Mám nárok na sociální dávky během dálkového studia VŠ?

Dobrý den,

žiju v podnájmu u mého kamaráda, mam zde i trvalé bydliště. Chodím dálkově na vysokou školu a ještě chvíli budu. Od nového roku budu mít práci na trvalý úvazek, kde si vydělám zhruba 11 tisíc.

Žiji zde 2 roky, platím kamarádovi určitý obnos za nájem, elektřinu, plyn atd.

Otec mi něco posílá, ale matka ne. S rodičema to nechci řešit. Od nového roku mi nebude posílat ani nic on.

V domě žijeme 3. Já, Kamarád (spolumajitel domu) a jeho děda.

Chci se zeptat, zda-li mám nárok (i zpětně) na dávky? Poslední 2 roky chodím po brigádách, a nemám žádné peníze navíc. S prací na plný úvazek mi z výplaty moc nezůstane.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Simona, 13.11.2016 20:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.11.2016 02:06 napsal/a:

Dobrý den,

Uvádíte, že studujete dálkově vysokou školu. V takovém případě už ale nejste s pohledu sociálních dávek považována za nezaopatřené dítě. Za nezaopatřené dítě můžete být sice považována až do věku 26 roků, ale musela byste studovat v řádném denním studiu.

Co se týká nároku na sociální dávky. Je zde například dávka příspěvek na bydlení. Na ten ale nárok mít nebudete. Na ten máte nárok pouze v případě, že máte v daném bytě (domě) uzavřenou nájemní smlouvu a dále pak zde musíte mít trvalý pobyt. Na podnájem (podnájemní smlouvu) se příspěvek na bydlení nevztahuje. O dávku by tedy mohl žádat případně majitel bytu, nebo ten kdo zde má nájemní smlouvu (váš kamarád nebo jeho děda?). U dávky by pak hrálo roli, kolik lidé má v bytě trvalý pobyt a jaké jsou jejich příjmy.

Dále jsou zde dávky hmotné nouze. Za osobu ve hmotné nouzi jste ale považována v případě, že nemáte vůbec žádné příjmy, nebo jen velmi nízké. Jen pro představu – základní existenční minimum jednotlivce je částka 2200 Kč měsíčně. Životní minimum jednotlivce je pak částka 3410 Kč měsíčně.

Pokud by váš příjem v některém měsíci byl nižší než ono životní resp. existenční minimum, pak ano, dala byste se považovat za osobu ve hmotné nouzi a mít tak případně nárok na dávky hmotné nouze.

Mezi dávky hmotné nouze patří doplatek na bydlení – ten je možné získat i na podnájem nebo i když bydlíte třeba na ubytovně. Druhou dávkou je pak příspěvek na živobytí. Obecně ale platí, že u dávek hmotné nouze nehraje roli jenom samotná výše příjmu, ale i to, jaká je celková sociální a majetková situace žadatele. Hodnotí se třeba i to, jestli máte nějaké úspory, nebo majetek, jehož zpeněžením byste mohlo zlepšit svoji finanční situaci. Posuzování nároku na dávky hmotné nouze je tak složitější a do určité míry i individuální.

O dávky hmotné nouze je možné žádat na Úřadu práce. Ale jak již bylo uvedeno výše, na tyto dávky mají zpravidla nárok lidé s velmi nízkými nebo žádnými příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď