Mám nárok na PPM, pokud žiji v zahraničí mimo EU?

Dobrý den,

posledních 11 let žiji v zahraničí (mimo EU), z toho 9 let jsme pracovala a zdravotní pojištění jsem si platila v zahraničí. V České republice jsem byla ze zdravotní pojišťovny odhlášena.

Ale poslední dva roky jsem nezaměstnaná a přihlásila jsem se v České republice ke zdravotní pojišťovně a pojistné si hradím sama. Vlastním občanský průkaz, tudíž mam trvalý pobyt v ČR.

Ráda bych se zeptala, zda mam nárok na PPM i když v České republice žit neplánuji a i porod je plánovaný v zahraničí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Olga G., 18.11.2016 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2016 20:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak v posledních 11 letech, jste se v ČR v podstatě nezdržovala, nepracovala zde, neodváděla zde daně ani žádné pojištění (zdravotní, sociální, nemocenské, důchodové) – tedy s výjimkou zdravotního pojištění v posledních dvou letech. Nemáte v plánu žít v ČR a ani se zde nenarodí dítě?

Nezlobte se, ale opravdu máte pocit, že za těchto podmínek byste měla mít nárok na nějaké dávky v ČR?

Co se týká konkrétně nároku na PPM – u této dávky není žádný vztah k tomu, jestli si platíte nebo neplatíte zdravotní pojištění. PPM – tedy peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Podnikatelé (OSVČ) si mohou nemocenské pojištění hradit sami (dobrovolné nemocenské pojištění).

Podmínkou nároku na PPM je to, že v posledních dvou letech je žadatel/žadatelka účastníkem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní. A také, v době podání žádosti je žadatel/žadatelka stále účastníkem pojištění (zaměstnána nebo dobrovolný plátce jako OSVČ). Nebo je v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Vy nesplňujete ani jednu podmínku, nárok na PPM tedy určitě nemáte. Je možné, že vám na základě vašeho zaměstnání v zahraničí vzniká nárok. na nějakou obdobnou dávku tam, to ale nejsem schopná nijak posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď