Mateřská a výpověď ze zaměstnání

Dobrý den,

dne 5. 9. 2016 jsem dostala výpověď. Nyní jsem na nemocenské v ochranné lhůtě. Plánujeme miminko.

Pokud bych otěhotněla za dva měsíce, měla bych nárok na PPM, a kdo by ji platil?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra M., 16.12.2016 08:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 12:34 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud dostanete výpověď ze zaměstnání a současně u vás vznikne během výpovědní lhůty pracovní neschopnost, tak se na dobu této pracovní neschopnosti ona výpovědní lhůta dočasně „přeruší“. Je řekněme „pozastavena“ a jakmile skončí pracovní neschopnost, pak pokračuje dále.

Zde tedy bude záležet mimo jiné na tom, jak dlouho byste byla v současné pracovní neschopnosti. Pokud byste v ní byla delší dobu, pak byste teoreticky nárok na PPM mohla mít. Jedná se o to, že abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě důležité podmínky. Jednak to, abyste v době zahájení PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) byla stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

A současně je pak nutné abyste v době zahájení PPM měla účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Pokud byste tedy například byla v pracovní neschopnosti až do doby zahájení PPM, pak byste na ni nárok měla – byla byste stále zaměstnaná a tedy účastníkem nemocenského pojištění a splňovala byste i podmínku účasti na nemocenském pojištěním.

Jinou situací by bylo, kdybyste dočasnou pracovní neschopnost ukončila a došlo tedy k ukončení vašeho zaměstnání. I pak nárok na PPM máte, pokud by jejímu zahájení došlo ještě v ochranné lhůtě, což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

I samotné těhotenství (nejenom dočasná pracovní neschopnost) je ale ochranná doba, během které nemůžete dostat výpověď – viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

b) při výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto druhů vojenské činné služby, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto druhů vojenské činné služby,

c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď