Máme nárok na porodné?

Dobry den!

Jsem cizinka, bydlím v Brně 3 roky, jsem studentka, vždy jsem jen studovala, nepracovala. Manžel je Cech, je rozvedeny a má dceru, platí alimenty ve výši 3500 Kč/měsíčně. Začátkem prosince se má nám narodit dítě. Za poslední čtvrtletí (7,8,9 měsíc) průměr jeho měsíčného příjemku činí ve výši 18606 Kč. Prosím Vás, máme nárok na porodné v tomto případě? Na jaké sociální dávky nárok máme a v jakých případech se zohledňují alimenty? Děkuju za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jekatěrina P., 22.10.2014 19:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.10.2014 06:55 napsal/a:

Dobrý den Jekatěrino,

Aktuální pravidla pro nárok na porodné (roce 2014) jsou taková, že pokud je váš příjem (příjem rodiny – tj. váš a manžela), je v rozhodném období nižší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok na porodné máte.

Životní minimum by ve vašem případě bylo 7710 Kč (započítává se 3410 Kč za první dospělou osobu, 3140 za druhou dospělou osobu a 1740 Kč za narozené dítě). 2,4 násobek životního minima je pak tedy 18 504 Kč.

Takže pokud váš příjem v rozhodném období (při narození dítěte v prosinci to bude, jak uvádíte červenec až září 2014) je 18 606 Kč, pak nárok na porodné mít nebudete. Bohužel vám to nevychází opravdu velmi těsně.

Do příjmů se zahrnuje především čistá mzda a dále některé sociální dávky (např. rodičovský příspěvek a přídavky na dítě apod.). To, že váš manžel platí alimenty, se pak nezohledňuje – započítá se jeho celý čistý příjem.

Co se týká dalších sociálních dávek – po narození dítěte bystě měli mít nárok na rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku se neposuzuje příjem žadatele, ale nárok máte, pokud pečujete o dítě do roků. (příjem – manžela bude mít vliv jen na případnou volbu délky / výše měsíční dávky)

Dále můžete mít nárok na přídavky na dítě – u nic je také hranice 2,4 násobek životního minima, ale posuzuje se jiné období (předchozí kalendářní rok – tj. aktuálně to je rok 2013, pokud by průměrný měsíční příjem v tomto roce byl nižší než oněch 18 504 Kč, pak byste je mohli získat, jedná se o 500 Kč měsíčně.

Z dalších dávek mě pak už napadá snad jen příspěvek na bydlení – pokud bydlíte v bytě s nájemní smlouvou (nebo v bytě, který máte v družstevním / osobním vlastnictví) a máte zde s manželem trvalý pobyt, tak můžete mít nárok na tuto dávku. U této dávky je ale více podmínek – to takto neposoudím.

Každopádně se můžete zkusit obrátit na místní Úřad práce, kde se jednotlivé dávky vyřizují a tam můžete získat další informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď