Nárok na mateřskou po výpovědi v zaměstnání

Dobrý den,

Byla jsem několik let nezaměstnaná, a když jsem konečně nastoupila do práce tak po týdnu jsem zjistila, že jsem těhotná.

Podepsala jsem výpověď, ale nastoupila jsem hned druhý den na nemocenskou, která stále trvá.

Teď bych měla žádat o mateřskou, ale myslím si, že na ní nemám nárok.

Nevím jak postupovat dál.

Dotaz poslal/a: Irena B., 06.06.2017 14:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, píšete, že jste v zaměstnání byla cca týden a poté jste „podepsala výpověď“. Osobně mám za to, že se nejednalo o výpověď v pravém slova smyslu, ale že jste se jednalo o ukončení pracovního poměru ve zkušební době? Jde zde o to, že pokud by se jednalo o klasickou výpověď, tak by vám běžela výpovědní lhůta 2 měsíce. Pokud byste ale během výpovědní doby zahájila neschopenku, pak se výpovědní lhůta na dobu trvání neschopenky přeruší (resp. za předpokladu že pracovní neschopnost bude delší než výpovědní lhůta). Pokud by to opravdu byla výpověď s výpovědní lhůtou, pak by teoreticky váš pracovní poměr mohl ještě trvat.

Spíše to ale asi bude ukončení pracovního poměru ve zkušební době, kdy jste nyní fakticky nezaměstnaná, kdy jste současně v pracovní neschopnosti. V tom případě je velmi pravděpodobné že na „mateřskou“ mít nárok opravdu nebudete.

Pokud jste nyní nezaměstnána, byť v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, pak už ale nejste účastníkem nemocenského pojištění (to za vás platí zaměstnavatel v době, kdy jste zaměstnána.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství), pak v době uplatnění tohoto nároku (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné době. Tato ochranná doba je sice až 180 dní, ale pokud vaše poslední zaměstnání trvalo třeba jen týden, pak je i ochranná doba jen týden.

A také je zde i druhá podmínka – minimální doba nemocenského pojištění 270 dní za poslední dva roky. Pokud jste byla dlouhodobě nezaměstnaná, pak nebudete splňovat ani tuto podmínku.

Podle všeho tedy budete mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte. U něj si pak ani nebudete moci zvolit variantu – to by bylo možné jen případně na základě doložení příjmu otce dítěte. U vás totiž nebude možné stanovit příslušný vyměřovací základ. Vznikl by vám tedy pouze nárok na „základní“ variantu RP. Tedy na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců je to 7600 Kč a po zbytek doby (do 4 let dítěte) je to 3800 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď