Mám nepracovní úraz, který se mi stal v době, kdy jsem byl veden na ÚP

Dobrý den,

stal se mi těžký nepracovní úraz v době, kdy se byl veden na ÚP. Bohužel nemám odpracovaný rok, což znamená, že nemám nárok na podporu od ÚP.

Mám šanci na nějaký příspěvek třeba hmotné nouze??

přece z něčeho žít musím ne??

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Filip Ř., 15.03.2016 22:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte žádný příjem (zaměstnání nebo podnikání), ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste mohl být „osobou ve hmotné nouzi“.

V takovém případě jsou pak vypláceny sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. V zásadě se jedná o dvě dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze jsou ale vždy posuzovány všechny osoby žijící ve společné domácnosti. Tedy například pokud byste Vy měl nulový příjem, ale současně byste žil ve společné domácnosti s manželkou, která by byla zaměstnaná a měla dostatečný příjem, pak by vám nárok na tyto dávky nevzniknul.

Dávky hmotné nouze se vztahují vždy buď k existenčnímu minimu (aktuálně se jedná o 2200 Kč měsíčně) nebo k životnímu minimu (3410 Kč měsíčně pro jednotlivce, pro více osob se to pak počítá jinak).

Podmínky pro dávky hmotné nouze jsou poměrně složité – je zde poměrně hodně „podmínek“ a výjimek. Obecně ale platí, že u těchto sociálních dávek se nehodnotí jen samotný příjem, ale celková sociální a majetková situace žadatele. Pokud byste například měl nulový příjem, ale současně vysoké úspory, pak nebudete považován za osobu ve hmotné nouzi.

Každopádně Vám ale doporučuji obrátit se na místní (v místě Vašeho trvalého bydliště) Úřad práce, který tyto dávky hmotné nouze také řeší. Zde Vám určitě řeknou jaké je potřeba doložit dokumenty a posoudí Vaši žádost o tuto pomoc ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď