Mám nárok na mateřskou – nezaměstnaná na Úřadu práce?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na mateřskou.

V lednu 2017 jsem skončila v práci, kde jsem pracovala 5 let v kuse. Únor a březen jsem byla vedená na ÚP, ale chodila jsem na brigádu.

Od dubna jsem na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti a na brigádu už dále nechodím. Nyní jsem zjistila, že jsem v 6 týdnu těhotenství.

Chtěla bych vědět, zda mám nárok na mateřskou a jak se to v tomto případě vypočítává.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karolína K., 17.06.2017 08:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.07.2017 10:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“, tedy přesněji na peněžitou pomoc v mateřství, pak musíte být v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnaná v zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (tedy nesmí se jednat třeba o práci na DPP, kde je příjem nižší než 10000 Kč měsíčně, nebo DPČ s příjmem nižším než 2500 Kč měsíčně, kde nebyl sjednán příjem alespoň v této výši).

Nebo pokud byste nebyla v době případného zahájení „mateřské“ zaměstnána, pak musíte být alespoň v ochranné lhůtě, která je pro nárok na PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (ve kterém bylo zahájeno těhotenství). Nebo je ještě možnost, že byste byla OSVČ, a platila si nemocenské pojištění sama (pak je tam těch podmínek více).

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená na Úřadu práce, za vás stát platí pouze zdravotní pojištění. To nemocenské (resp. obecněji sociální) pojištění za vás ale nikdo neplatí. V době, kdy jste nezaměstnaná, vám tedy nemůže vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). I vzhledem k tomu, že vaše těhotenství bylo podle všeho zahájeno až po skončení zaměstnání, tak ani nejste v ochranné době.

Nárok na PPM byste tak mohla mít pouze v případě, že byste ještě nyní, před porodem nastoupila do nějakého zaměstnání. Pak by ale záleželo i na tom, jestli byste v době zahájení PPM splňovala i druhou podmínku – a to je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední dva roky. Tu byste ale podle všeho splňovat měla – píšete, že jste v posledním zaměstnání pracovala 5 roků.

Pokud tedy až do porodu budete nezaměstnaná, pak budete mít nárok až na rodičovský příspěvek. A to od narození dítěte. Podle aktuálních podmínek pak nebudete mít ani možnost volby výše rodičovského příspěvek – ten by vám byl vyplácen ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně 3800 Kč do 4 roků dítěte. Pokud by ale bylo možné, aby příjem doložil otec dítěte, pak je případně možnost i volby jiné výše RP. Tyto podmínky se navíc mají od začátku roku 2018 měnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď