Nárok na mateřskou po výpovědi v zaměstnání

Dobrý den,

Byla jsem několik let nezaměstnaná, a když jsem konečně nastoupila do práce tak po týdnu jsem zjistila, že jsem těhotná.

Podepsala jsem výpověď, ale nastoupila jsem hned druhý den na nemocenskou, která stále trvá.

Teď bych měla žádat o mateřskou, ale myslím si, že na ní nemám nárok.

Nevím jak postupovat dál.

Dotaz poslal/a: Irena B., 06.06.2017 14:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, píšete, že jste v zaměstnání byla cca týden a poté jste „podepsala výpověď“. Osobně mám za to, že se nejednalo o výpověď v pravém slova smyslu, ale že jste se jednalo o ukončení pracovního poměru ve zkušební době? Jde zde o to, že pokud by se jednalo o klasickou výpověď, tak by vám běžela výpovědní lhůta 2 měsíce. Pokud byste ale během výpovědní doby zahájila neschopenku, pak se výpovědní lhůta na dobu trvání neschopenky přeruší (resp. za předpokladu že pracovní neschopnost bude delší než výpovědní lhůta). Pokud by to opravdu byla výpověď s výpovědní lhůtou, pak by teoreticky váš pracovní poměr mohl ještě trvat.

Spíše to ale asi bude ukončení pracovního poměru ve zkušební době, kdy jste nyní fakticky nezaměstnaná, kdy jste současně v pracovní neschopnosti. V tom případě je velmi pravděpodobné že na „mateřskou“ mít nárok opravdu nebudete.

Pokud jste nyní nezaměstnána, byť v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, pak už ale nejste účastníkem nemocenského pojištění (to za vás platí zaměstnavatel v době, kdy jste zaměstnána.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství), pak v době uplatnění tohoto nároku (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné době. Tato ochranná doba je sice až 180 dní, ale pokud vaše poslední zaměstnání trvalo třeba jen týden, pak je i ochranná doba jen týden.

A také je zde i druhá podmínka – minimální doba nemocenského pojištění 270 dní za poslední dva roky. Pokud jste byla dlouhodobě nezaměstnaná, pak nebudete splňovat ani tuto podmínku.

Podle všeho tedy budete mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte. U něj si pak ani nebudete moci zvolit variantu – to by bylo možné jen případně na základě doložení příjmu otce dítěte. U vás totiž nebude možné stanovit příslušný vyměřovací základ. Vznikl by vám tedy pouze nárok na „základní“ variantu RP. Tedy na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců je to 7600 Kč a po zbytek doby (do 4 let dítěte) je to 3800 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď