Mám žádat přídavky na bydlení?

Dobry den,

žiji v bytě s dcerkou, který koupil můj manžel na hypotéku. Ovšem nejsme už spolu, a on bydlí jinde, má trvale bydliště tedy úplně jinde. Mě nechal v jeho bytě bydlet

Mám s ním řádnou nájemní smlouvu, mohu zažádat o přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva Š., 15.02.2016 09:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.02.2016 07:34 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že o přídavky na bydlení si můžete žádat, pokud máte uzavřenou řádnou nájemní smlouvu (nebo pokud jste majitel bytu/domu), a dále pokud máte v dané nemovitosti vedené trvalé bydliště – viz příslušný zákon, zde konkrétně Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Vzhledem k tomu, že vy uvádíte, že máte s bývalým manželem uzavřenou standardní nájemní smlouvu, a dále předpokládám, že v daném bytě máte trvalý pobyt vy a dcera, pak myslím není důvod si o tuto dávku nepožádat.

To jestli na příspěvek na bydlení budete mít opravdu nárok, Vám ale nepovím, k tomu neznám dost údajů. U příspěvku na bydlení se dokládají vždy náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – teď v únoru 2016 by se tedy dokládaly náklady na bydlení za říjen 2015 až prosinec 2015 – tedy především doklady o zaplaceném nájmu a případně i další související výdaje. A současně se za stejné období dokládají i příjmy.

Výše případného příspěvku se pak dále odvíjí od dalších faktorů, jako je i počet osob, které mají v bytě trvalý pobyt, velikost města atd.

O dávku příspěvek na bydlení si pak můžete požádat na místním Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď