Mám nárok na příspěvek na bydlení a dítě?

Dobrý den,

od Nového roku jsme s manželem bez práce, já si ale přivydělávám na brigádě, cca 3500,- Kč měsíčně.

Máme 5-letého syna, platím hypotéku, energie.

Je možnost zažádat o příspěvek nebo ne?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marcela E., 10.04.2017 11:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.04.2017 12:19 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu neuvádíte příliš mnoho podrobností, takže vám nemohu odpovědět zcela konkrétně, jestli na některou ze sociálních dávek (jako vámi zmíněný příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě), máte nárok nebo ne. Pokusím se alespoň popsat, za jakých podmínek byste na tyto dávky případně mohla mít nárok.

U příspěvku na bydlení je několik vstupních podmínek. Jednak se musí jednat o byt/dům v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo byt/dům užívaný na základě nájemní smlouvy. V dotazu zmiňujete placení hypotéky, takže se zřejmě jedná o byt/dům v osobním vlastnictví. Dále pak je potřeba, aby žadatel (tedy buď vy nebo manžel, nebo oba), měl v daném bytě/domě trvalé bydliště. Což také předpokládám, že u bytu v osobním vlastnictví asi nejspíše budete mít.

Pro posouzení nároku na příspěvek na bydlení, je pak ještě důležité doložení příjmů a nákladů na bydlení. Ty se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní, tedy v dubnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017.

Příjmy se dokládají za všechny osoby, které mají v bytě trvalý pobyt – tedy zřejmě vy a manžel. Mezi příjmy se započítává nejenom příjem ze zaměstnání, ale i z různých brigád (práce na DPP nebo DPČ), nebo také i podpora v nezaměstnanosti a různé další příjmy.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené – může se jednat o platby za vodu, elektřinu, plyn apod. U bytů v osobním vlastnictví se započítávají náklady podle tabulky, kdy pro tři osoby by se započítávalo 3478 Kč (náklady srovnatelné s nájemným). Pozor na to, že platba za hypotéku se zde nepovažuje za náklady bydlení.

Takže tedy, to jestli máte nebo nemáte nárok na příspěvek na bydlení, si asi nejlépe můžete spočítat sama v nějaké kalkulačce pro výpočet příspěvku na bydlení (viz třeba i odkazy na tomto webu), na základě znalosti vstupních podmínek (které já na základě vašeho stručného dotazu neznám).

Co se pak týká příspěvku na dítě, o ten si případně můžete také požádat, pokud budete splňovat podmínky.

Bohužel u příspěvku na dítě nehraje roli to, jak vysoké jsou vaše příjmy nyní, ale to jaké byly v minulosti.

Nárok na dětský přídavek máte v případě, že průměrný měsíční příjem rodiny (tedy vy + manžel) v rozhodném období, nepřesahuje částku 2,4 násobek životního minima.

Rozhodné období u přídavků na dítě je navázáno na školní rok. Aktuálně, tedy v dubnu 2017, je rozhodným obdobím kalendářní rok 2015. Od nového školního roku 2017/2018, je pak rozhodným obdobím rok 2016.

Pokud tedy v roce 2015 byl váš průměrný měsíční příjem nižší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok je. Životní minium rodiny, kde jsou dva dospělí a jedno dítě do 5 roků je 7710 Kč. Hranice průměrného měsíčního příjmu je pak 18 504 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď