Nárok na mateřskou po výpovědi v zaměstnání

Dobrý den,

Byla jsem několik let nezaměstnaná, a když jsem konečně nastoupila do práce tak po týdnu jsem zjistila, že jsem těhotná.

Podepsala jsem výpověď, ale nastoupila jsem hned druhý den na nemocenskou, která stále trvá.

Teď bych měla žádat o mateřskou, ale myslím si, že na ní nemám nárok.

Nevím jak postupovat dál.

Dotaz poslal/a: Irena B., 06.06.2017 14:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, píšete, že jste v zaměstnání byla cca týden a poté jste „podepsala výpověď“. Osobně mám za to, že se nejednalo o výpověď v pravém slova smyslu, ale že jste se jednalo o ukončení pracovního poměru ve zkušební době? Jde zde o to, že pokud by se jednalo o klasickou výpověď, tak by vám běžela výpovědní lhůta 2 měsíce. Pokud byste ale během výpovědní doby zahájila neschopenku, pak se výpovědní lhůta na dobu trvání neschopenky přeruší (resp. za předpokladu že pracovní neschopnost bude delší než výpovědní lhůta). Pokud by to opravdu byla výpověď s výpovědní lhůtou, pak by teoreticky váš pracovní poměr mohl ještě trvat.

Spíše to ale asi bude ukončení pracovního poměru ve zkušební době, kdy jste nyní fakticky nezaměstnaná, kdy jste současně v pracovní neschopnosti. V tom případě je velmi pravděpodobné že na „mateřskou“ mít nárok opravdu nebudete.

Pokud jste nyní nezaměstnána, byť v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, pak už ale nejste účastníkem nemocenského pojištění (to za vás platí zaměstnavatel v době, kdy jste zaměstnána.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství), pak v době uplatnění tohoto nároku (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné době. Tato ochranná doba je sice až 180 dní, ale pokud vaše poslední zaměstnání trvalo třeba jen týden, pak je i ochranná doba jen týden.

A také je zde i druhá podmínka – minimální doba nemocenského pojištění 270 dní za poslední dva roky. Pokud jste byla dlouhodobě nezaměstnaná, pak nebudete splňovat ani tuto podmínku.

Podle všeho tedy budete mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte. U něj si pak ani nebudete moci zvolit variantu – to by bylo možné jen případně na základě doložení příjmu otce dítěte. U vás totiž nebude možné stanovit příslušný vyměřovací základ. Vznikl by vám tedy pouze nárok na „základní“ variantu RP. Tedy na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců je to 7600 Kč a po zbytek doby (do 4 let dítěte) je to 3800 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď