Mateřská a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

Před porodem a odchodem na rodičovskou/mateřskou, jsem byla zaměstnaná, zaměstnanecký poměr trvá dál, s tím že mám mateřskou zvolenou na 3 roky.

Synovi je 1,5 roku a dostala jsem nabídku začít pracovat (na dva dny v týdnu) u jiného zaměstnavatele. Je toto možné? Mužů nastoupit jinam a neovlivní to můj „hlavni“ pracovní poměr?

A ještě jeden související dotaz, pokud by i nový pracovní poměr trval déle než 270 dní a já pak znovu otěhotněla (a bohužel s velkou pravděpodobnosti šla na nemocenskou), můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou?

A po porodu, rodičovská by se mi počítala z obou příjmů?

Děkuji za odpověď, moc mi pomůžete

Dotaz poslal/a: Lenka N., 09.06.2017 11:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 13:11 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu poměrně volně zacházíte s termíny „rodičovská“ a „mateřská“, takže si je dovolím trochu upřesnit, abychom si vzájemně rozuměli.

Mateřská dovolená trvá pod dobu 28 týdnů, začíná 6 – 8 týdnů před porodem a obvykle během ní dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovská dovolená pak navazuje na mateřskou dovolenou a může být maximálně do 3 roků dítěte. Během ní dostáváte rodičovský příspěvek.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené, a dostáváte rodičovský příspěvek, pak není žádné omezení v tom, že byste nemohla vykonávat nějakou výdělečnou činnost. Navíc na rodičovský příspěvek máte nárok, i kdybyste ukončila rodičovskou dovolenou a vrátila se zpět do původního zaměstnání.

Takže během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek můžete pracovat jak v původním zaměstnání, nebo si najít nějakou brigádu či pracovat na částečný úvazek apod. U rodičovského příspěvku je pak pouze ta podmínka, aby byla zajištěna celodenní péče o dítě, a u dětí do 2 let se pak ještě hlídá, aby dítě nechodilo do jeslí/školky apod., na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci.

Takže pokud budete dva dny v týdnu pracovat u jiného zaměstnavatele, nemá to žádný vliv na váš hlavní pracovní poměr, ani na příjem rodičovského příspěvku.

Pokud by navíc tento vedlejší pracovní poměr trval alespoň 270 kalendářních dní, pak vám z něj může vznikat nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Musí se ale jednat o takový typ zaměstnání, u kterého vzniká účast na nemocenském pojištění (např. pokud by to byla práce na DPP s příjmem nižším než 10000 Kč měsíčně, nebo práce na DPČ, kde by sjednaný příjem byl nižší než 2500 Kč, pak účast na nemocenském pojištění nevzniká).

Pokud bystě po skončení rodičovské dovolené/rodičovského příspěvku byla těhotná a byla v pracovní neschopnosti, pak případně můžete mít nárok na nemocenské dávky na základě obou zaměstnání. Následně vám pak může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství opět z obou zaměstnání (za předpokladu že jsou u obou splněny příslušné podmínky).

Pokud byste byla těhotná ještě v době rodičovské dovolené, pak vám případně může vznikat nárok na nemocenské dávky z toho vedlejšího pracovního poměru. Z hlavního ne – tam jste na rodičovské dovolené. U hlavního pracovního poměru by případně nárok na nemocenské dávky vznikal až po skončení této dovolené.

V dotazu ještě zmiňujete „můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou“. Pokud tím „mateřskou“ myslíte peněžitou pomoc v mateřství, pak souběh nemocenských dávek a peněžité pomoci v mateřství možný není. Obě jsou to dávky placené na základě nemocenského pojištění. Pokud byste splnila podmínky u obou zaměstnavatelů, pak z obou zaměstnání máte buď PPM, nebo nemocenské dávky, vzájemná kombinace nelze.

Souběh nemocenských dávek a rodičovského příspěvku za určitých podmínek možná je.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď