Mateřská a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

Před porodem a odchodem na rodičovskou/mateřskou, jsem byla zaměstnaná, zaměstnanecký poměr trvá dál, s tím že mám mateřskou zvolenou na 3 roky.

Synovi je 1,5 roku a dostala jsem nabídku začít pracovat (na dva dny v týdnu) u jiného zaměstnavatele. Je toto možné? Mužů nastoupit jinam a neovlivní to můj „hlavni“ pracovní poměr?

A ještě jeden související dotaz, pokud by i nový pracovní poměr trval déle než 270 dní a já pak znovu otěhotněla (a bohužel s velkou pravděpodobnosti šla na nemocenskou), můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou?

A po porodu, rodičovská by se mi počítala z obou příjmů?

Děkuji za odpověď, moc mi pomůžete

Dotaz poslal/a: Lenka N., 09.06.2017 11:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 13:11 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu poměrně volně zacházíte s termíny „rodičovská“ a „mateřská“, takže si je dovolím trochu upřesnit, abychom si vzájemně rozuměli.

Mateřská dovolená trvá pod dobu 28 týdnů, začíná 6 – 8 týdnů před porodem a obvykle během ní dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovská dovolená pak navazuje na mateřskou dovolenou a může být maximálně do 3 roků dítěte. Během ní dostáváte rodičovský příspěvek.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené, a dostáváte rodičovský příspěvek, pak není žádné omezení v tom, že byste nemohla vykonávat nějakou výdělečnou činnost. Navíc na rodičovský příspěvek máte nárok, i kdybyste ukončila rodičovskou dovolenou a vrátila se zpět do původního zaměstnání.

Takže během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek můžete pracovat jak v původním zaměstnání, nebo si najít nějakou brigádu či pracovat na částečný úvazek apod. U rodičovského příspěvku je pak pouze ta podmínka, aby byla zajištěna celodenní péče o dítě, a u dětí do 2 let se pak ještě hlídá, aby dítě nechodilo do jeslí/školky apod., na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci.

Takže pokud budete dva dny v týdnu pracovat u jiného zaměstnavatele, nemá to žádný vliv na váš hlavní pracovní poměr, ani na příjem rodičovského příspěvku.

Pokud by navíc tento vedlejší pracovní poměr trval alespoň 270 kalendářních dní, pak vám z něj může vznikat nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Musí se ale jednat o takový typ zaměstnání, u kterého vzniká účast na nemocenském pojištění (např. pokud by to byla práce na DPP s příjmem nižším než 10000 Kč měsíčně, nebo práce na DPČ, kde by sjednaný příjem byl nižší než 2500 Kč, pak účast na nemocenském pojištění nevzniká).

Pokud bystě po skončení rodičovské dovolené/rodičovského příspěvku byla těhotná a byla v pracovní neschopnosti, pak případně můžete mít nárok na nemocenské dávky na základě obou zaměstnání. Následně vám pak může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství opět z obou zaměstnání (za předpokladu že jsou u obou splněny příslušné podmínky).

Pokud byste byla těhotná ještě v době rodičovské dovolené, pak vám případně může vznikat nárok na nemocenské dávky z toho vedlejšího pracovního poměru. Z hlavního ne – tam jste na rodičovské dovolené. U hlavního pracovního poměru by případně nárok na nemocenské dávky vznikal až po skončení této dovolené.

V dotazu ještě zmiňujete „můžu dostávat nemocenskou z vedlejšího pracovního poměru a zároveň mateřskou“. Pokud tím „mateřskou“ myslíte peněžitou pomoc v mateřství, pak souběh nemocenských dávek a peněžité pomoci v mateřství možný není. Obě jsou to dávky placené na základě nemocenského pojištění. Pokud byste splnila podmínky u obou zaměstnavatelů, pak z obou zaměstnání máte buď PPM, nebo nemocenské dávky, vzájemná kombinace nelze.

Souběh nemocenských dávek a rodičovského příspěvku za určitých podmínek možná je.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď