Mateřská a výpověď ze zaměstnání

Dobrý den,

dne 5. 9. 2016 jsem dostala výpověď. Nyní jsem na nemocenské v ochranné lhůtě. Plánujeme miminko.

Pokud bych otěhotněla za dva měsíce, měla bych nárok na PPM, a kdo by ji platil?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra M., 16.12.2016 08:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 12:34 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud dostanete výpověď ze zaměstnání a současně u vás vznikne během výpovědní lhůty pracovní neschopnost, tak se na dobu této pracovní neschopnosti ona výpovědní lhůta dočasně „přeruší“. Je řekněme „pozastavena“ a jakmile skončí pracovní neschopnost, pak pokračuje dále.

Zde tedy bude záležet mimo jiné na tom, jak dlouho byste byla v současné pracovní neschopnosti. Pokud byste v ní byla delší dobu, pak byste teoreticky nárok na PPM mohla mít. Jedná se o to, že abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě důležité podmínky. Jednak to, abyste v době zahájení PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) byla stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

A současně je pak nutné abyste v době zahájení PPM měla účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Pokud byste tedy například byla v pracovní neschopnosti až do doby zahájení PPM, pak byste na ni nárok měla – byla byste stále zaměstnaná a tedy účastníkem nemocenského pojištění a splňovala byste i podmínku účasti na nemocenském pojištěním.

Jinou situací by bylo, kdybyste dočasnou pracovní neschopnost ukončila a došlo tedy k ukončení vašeho zaměstnání. I pak nárok na PPM máte, pokud by jejímu zahájení došlo ještě v ochranné lhůtě, což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

I samotné těhotenství (nejenom dočasná pracovní neschopnost) je ale ochranná doba, během které nemůžete dostat výpověď – viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

b) při výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto druhů vojenské činné služby, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto druhů vojenské činné služby,

c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď