Máme nárok na porodné?

Dobry den!

Jsem cizinka, bydlím v Brně 3 roky, jsem studentka, vždy jsem jen studovala, nepracovala. Manžel je Cech, je rozvedeny a má dceru, platí alimenty ve výši 3500 Kč/měsíčně. Začátkem prosince se má nám narodit dítě. Za poslední čtvrtletí (7,8,9 měsíc) průměr jeho měsíčného příjemku činí ve výši 18606 Kč. Prosím Vás, máme nárok na porodné v tomto případě? Na jaké sociální dávky nárok máme a v jakých případech se zohledňují alimenty? Děkuju za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jekatěrina P., 22.10.2014 19:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.10.2014 06:55 napsal/a:

Dobrý den Jekatěrino,

Aktuální pravidla pro nárok na porodné (roce 2014) jsou taková, že pokud je váš příjem (příjem rodiny – tj. váš a manžela), je v rozhodném období nižší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok na porodné máte.

Životní minimum by ve vašem případě bylo 7710 Kč (započítává se 3410 Kč za první dospělou osobu, 3140 za druhou dospělou osobu a 1740 Kč za narozené dítě). 2,4 násobek životního minima je pak tedy 18 504 Kč.

Takže pokud váš příjem v rozhodném období (při narození dítěte v prosinci to bude, jak uvádíte červenec až září 2014) je 18 606 Kč, pak nárok na porodné mít nebudete. Bohužel vám to nevychází opravdu velmi těsně.

Do příjmů se zahrnuje především čistá mzda a dále některé sociální dávky (např. rodičovský příspěvek a přídavky na dítě apod.). To, že váš manžel platí alimenty, se pak nezohledňuje – započítá se jeho celý čistý příjem.

Co se týká dalších sociálních dávek – po narození dítěte bystě měli mít nárok na rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku se neposuzuje příjem žadatele, ale nárok máte, pokud pečujete o dítě do roků. (příjem – manžela bude mít vliv jen na případnou volbu délky / výše měsíční dávky)

Dále můžete mít nárok na přídavky na dítě – u nic je také hranice 2,4 násobek životního minima, ale posuzuje se jiné období (předchozí kalendářní rok – tj. aktuálně to je rok 2013, pokud by průměrný měsíční příjem v tomto roce byl nižší než oněch 18 504 Kč, pak byste je mohli získat, jedná se o 500 Kč měsíčně.

Z dalších dávek mě pak už napadá snad jen příspěvek na bydlení – pokud bydlíte v bytě s nájemní smlouvou (nebo v bytě, který máte v družstevním / osobním vlastnictví) a máte zde s manželem trvalý pobyt, tak můžete mít nárok na tuto dávku. U této dávky je ale více podmínek – to takto neposoudím.

Každopádně se můžete zkusit obrátit na místní Úřad práce, kde se jednotlivé dávky vyřizují a tam můžete získat další informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď