Mám nárok na PPM, pokud žiji v zahraničí mimo EU?

Dobrý den,

posledních 11 let žiji v zahraničí (mimo EU), z toho 9 let jsme pracovala a zdravotní pojištění jsem si platila v zahraničí. V České republice jsem byla ze zdravotní pojišťovny odhlášena.

Ale poslední dva roky jsem nezaměstnaná a přihlásila jsem se v České republice ke zdravotní pojišťovně a pojistné si hradím sama. Vlastním občanský průkaz, tudíž mam trvalý pobyt v ČR.

Ráda bych se zeptala, zda mam nárok na PPM i když v České republice žit neplánuji a i porod je plánovaný v zahraničí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Olga G., 18.11.2016 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2016 20:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak v posledních 11 letech, jste se v ČR v podstatě nezdržovala, nepracovala zde, neodváděla zde daně ani žádné pojištění (zdravotní, sociální, nemocenské, důchodové) – tedy s výjimkou zdravotního pojištění v posledních dvou letech. Nemáte v plánu žít v ČR a ani se zde nenarodí dítě?

Nezlobte se, ale opravdu máte pocit, že za těchto podmínek byste měla mít nárok na nějaké dávky v ČR?

Co se týká konkrétně nároku na PPM – u této dávky není žádný vztah k tomu, jestli si platíte nebo neplatíte zdravotní pojištění. PPM – tedy peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Podnikatelé (OSVČ) si mohou nemocenské pojištění hradit sami (dobrovolné nemocenské pojištění).

Podmínkou nároku na PPM je to, že v posledních dvou letech je žadatel/žadatelka účastníkem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní. A také, v době podání žádosti je žadatel/žadatelka stále účastníkem pojištění (zaměstnána nebo dobrovolný plátce jako OSVČ). Nebo je v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Vy nesplňujete ani jednu podmínku, nárok na PPM tedy určitě nemáte. Je možné, že vám na základě vašeho zaměstnání v zahraničí vzniká nárok. na nějakou obdobnou dávku tam, to ale nejsem schopná nijak posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená? Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – jaká je minimální odpracovaná doba?

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná od května 2021, pracuji tedy cca 5 měsíc a chtěla jsem se zeptat, pokud bych teď otěhotněla, jestli bych měla nárok na mateřskou dovolenou? Spíše bych si chtěla ujasnit, jestli odpracovaných 270 dní (9 měsíců), musí byt před otěhotněním nebo jestli bych mohla otěhotnět i dřív, abych na mateřskou měla nárok? […]

Zobrazit odpověď