Mateřská a rodičovská při pobytu v zahraničí

Dobrý den,

v ČR mám trvalý pobyt, platím si zde zdravotní pojištění jako samoplátce. Dlouhodobě však žiji v zahraničí.

Pokud změním statut v ČR na OSVČ a budu platit i nemocenské pojištění dle požadavků (tj. min 270 dní v posledních dvou letech), vznikne mi nárok na PPM a RP?

Pro upřesnění, můj partner má trvalý pobyt v ČR, ale dlouhodobě žije i podniká v zahraničí, v ČR tedy sociální dávky neplatí.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Berenika Novotná, 18.12.2016 07:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 17:12 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na PPM a především pak RP, tak bude záležet hodně i na tom, jestli byste v době čerpání těchto dávek byla v ČR, nebo v zahraničí. Obavám se, že pokud byste po celou dobu čerpání těchto dávek plánovala být mimo ČR, tak na ně nárok mít nebudete. A to i přes to, že byste si v ČR platila pojištění (sociální, zdravotní, nemocenské) jako OSVČ.

Konkrétně co se týká rodičovského příspěvku. Ten spadá mezi sociální dávky. U těch je obecně požadováno, abyste kromě trvalého pobytu měla v ČR i „bydliště“:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Tím „bydlištěm“ je myšleno to, že se na území ČR zdržujete (byť byste byla občas dočasně mimo ČR), máte zde „centrum ekonomického zájmu“ tedy zaměstnání, rodinu apod. Což si myslím, že dlouhodobým pobytem mimo ČR nesplňujete. Toto je ale pouze můj názor – pro plně kvalifikované posouzení byste se stejně musela obrátit na úřad práce, který o těchto dávkách rozhoduje.

Jinak dále u rodičovského příspěvku obecně až tak nezáleží na tom, jestli v ČR pracujete, nebo podnikáte jako OSVČ, nebo jste nezaměstnaná. Nárok na tuto dávku je z titulu péče o dítě.

Co se týká nároku na PPM, tak tato dávka spadá mezi dávky hrazené z nemocenského pojištění. Pokud byste tedy zahájila „podnikání“ jako OSVČ a platila si pojištění, pak byste mohla mít nárok i na PPM. Za předpokladu, že budete toto pojištění platit dostatečně dlouho (min. 270 kalendářních dní).

Osobně si ale myslím, že se vám to finančně nevyplatí. Pokud si budete platit minimální nemocenské pojištění (115 Kč měsíčně), máte pak také jen minimální PPM 3480 Kč. Při tom ale musíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které jsou v minimální výši cca 4000 Kč. Abyste si mohla platit vyšší nemocenské pojištění a měla tak rozumně vysokou mateřskou, musíte mít v přiznání dostatečně vysoký příjem, ale tím pak zase platíte podstatně vyšší sociální + zdravotní pojištění + daně. Tedy zahájit podnikání jako OSVČ čistě jen proto, abyste si mohla platit nemocenské pojištění, se vám finančně nevyplatí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OSVČ a rizikové těhotenství – nemocenská a mateřská 2021

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na nemocenskou a mateřskou pro OSVČ. Jsem OSVČ od 05/2019, od 11/2019 do 03/2020 jsem si platila 126,- Kč (tedy cca 150dní) na nemocenské pojištění a pak jsem platbu zrušila… Nyní 02/2021 jsem zjistila, že jsem těhotná… Pokud bych si opět začala platit dobrovolnou nemocenskou – měla bych […]

Zobrazit odpověď

OSVČ nemocenská – rizikové těhotenství

-

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Jsem OSVČ od května 2019. Podnikám v pohostinství, tudíž je má provozovna samozřejmě zavřená na základě vládních nařízení. V říjnu 2020 jsem otěhotněla a neplatila si dobrovolnou nemocenskou. Toto jsem napravila v prosinci 2020, kdy jsem se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Jsem si vědoma, že nemám nárok […]

Zobrazit odpověď

Čerstvě dostudovaná OSVČ, těhotná – na jaký příspěvek mám nárok?

-

Hezký den, před dvěma měsíci jsem dostudovala VŠ, již během studia jsem si založila živnost a protože mi bylo již před několika měsíci 26 let, platím si také od té doby zdravotní pojištění (nově od vzniku OSVČ také sociální). Nevěděla jsem však, že se mi bude hodit také nemocenské připojištění, tak jsem si ho zatím […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď