Mám nepracovní úraz, který se mi stal v době, kdy jsem byl veden na ÚP

Dobrý den,

stal se mi těžký nepracovní úraz v době, kdy se byl veden na ÚP. Bohužel nemám odpracovaný rok, což znamená, že nemám nárok na podporu od ÚP.

Mám šanci na nějaký příspěvek třeba hmotné nouze??

přece z něčeho žít musím ne??

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Filip Ř., 15.03.2016 22:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte žádný příjem (zaměstnání nebo podnikání), ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste mohl být „osobou ve hmotné nouzi“.

V takovém případě jsou pak vypláceny sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. V zásadě se jedná o dvě dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze jsou ale vždy posuzovány všechny osoby žijící ve společné domácnosti. Tedy například pokud byste Vy měl nulový příjem, ale současně byste žil ve společné domácnosti s manželkou, která by byla zaměstnaná a měla dostatečný příjem, pak by vám nárok na tyto dávky nevzniknul.

Dávky hmotné nouze se vztahují vždy buď k existenčnímu minimu (aktuálně se jedná o 2200 Kč měsíčně) nebo k životnímu minimu (3410 Kč měsíčně pro jednotlivce, pro více osob se to pak počítá jinak).

Podmínky pro dávky hmotné nouze jsou poměrně složité – je zde poměrně hodně „podmínek“ a výjimek. Obecně ale platí, že u těchto sociálních dávek se nehodnotí jen samotný příjem, ale celková sociální a majetková situace žadatele. Pokud byste například měl nulový příjem, ale současně vysoké úspory, pak nebudete považován za osobu ve hmotné nouzi.

Každopádně Vám ale doporučuji obrátit se na místní (v místě Vašeho trvalého bydliště) Úřad práce, který tyto dávky hmotné nouze také řeší. Zde Vám určitě řeknou jaké je potřeba doložit dokumenty a posoudí Vaši žádost o tuto pomoc ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka a koronavirová krize

-

Dobrý den, dobrý jsem se do neřešitelné situace kvůli koronavirové krizi. Přišla jsem o práci a nyní jsem na pracovním úřadu. Nemohu najít práci a celou situaci velmi komplikuje, že jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, která má zavřenou školu. Nemám pro ni hlídání a ještě musíme zvládat distanční výuku. Takže nemohu ani na brigádu. Pokud […]

Zobrazit odpověď