Mateřská a rodičovská dovolená – jak vyčerpat zbytek RP?

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené s ročním synem. Za 7 měsíců se nám narodí miminko.

Rodičovsky příspěvek nevyčerpám ani, když ho navýším na maximum.

Prosím o info zda je možné, aby můj muž nastoupil na rodičovskou dovolenou a já podle terminu porodu na mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina M., 16.12.2016 05:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 14:55 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi to líto, ale v zákony v zásadě neumožňují souběžné čerpání rodičovského příspěvek a peněžité pomoci v mateřství, a osobně ani neznám žádný způsob, jak toto „obejít“.

Je sice možné, abyste vy byla na mateřské dovolené a dostávala PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a současně váš muž byl na rodičovské dovolené (tedy čerpal volno v zaměstnání). Na rodičovský příspěvek už ale mít nárok nebude.

Jakmile začnete dostávat peněžitou pomoc v mateřství, tak může být rodičovský příspěvek na první dítě vyplácen pouze v případě, že vaše „mateřská“ (tedy PPM) je nižší než je výše onoho rodičovského příspěvku (na první dítě). Pak je RP vyplácen ve výši rozdílu mezi PPM a RP.

Tedy pokud byste nyní čerpala rodičovský příspěvek ve výši 11500 Kč a pak začala dostávat PPM ve výši např. 9000 Kč, pak by mohl být vyplácen až do porodu RP ve výši 2500 Kč, po porodu už ale ani to ne. Resp. pak by bylo možné také dostávat obdobný rozdíl, ale už by se čerpalo z rodičovského příspěvku na druhé dítě.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 30a (1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

§ 30b Podmínka osobní celodenní péče o dítě

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď