Mám nepracovní úraz, který se mi stal v době, kdy jsem byl veden na ÚP

Dobrý den,

stal se mi těžký nepracovní úraz v době, kdy se byl veden na ÚP. Bohužel nemám odpracovaný rok, což znamená, že nemám nárok na podporu od ÚP.

Mám šanci na nějaký příspěvek třeba hmotné nouze??

přece z něčeho žít musím ne??

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Filip Ř., 15.03.2016 22:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte žádný příjem (zaměstnání nebo podnikání), ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste mohl být „osobou ve hmotné nouzi“.

V takovém případě jsou pak vypláceny sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. V zásadě se jedná o dvě dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze jsou ale vždy posuzovány všechny osoby žijící ve společné domácnosti. Tedy například pokud byste Vy měl nulový příjem, ale současně byste žil ve společné domácnosti s manželkou, která by byla zaměstnaná a měla dostatečný příjem, pak by vám nárok na tyto dávky nevzniknul.

Dávky hmotné nouze se vztahují vždy buď k existenčnímu minimu (aktuálně se jedná o 2200 Kč měsíčně) nebo k životnímu minimu (3410 Kč měsíčně pro jednotlivce, pro více osob se to pak počítá jinak).

Podmínky pro dávky hmotné nouze jsou poměrně složité – je zde poměrně hodně „podmínek“ a výjimek. Obecně ale platí, že u těchto sociálních dávek se nehodnotí jen samotný příjem, ale celková sociální a majetková situace žadatele. Pokud byste například měl nulový příjem, ale současně vysoké úspory, pak nebudete považován za osobu ve hmotné nouzi.

Každopádně Vám ale doporučuji obrátit se na místní (v místě Vašeho trvalého bydliště) Úřad práce, který tyto dávky hmotné nouze také řeší. Zde Vám určitě řeknou jaké je potřeba doložit dokumenty a posoudí Vaši žádost o tuto pomoc ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď