Mateřská a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

Před porodem a odchodem na rodičovskou/mateřskou, jsem byla zaměstnaná, zaměstnanecký poměr trvá dál, s tím že mám mateřskou zvolenou na 3 roky.

Synovi je 1,5 roku a dostala jsem nabídku začít pracovat (na dva dny v týdnu) u jiného zaměstnavatele. Je toto možné? Mužů nastoupit jinam a neovlivní to můj „hlavni“ pracovní poměr?

A ještě jeden související dotaz, pokud by i nový pracovní poměr trval déle než 270 dní a já pak znovu otěhotněla (a bohužel s velkou pravděpodobnosti šla na nemocenskou), můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou?

A po porodu, rodičovská by se mi počítala z obou příjmů?

Děkuji za odpověď, moc mi pomůžete

Dotaz poslal/a: Lenka N., 09.06.2017 11:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 13:11 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu poměrně volně zacházíte s termíny „rodičovská“ a „mateřská“, takže si je dovolím trochu upřesnit, abychom si vzájemně rozuměli.

Mateřská dovolená trvá pod dobu 28 týdnů, začíná 6 – 8 týdnů před porodem a obvykle během ní dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovská dovolená pak navazuje na mateřskou dovolenou a může být maximálně do 3 roků dítěte. Během ní dostáváte rodičovský příspěvek.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené, a dostáváte rodičovský příspěvek, pak není žádné omezení v tom, že byste nemohla vykonávat nějakou výdělečnou činnost. Navíc na rodičovský příspěvek máte nárok, i kdybyste ukončila rodičovskou dovolenou a vrátila se zpět do původního zaměstnání.

Takže během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek můžete pracovat jak v původním zaměstnání, nebo si najít nějakou brigádu či pracovat na částečný úvazek apod. U rodičovského příspěvku je pak pouze ta podmínka, aby byla zajištěna celodenní péče o dítě, a u dětí do 2 let se pak ještě hlídá, aby dítě nechodilo do jeslí/školky apod., na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci.

Takže pokud budete dva dny v týdnu pracovat u jiného zaměstnavatele, nemá to žádný vliv na váš hlavní pracovní poměr, ani na příjem rodičovského příspěvku.

Pokud by navíc tento vedlejší pracovní poměr trval alespoň 270 kalendářních dní, pak vám z něj může vznikat nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Musí se ale jednat o takový typ zaměstnání, u kterého vzniká účast na nemocenském pojištění (např. pokud by to byla práce na DPP s příjmem nižším než 10000 Kč měsíčně, nebo práce na DPČ, kde by sjednaný příjem byl nižší než 2500 Kč, pak účast na nemocenském pojištění nevzniká).

Pokud bystě po skončení rodičovské dovolené/rodičovského příspěvku byla těhotná a byla v pracovní neschopnosti, pak případně můžete mít nárok na nemocenské dávky na základě obou zaměstnání. Následně vám pak může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství opět z obou zaměstnání (za předpokladu že jsou u obou splněny příslušné podmínky).

Pokud byste byla těhotná ještě v době rodičovské dovolené, pak vám případně může vznikat nárok na nemocenské dávky z toho vedlejšího pracovního poměru. Z hlavního ne – tam jste na rodičovské dovolené. U hlavního pracovního poměru by případně nárok na nemocenské dávky vznikal až po skončení této dovolené.

V dotazu ještě zmiňujete „můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou“. Pokud tím „mateřskou“ myslíte peněžitou pomoc v mateřství, pak souběh nemocenských dávek a peněžité pomoci v mateřství možný není. Obě jsou to dávky placené na základě nemocenského pojištění. Pokud byste splnila podmínky u obou zaměstnavatelů, pak z obou zaměstnání máte buď PPM, nebo nemocenské dávky, vzájemná kombinace nelze.

Souběh nemocenských dávek a rodičovského příspěvku za určitých podmínek možná je.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď