Manžel zemřel po pracovním úrazu, na co máme nárok?

Dobrý den, v naší rodině se stala smutná událost. Manžel mojí dcery zemřel po pracovním úrazu. Pracoval jako dělník na stavbě a spadl z velké výšky. Zajímalo by mě, jestli má dcera, která má dvě malé děti nárok na nějakou sociální podporu od státu. Je doma s dětmi na rodičovské a do práce se dostane až za pár let. Vzhledem k tomu že zeť neměl žádné úrazové nebo životní pojištění tak ani nic nedostala. Můžete mi prosím napsat, jestli má v tomto případě na něco nárok? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Olga P., 14.1.2014 17:11

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.1.2014 8:20 napsal/a:
 

Dobrý den Olgo, chápu, že to pro vás a především pro vaši dceru není nijak jednoduché. Podobné případy se bohužel stávají. Vaše dcera má v tomto případě určitě nárok na vdovský důchod. Na ten jí vzniká nárok z důvodu smrti manžela po pracovním úrazu.

Vdovský důchod se běžně vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. V jejím případě, protože pečuje o nezaopatřené dítě, je nárok po delší dobu – po dobu kdy bude trvat péče o dítě. Nárok na vdovský důchod bude mít až do doby, než uzavře další manželství, nebo do doby, kdy bude trvat péče o nezaopatřené dítě.

Výše vdovského důchodu se odvíjí od toho, jaký byl příjem jejího manžela. Vdovský důchod se skládá ze dvou částí – jednak je to základní část, což je 9% z průměrné mzdy zemřelého manžela, a dále je to procentní výměra, což je 50% z výše starobního důchodu, na který by měl v době smrti nárok zemřelý manžel. Přesnou částku vám sdělí na ČSSZ, kde se o vdovský důchod žádá.

Kromě toho jsou zde ještě děti. Ty mají nárok na sirotčí důchod. Nárok na něj budou mít po dobu, kdy budou považovány za nezaopatřené děti (maximálně do 26 roků), nebo do doby než by se vaše dcera vdala a její nový manžel by děti osvojil. Výše sirotčího důchodu se také skládá ze dvou složek. Základní výměra je stanovena na 2270 Kč (tahle částka se průběžně mění, zpravidla se zvyšuje jednou za rok, nebo případně i při mimořádné valorizaci důchodů). A dále se sirotčí důchod skládá z procentní výměry 40% z výměry starobního důchodu, na který by měl zemřelý v době smrti nárok.

Kromě toho je možné v tomto případě žádat ještě o pohřebné – na to je nárok v případě že se jedná o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. To je jednorázová dávka ve výši 5000 Kč. Můžete o něj žádat buď vy, nebo dcera, podle toho kdo bude zařizovat pohřeb.

Jinak pak dále záleží na tom, jaká bude sociální situace dcery. Pokud by její příjmy po smrti manžela byly nízké, může být nárok na běžné sociální dávky (příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí atd., u nich už ale není žádný vztah ke smrti manžela po pracovním úrazu, ale jsou posuzovány příjmy a případně výdaje – podmínky pro tyto dávky už platí pro všechny stejně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,