Mám nárok na příspěvek na bydlení po stěhování?

Dobrý den, v předchozím bytě, kde budu bydlet už jen do konce roku, jsem pobírala příspěvek na bydlení a měl jsem tam i trvalé bydliště. Od nového roku se budu stěhovat do nového bytu. Zároveň s tím si měním i trvalé bydliště. Zajímalo by mě jak to je s nárokem na příspěvek na bydlení po stěhování. Vím, že se vyplácí zpětně. Znamená to tedy, že za leden, únor a březen se bude vyplácet na základě toho, kolik jsem platila ve starém bytě a pak od března už podle toho kolik platím v novém bytě? Mám kvůli tomu chodit na sociálku a hlásit jim to předem?

Předem vám děkuji za radu, jak je to s tím nárokem

Dotaz poslal/a: Jana B., 12.12.2013 07:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.12.2013 09:12 napsal/a:

Nárok na příspěvek na bydlení byste podle toho, co uvádíte, měla mít i nadále (resp. neuvádíte konkrétní náklady na bydlení, kolik osob vy bytě bydlí, jaké jsou příjmy atd., ale vycházíme z toho, že obecné podmínky nároku splňujete i v novém bytě)

Pokud se přestěhujete a před tím jste v původním bytě pobírala přídavky na bydlení, a nárok na dávku splníte i v novém bytě, nemělo by se pro vás nic zásadního změnit. V prvním čtvrtletí by se dávka měla vyplácet ještě na základě doložených nákladů z původního bydliště, následně už pak na základě nákladů v novém bytě.

Jiná situace by byla, pokud byste v původním bytě, před stěhováním nárok na dávku neměla. V tom případě byste nemohla v prvním čtvrtletí doložit náklady na bydlení za poslední čtvrtletí nového roku. Nárok na dávku byste tak neměla, a mohla byste si o ni žádat až od dubna.

Nicméně pokud byste splnila podmínky hmotné nouze, mohla byste si první 3 měsíce žádat o sociální dávky ve hmotné nouzi – buďto jednorázová mimořádná pomoc na krytí nákladů na bydlení, nebo případně by (při individuálním posouzení vaší situace) mohl být poskytnut i doplatek na bydlení).

Změnu byste každopádně měla bezodkladně nahlásit na příslušný Úřad práce – existuje pro to formulář na hlášení změn, který můžete vyplnit a poslat poštou nebo elektronicky, nebo tam zajít na osobní návštěvu a na místě nahlásit všechny změny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď