné si hradím sama. Vlastním občanský průkaz, tudíž mam trvalý pobyt v ČR.

Ráda bych se zeptala, zda mam nárok na PPM i když v České republice žit neplánuji a i porod je plánovaný v zahraničí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Olga G., 18.11.2016 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2016 20:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak v posledních 11 letech, jste se v ČR v podstatě nezdržovala, nepracovala zde, neodváděla zde daně ani žádné pojištění (zdravotní, sociální, nemocenské, důchodové) – tedy s výjimkou zdravotního pojištění v posledních dvou letech. Nemáte v plánu žít v ČR a ani se zde nenarodí dítě?

Nezlobte se, ale opravdu máte pocit, že za těchto podmínek byste měla mít nárok na nějaké dávky v ČR?

Co se týká konkrétně nároku na PPM – u této dávky není žádný vztah k tomu, jestli si platíte nebo neplatíte zdravotní pojištění. PPM – tedy peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Podnikatelé (OSVČ) si mohou nemocenské pojištění hradit sami (dobrovolné nemocenské pojištění).

Podmínkou nároku na PPM je to, že v posledních dvou letech je žadatel/žadatelka účastníkem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní. A také, v době podání žádosti je žadatel/žadatelka stále účastníkem pojištění (zaměstnána nebo dobrovolný plátce jako OSVČ). Nebo je v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Vy nesplňujete ani jednu podmínku, nárok na PPM tedy určitě nemáte. Je možné, že vám na základě vašeho zaměstnání v zahraničí vzniká nárok. na nějakou obdobnou dávku tam, to ale nejsem schopná nijak posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď