Máme nárok na porodné?

Dobry den!

Jsem cizinka, bydlím v Brně 3 roky, jsem studentka, vždy jsem jen studovala, nepracovala. Manžel je Cech, je rozvedeny a má dceru, platí alimenty ve výši 3500 Kč/měsíčně. Začátkem prosince se má nám narodit dítě. Za poslední čtvrtletí (7,8,9 měsíc) průměr jeho měsíčného příjemku činí ve výši 18606 Kč. Prosím Vás, máme nárok na porodné v tomto případě? Na jaké sociální dávky nárok máme a v jakých případech se zohledňují alimenty? Děkuju za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jekatěrina P., 22.10.2014 19:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.10.2014 06:55 napsal/a:

Dobrý den Jekatěrino,

Aktuální pravidla pro nárok na porodné (roce 2014) jsou taková, že pokud je váš příjem (příjem rodiny – tj. váš a manžela), je v rozhodném období nižší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok na porodné máte.

Životní minimum by ve vašem případě bylo 7710 Kč (započítává se 3410 Kč za první dospělou osobu, 3140 za druhou dospělou osobu a 1740 Kč za narozené dítě). 2,4 násobek životního minima je pak tedy 18 504 Kč.

Takže pokud váš příjem v rozhodném období (při narození dítěte v prosinci to bude, jak uvádíte červenec až září 2014) je 18 606 Kč, pak nárok na porodné mít nebudete. Bohužel vám to nevychází opravdu velmi těsně.

Do příjmů se zahrnuje především čistá mzda a dále některé sociální dávky (např. rodičovský příspěvek a přídavky na dítě apod.). To, že váš manžel platí alimenty, se pak nezohledňuje – započítá se jeho celý čistý příjem.

Co se týká dalších sociálních dávek – po narození dítěte bystě měli mít nárok na rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku se neposuzuje příjem žadatele, ale nárok máte, pokud pečujete o dítě do roků. (příjem – manžela bude mít vliv jen na případnou volbu délky / výše měsíční dávky)

Dále můžete mít nárok na přídavky na dítě – u nic je také hranice 2,4 násobek životního minima, ale posuzuje se jiné období (předchozí kalendářní rok – tj. aktuálně to je rok 2013, pokud by průměrný měsíční příjem v tomto roce byl nižší než oněch 18 504 Kč, pak byste je mohli získat, jedná se o 500 Kč měsíčně.

Z dalších dávek mě pak už napadá snad jen příspěvek na bydlení – pokud bydlíte v bytě s nájemní smlouvou (nebo v bytě, který máte v družstevním / osobním vlastnictví) a máte zde s manželem trvalý pobyt, tak můžete mít nárok na tuto dávku. U této dávky je ale více podmínek – to takto neposoudím.

Každopádně se můžete zkusit obrátit na místní Úřad práce, kde se jednotlivé dávky vyřizují a tam můžete získat další informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď