Mám žádat přídavky na bydlení?

Dobry den,

žiji v bytě s dcerkou, který koupil můj manžel na hypotéku. Ovšem nejsme už spolu, a on bydlí jinde, má trvale bydliště tedy úplně jinde. Mě nechal v jeho bytě bydlet

Mám s ním řádnou nájemní smlouvu, mohu zažádat o přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva Š., 15.02.2016 09:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.02.2016 07:34 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že o přídavky na bydlení si můžete žádat, pokud máte uzavřenou řádnou nájemní smlouvu (nebo pokud jste majitel bytu/domu), a dále pokud máte v dané nemovitosti vedené trvalé bydliště – viz příslušný zákon, zde konkrétně Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Vzhledem k tomu, že vy uvádíte, že máte s bývalým manželem uzavřenou standardní nájemní smlouvu, a dále předpokládám, že v daném bytě máte trvalý pobyt vy a dcera, pak myslím není důvod si o tuto dávku nepožádat.

To jestli na příspěvek na bydlení budete mít opravdu nárok, Vám ale nepovím, k tomu neznám dost údajů. U příspěvku na bydlení se dokládají vždy náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – teď v únoru 2016 by se tedy dokládaly náklady na bydlení za říjen 2015 až prosinec 2015 – tedy především doklady o zaplaceném nájmu a případně i další související výdaje. A současně se za stejné období dokládají i příjmy.

Výše případného příspěvku se pak dále odvíjí od dalších faktorů, jako je i počet osob, které mají v bytě trvalý pobyt, velikost města atd.

O dávku příspěvek na bydlení si pak můžete požádat na místním Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď