Těhotná ve zkušební době – nárok na mateřskou?
Dobrý den,
1. června jsem nastoupila do své první práce na plný úvazek. Jsem ve zkušební době 3 měsíců a zjistila jsem, že jsem těhotná.
Chtěla bych poradit co teď dělat abych měla nárok alespoň na něco v mateřství a zda říci zaměstnavateli tuto skutečnost až po zkušební době.
Předtím jsem studovala a pracovala 3 roky jen na DPČ a DPP v rozsahu 20 hodin týdně a z toho nevím, jestli by se mi nějaký nárok na peníze počítal či ne.
Vůbec nevím, jak tyto věci chodí.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Obecně platí, že nemáte povinnost informovat svého zaměstnavatele o těhotenství k nějakému konkrétnímu datu. Pokud po zaměstnavateli v současné době nepožadujete nějaké „úlevy“ z důvodu těhotenství (jako je například převedení na jinou pracovní pozici, pokud by ta vaše aktuální nebyla vhodná pro těhotnou ženu), pak asi ani není důvod, proč to s ním nyní řešit.
Čistě prakticky je asi „bezpečnější“ s oznámením těhotenství spíše počkat. Ve zkušební době vás zaměstnavatel může „propustit“ v podstatě kdykoliv, a bez udání důvodu (ukončení pracovního poměru ve zkušební době). Po zkušební době se na vás, jako na těhotnou již ale vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy – viz paragraf 53, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:
§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
Zvláště pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou (ale platí to i u toho na dobu určitou), je asi „výhodnější“, abyste v době před porodem (a i během případné mateřské a rodičovské dovolené) byla zaměstnána.
Na mateřskou a rodičovskou dovolenou máte v příslušné době nárok bez dalších podmínek (pokud budete zaměstnána). Na mateřskou dovolenou máte nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem, a následně ji čerpáte 28 týdnů (jedno narozené dítě) nebo 37 týdnů (dvě narozené děti), viz paragraf 195 Zákoník práce:
§ 195
Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
Zde nejsou žádné speciální podmínky. Pokud jste zaměstnaná, tak v příslušné době před porodem, máte nárok na mateřskou dovolenou. Není ani o ni potřeba nějak speciálně žádat, prostě jen zaměstnavateli oznámíte její zahájení (což je vhodné učinit alespoň pár týdnů předem). To samé pak platí i pro rodičovskou dovolenou – viz paragraf 196, Zákoník práce:
§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Něco trochu jiného je pak případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM můžete mít nárok, pokud jsou splněny příslušné podmínky. První je ta, že v době uplatnění nároku na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná, nebo případně v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud by ale zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i ochranná dvě případně kratší.
Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM, splníte podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní za poslední dva roky (počítáno zpětně od data zahájení PPM).
Do doby účasti na nemocenském pojištění by se vám počítaly všechny kalendářní dny v posledním zaměstnání. Mohly by se tam počítat i případně předchozí zaměstnání na DPP nebo DPČ. U práce na DPP vám nemocenské pojištění platí zaměstnavatele v měsíci, kdy máte měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. U práce na DPČ pak v případě že je měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, nebo pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.
Současně také platí, že pokud by vám do období posledních dvou let před zahájením PPM spadalo ukončení studia (úspěšné absolvování střední školy, vysoké školy, vyšší odborné školy), pak se může do oněch 270 dní započítat i doba studia – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:
(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištěn, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
Pokud byste náhodu z nějakého důvodu nesplňovala podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství a neměla na ni nárok, ale současně byla v době před porodem zaměstnaná, a splňovala tak podmínky pro nemocenské dávky, pak v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, můžete být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky.
Jinak po narození dítěte pak máte nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok už jen tím, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete. Předchozí zaměstnání má případně vliv jen na možnost volby výše měsíční částky. Samotný nárok na rodičovský příspěvek už není podmíněn tím, jestli jste před porodem pracovala nebo jak dlouho.
Zařazeno v: Co dělat jako těhotná ve zkušební době?, Do kdy musím oznámit zahájení MD?, Jak se počítá PPM u studentky VŠ, Jak se počítají dny pro nárok na mateřskou, Mateřská po skončení studia VŠ, Nárok na mateřskou v novém zaměstnání, Nárok na PPM ve zkušební době, Porodné u studentky?, Zákaz výpovědi během těhotenství, Zákaz výpovědi na mateřské, Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP
-Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?
Zobrazit odpověďNárok na mateřskou při neschopence
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]
Zobrazit odpověďPéče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]
Zobrazit odpověďNa co mám nárok po skončení rodičovské?
-Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka bez doložení příjmu do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka ihned v hotovosti na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet