Mám nepracovní úraz, který se mi stal v době, kdy jsem byl veden na ÚP

Dobrý den,

stal se mi těžký nepracovní úraz v době, kdy se byl veden na ÚP. Bohužel nemám odpracovaný rok, což znamená, že nemám nárok na podporu od ÚP.

Mám šanci na nějaký příspěvek třeba hmotné nouze??

přece z něčeho žít musím ne??

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Filip Ř., 15.03.2016 22:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že nemáte žádný příjem (zaměstnání nebo podnikání), ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste mohl být „osobou ve hmotné nouzi“.

V takovém případě jsou pak vypláceny sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. V zásadě se jedná o dvě dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze jsou ale vždy posuzovány všechny osoby žijící ve společné domácnosti. Tedy například pokud byste Vy měl nulový příjem, ale současně byste žil ve společné domácnosti s manželkou, která by byla zaměstnaná a měla dostatečný příjem, pak by vám nárok na tyto dávky nevzniknul.

Dávky hmotné nouze se vztahují vždy buď k existenčnímu minimu (aktuálně se jedná o 2200 Kč měsíčně) nebo k životnímu minimu (3410 Kč měsíčně pro jednotlivce, pro více osob se to pak počítá jinak).

Podmínky pro dávky hmotné nouze jsou poměrně složité – je zde poměrně hodně „podmínek“ a výjimek. Obecně ale platí, že u těchto sociálních dávek se nehodnotí jen samotný příjem, ale celková sociální a majetková situace žadatele. Pokud byste například měl nulový příjem, ale současně vysoké úspory, pak nebudete považován za osobu ve hmotné nouzi.

Každopádně Vám ale doporučuji obrátit se na místní (v místě Vašeho trvalého bydliště) Úřad práce, který tyto dávky hmotné nouze také řeší. Zde Vám určitě řeknou jaké je potřeba doložit dokumenty a posoudí Vaši žádost o tuto pomoc ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na živobytí a společně posuzované osoby

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se společně posuzovanými osobami. Kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu (onkologické onemocnění), jsem práce neschopná. Byla mi přiznána invalidita 3.stupně, ale nemám nárok na vyplacení důchodu a podpory v nezaměstnanosti. V současné době tedy žiji s rodiči, kteří veškeré výdaje domácnosti platí sami. Chci požádat o příspěvek na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Uřad práce a úraz

-

Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali? V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď