Mateřská a rodičovská při pobytu v zahraničí

Dobrý den,

v ČR mám trvalý pobyt, platím si zde zdravotní pojištění jako samoplátce. Dlouhodobě však žiji v zahraničí.

Pokud změním statut v ČR na OSVČ a budu platit i nemocenské pojištění dle požadavků (tj. min 270 dní v posledních dvou letech), vznikne mi nárok na PPM a RP?

Pro upřesnění, můj partner má trvalý pobyt v ČR, ale dlouhodobě žije i podniká v zahraničí, v ČR tedy sociální dávky neplatí.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Berenika Novotná, 18.12.2016 07:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 17:12 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na PPM a především pak RP, tak bude záležet hodně i na tom, jestli byste v době čerpání těchto dávek byla v ČR, nebo v zahraničí. Obavám se, že pokud byste po celou dobu čerpání těchto dávek plánovala být mimo ČR, tak na ně nárok mít nebudete. A to i přes to, že byste si v ČR platila pojištění (sociální, zdravotní, nemocenské) jako OSVČ.

Konkrétně co se týká rodičovského příspěvku. Ten spadá mezi sociální dávky. U těch je obecně požadováno, abyste kromě trvalého pobytu měla v ČR i „bydliště“:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Tím „bydlištěm“ je myšleno to, že se na území ČR zdržujete (byť byste byla občas dočasně mimo ČR), máte zde „centrum ekonomického zájmu“ tedy zaměstnání, rodinu apod. Což si myslím, že dlouhodobým pobytem mimo ČR nesplňujete. Toto je ale pouze můj názor – pro plně kvalifikované posouzení byste se stejně musela obrátit na úřad práce, který o těchto dávkách rozhoduje.

Jinak dále u rodičovského příspěvku obecně až tak nezáleží na tom, jestli v ČR pracujete, nebo podnikáte jako OSVČ, nebo jste nezaměstnaná. Nárok na tuto dávku je z titulu péče o dítě.

Co se týká nároku na PPM, tak tato dávka spadá mezi dávky hrazené z nemocenského pojištění. Pokud byste tedy zahájila „podnikání“ jako OSVČ a platila si pojištění, pak byste mohla mít nárok i na PPM. Za předpokladu, že budete toto pojištění platit dostatečně dlouho (min. 270 kalendářních dní).

Osobně si ale myslím, že se vám to finančně nevyplatí. Pokud si budete platit minimální nemocenské pojištění (115 Kč měsíčně), máte pak také jen minimální PPM 3480 Kč. Při tom ale musíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které jsou v minimální výši cca 4000 Kč. Abyste si mohla platit vyšší nemocenské pojištění a měla tak rozumně vysokou mateřskou, musíte mít v přiznání dostatečně vysoký příjem, ale tím pak zase platíte podstatně vyšší sociální + zdravotní pojištění + daně. Tedy zahájit podnikání jako OSVČ čistě jen proto, abyste si mohla platit nemocenské pojištění, se vám finančně nevyplatí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď