Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

Dobrý den,

žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti.

Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin.

Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že dám výpověď a zůstanu doma s jeho dětmi, aby je měl ráno kdo vypravit a odvézt do školy a školky.

A můj dotaz zní: Měla bych nárok i na jiné příspěvky či dávky krom podpory v nezaměstnanosti?

Předem děkuji za odpověď. Hezký den

Dotaz poslal/a: Milada I., 22.03.2018 13:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2018 11:34 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení zaměstnání, pokud budou splněny příslušné podmínky, byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tou hlavní podmínkou je minimální „odpracovaná“ doba – 12 měsíců za poslední dva roky. Pokud je toto splněno, měla byste dostávat podporu. Její výše je za běžných podmínek 65% za první dva měsíce, 50% druhé dva měsíce a 45% po zbytek doby.

Záleží ale i na tom, jak bude ukončen pracovní poměr – výpovědí ze strany zaměstnavatele, z vaší strany dohodou apod. Pokud je ukončeno zaměstnání z vaší strany bez uvedení vážného důvodu, pak je výše podpory po celou dobu jen 45%. Pokud byste třeba měla nárok i na odstupné, tak po dobu, za kterou dostanete odstupné, nebudete dostávat podporu.

Co se týká nároku na nějaké další sociální dávky, tak u nich bude nejvíce záležet na výši příjmu.

Jsou zde například přídavky na dítě – na ty je nárok, pokud je průměrný měsíční příjem rodiny nižší než 2,7 násobek životního minima. Posuzuje se průměrný příjem vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud je alespoň jeden dospělý z rodiny zaměstnaný, dostává podporu atp., pak je nárok na vyšší přídavky – podle věku dítěte je to 800 Kč, 910 Kč nebo 1000 Kč měsíčně na jedno dítě.

Další sociální dávkou je příspěvek na bydlení. O přídavky na bydlení je možné žádat v bytě, kde máte vedeno trvalé bydliště, a současně zde máte uzavřenou nájemní smlouvu (nebo se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví). U přídavků na bydlení se také posuzují příjmy za poslední 3 měsíce (resp. poslední kalendářní čtvrtletí). A současně se posuzují (dokládají) náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – tedy nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn, apod.

U příspěvku na bydlení se nedá jednoduše říci nějaká konkrétní částka, záleží na počtu osob, které mají trvalé bydliště v daném bytě, jak vysoké jsou příjmy, a jak vysoké doložíte náklady. Také se zohledňuje velikost města, jestli se jedná o nájem nebo byt v osobním/družstevním vlastnictví atp.

U dalších sociálních dávek, jako jsou třeba dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení), také hodně záleží na celkovém průměrném příjmu.

Je pravděpodobné, že může nastat i situace, že na některé dávky nebudete mít nárok hned (kdy se vám bude ještě zohledňovat příjem ze zaměstnání nebo výše podpory) a nárok vám vznikne třeba až za další tři měsíce.

Každopádně jak podpora, tak i příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo i dávky hmotné nouze se vyřizují na Úřadu práce, takže se tam můžete na vše informovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď