Těhotná ve zkušební době – nárok na mateřskou?

Dobrý den,

1. června jsem nastoupila do své první práce na plný úvazek. Jsem ve zkušební době 3 měsíců a zjistila jsem, že jsem těhotná.

Chtěla bych poradit co teď dělat abych měla nárok alespoň na něco v mateřství a zda říci zaměstnavateli tuto skutečnost až po zkušební době.

Předtím jsem studovala a pracovala 3 roky jen na DPČ a DPP v rozsahu 20 hodin týdně a z toho nevím, jestli by se mi nějaký nárok na peníze počítal či ne.

Vůbec nevím, jak tyto věci chodí.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Vladěna N., 10.07.2017 10:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 12:45 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že nemáte povinnost informovat svého zaměstnavatele o těhotenství k nějakému konkrétnímu datu. Pokud po zaměstnavateli v současné době nepožadujete nějaké „úlevy“ z důvodu těhotenství (jako je například převedení na jinou pracovní pozici, pokud by ta vaše aktuální nebyla vhodná pro těhotnou ženu), pak asi ani není důvod, proč to s ním nyní řešit.

Čistě prakticky je asi „bezpečnější“ s oznámením těhotenství spíše počkat. Ve zkušební době vás zaměstnavatel může „propustit“ v podstatě kdykoliv, a bez udání důvodu (ukončení pracovního poměru ve zkušební době). Po zkušební době se na vás, jako na těhotnou již ale vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy – viz paragraf 53, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§  53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Zvláště pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou (ale platí to i u toho na dobu určitou), je asi „výhodnější“, abyste v době před porodem (a i během případné mateřské a rodičovské dovolené) byla zaměstnána.

Na mateřskou a rodičovskou dovolenou máte v příslušné době nárok bez dalších podmínek (pokud budete zaměstnána). Na mateřskou dovolenou máte nárok v době  6 – 8 týdnů před porodem, a následně ji čerpáte 28 týdnů (jedno narozené dítě) nebo 37 týdnů (dvě narozené děti), viz paragraf 195 Zákoník práce:

§ 195

Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Zde nejsou žádné speciální podmínky. Pokud jste zaměstnaná, tak v příslušné době před porodem, máte nárok na mateřskou dovolenou. Není ani o ni potřeba nějak speciálně žádat, prostě jen zaměstnavateli oznámíte její zahájení (což je vhodné učinit alespoň pár týdnů předem). To samé pak platí i pro rodičovskou dovolenou – viz paragraf 196, Zákoník práce:

§  196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Něco trochu jiného je pak případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM můžete mít nárok, pokud jsou splněny příslušné podmínky. První je ta, že v době uplatnění nároku na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná, nebo případně v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud by ale zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i ochranná dvě případně kratší.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM, splníte podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní za poslední dva roky (počítáno zpětně od data zahájení PPM).

Do doby účasti na nemocenském pojištění by se vám počítaly všechny kalendářní dny v posledním zaměstnání. Mohly by se tam počítat i případně předchozí zaměstnání na DPP nebo DPČ. U práce na DPP vám nemocenské pojištění platí zaměstnavatele v měsíci, kdy máte měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. U práce na DPČ pak v případě že je měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, nebo pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Současně také platí, že pokud by vám do období posledních dvou let před zahájením PPM spadalo ukončení studia (úspěšné absolvování střední školy, vysoké školy, vyšší odborné školy), pak se může do oněch 270 dní započítat i doba studia – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištěn, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Pokud byste náhodu z nějakého důvodu nesplňovala podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství a neměla na ni nárok, ale současně byla v době před porodem zaměstnaná, a splňovala tak podmínky pro nemocenské dávky, pak v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, můžete být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky.

Jinak po narození dítěte pak máte nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok už jen tím, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete. Předchozí zaměstnání má případně vliv jen na možnost volby výše měsíční částky. Samotný nárok na rodičovský příspěvek už není podmíněn tím, jestli jste před porodem pracovala nebo jak dlouho.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď