Manžel zemřel po pracovním úrazu, na co máme nárok?

Dobrý den, v naší rodině se stala smutná událost. Manžel mojí dcery zemřel po pracovním úrazu. Pracoval jako dělník na stavbě a spadl z velké výšky. Zajímalo by mě, jestli má dcera, která má dvě malé děti nárok na nějakou sociální podporu od státu. Je doma s dětmi na rodičovské a do práce se dostane až za pár let. Vzhledem k tomu že zeť neměl žádné úrazové nebo životní pojištění tak ani nic nedostala. Můžete mi prosím napsat, jestli má v tomto případě na něco nárok? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Olga P., 14.1.2014 17:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.1.2014 8:20 napsal/a:

Dobrý den Olgo, chápu, že to pro vás a především pro vaši dceru není nijak jednoduché. Podobné případy se bohužel stávají. Vaše dcera má v tomto případě určitě nárok na vdovský důchod. Na ten jí vzniká nárok z důvodu smrti manžela po pracovním úrazu.

Vdovský důchod se běžně vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. V jejím případě, protože pečuje o nezaopatřené dítě, je nárok po delší dobu – po dobu kdy bude trvat péče o dítě. Nárok na vdovský důchod bude mít až do doby, než uzavře další manželství, nebo do doby, kdy bude trvat péče o nezaopatřené dítě.

Výše vdovského důchodu se odvíjí od toho, jaký byl příjem jejího manžela. Vdovský důchod se skládá ze dvou částí – jednak je to základní část, což je 9% z průměrné mzdy zemřelého manžela, a dále je to procentní výměra, což je 50% z výše starobního důchodu, na který by měl v době smrti nárok zemřelý manžel. Přesnou částku vám sdělí na ČSSZ, kde se o vdovský důchod žádá.

Kromě toho jsou zde ještě děti. Ty mají nárok na sirotčí důchod. Nárok na něj budou mít po dobu, kdy budou považovány za nezaopatřené děti (maximálně do 26 roků), nebo do doby než by se vaše dcera vdala a její nový manžel by děti osvojil. Výše sirotčího důchodu se také skládá ze dvou složek. Základní výměra je stanovena na 2270 Kč (tahle částka se průběžně mění, zpravidla se zvyšuje jednou za rok, nebo případně i při mimořádné valorizaci důchodů). A dále se sirotčí důchod skládá z procentní výměry 40% z výměry starobního důchodu, na který by měl zemřelý v době smrti nárok.

Kromě toho je možné v tomto případě žádat ještě o pohřebné – na to je nárok v případě že se jedná o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. To je jednorázová dávka ve výši 5000 Kč. Můžete o něj žádat buď vy, nebo dcera, podle toho kdo bude zařizovat pohřeb.

Jinak pak dále záleží na tom, jaká bude sociální situace dcery. Pokud by její příjmy po smrti manžela byly nízké, může být nárok na běžné sociální dávky (příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí atd., u nich už ale není žádný vztah ke smrti manžela po pracovním úrazu, ale jsou posuzovány příjmy a případně výdaje – podmínky pro tyto dávky už platí pro všechny stejně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Mohu si sám připlácet na sociálním pojištění, aby byl můj důchod vyšší?

-

Dobrý den, je mi 57 let, mám 4 děti a pracuji na plný úvazek. Musím se ale starat o svoji matku, které byl přiznán příspěvek na péči 4. stupně. Chci si výši úvazku z tohoto důvodu zkrátit. Mohu si doplatit sociální pojištění, do výše nynějších odvodů, abych neměla menší starobní důchod? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská, brigáda a nárok na důchod

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se brigáda počítá do důchodu, stejně jako práce na hlavní pracovní poměr. A zda se nemocenská při práci na hlavní pracovní poměr počítá do odpracované doby? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Zobrazit odpověď

Sirotčí důchod a ukončení studia

-

Dobrý den, potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice. Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám? A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď