Mám nárok na sociální dávky během dálkového studia VŠ?

Dobrý den,

žiju v podnájmu u mého kamaráda, mam zde i trvalé bydliště. Chodím dálkově na vysokou školu a ještě chvíli budu. Od nového roku budu mít práci na trvalý úvazek, kde si vydělám zhruba 11 tisíc.

Žiji zde 2 roky, platím kamarádovi určitý obnos za nájem, elektřinu, plyn atd.

Otec mi něco posílá, ale matka ne. S rodičema to nechci řešit. Od nového roku mi nebude posílat ani nic on.

V domě žijeme 3. Já, Kamarád (spolumajitel domu) a jeho děda.

Chci se zeptat, zda-li mám nárok (i zpětně) na dávky? Poslední 2 roky chodím po brigádách, a nemám žádné peníze navíc. S prací na plný úvazek mi z výplaty moc nezůstane.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Simona, 13.11.2016 20:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.11.2016 02:06 napsal/a:

Dobrý den,

Uvádíte, že studujete dálkově vysokou školu. V takovém případě už ale nejste s pohledu sociálních dávek považována za nezaopatřené dítě. Za nezaopatřené dítě můžete být sice považována až do věku 26 roků, ale musela byste studovat v řádném denním studiu.

Co se týká nároku na sociální dávky. Je zde například dávka příspěvek na bydlení. Na ten ale nárok mít nebudete. Na ten máte nárok pouze v případě, že máte v daném bytě (domě) uzavřenou nájemní smlouvu a dále pak zde musíte mít trvalý pobyt. Na podnájem (podnájemní smlouvu) se příspěvek na bydlení nevztahuje. O dávku by tedy mohl žádat případně majitel bytu, nebo ten kdo zde má nájemní smlouvu (váš kamarád nebo jeho děda?). U dávky by pak hrálo roli, kolik lidé má v bytě trvalý pobyt a jaké jsou jejich příjmy.

Dále jsou zde dávky hmotné nouze. Za osobu ve hmotné nouzi jste ale považována v případě, že nemáte vůbec žádné příjmy, nebo jen velmi nízké. Jen pro představu – základní existenční minimum jednotlivce je částka 2200 Kč měsíčně. Životní minimum jednotlivce je pak částka 3410 Kč měsíčně.

Pokud by váš příjem v některém měsíci byl nižší než ono životní resp. existenční minimum, pak ano, dala byste se považovat za osobu ve hmotné nouzi a mít tak případně nárok na dávky hmotné nouze.

Mezi dávky hmotné nouze patří doplatek na bydlení – ten je možné získat i na podnájem nebo i když bydlíte třeba na ubytovně. Druhou dávkou je pak příspěvek na živobytí. Obecně ale platí, že u dávek hmotné nouze nehraje roli jenom samotná výše příjmu, ale i to, jaká je celková sociální a majetková situace žadatele. Hodnotí se třeba i to, jestli máte nějaké úspory, nebo majetek, jehož zpeněžením byste mohlo zlepšit svoji finanční situaci. Posuzování nároku na dávky hmotné nouze je tak složitější a do určité míry i individuální.

O dávky hmotné nouze je možné žádat na Úřadu práce. Ale jak již bylo uvedeno výše, na tyto dávky mají zpravidla nárok lidé s velmi nízkými nebo žádnými příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď