Mateřská a sociální dávky u OSVČ

Dobrý den,

jsem OSVČ, v červnu 2017 pořídím své první dítě. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s rodičovským příspěvkem u OSVČ, jestli mám na vybranou délku MD?

Dále mě zajímá, jestli mám nárok na nějaké sociální dávky?

S manželem se rozvádíme, já bydlím v domě na hypotéku, manžel tu už nebydlí ani trvalé bydliště tu nemá.

PPM budu pobírat 130/den. Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 26.03.2018 15:03

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 10:54 napsal/a:
 

Dobrý den,

Na PPM máte jako OSVČ nárok v případě, že si platíte nemocenské pojištění. Píšete, že PPM budete mít 130 Kč/den, takže si zřejmě nemocenské pojištění platíte.

PPM byste měla dostávat 28 týdnů (pokud se vám narodí jedno dítě, pokud byste náhodou měla dvojčata, pak by délka PPM byla 37 týdnů).

Po skončení PPM byste měla dostávat rodičovský příspěvek. Tím, že máte nárok na PPM si současně můžete zvolit i délku / výši rodičovského příspěvek. Možnost volby výše/délky RP je navázána na vyměřovací základ pro nemocenské pojištění.

Od 1. 1. 2018 došlo ke změna – dříve, pokud nebylo možné stanovit vyměřovací základ, tak jste měla „automaticky“ rodičovský příspěvek na 4 roky. Nově, od začátku roku je ale možné, abyste si i v tomto případě volila délku/výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně:

(3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky

a) nepřevyšující 7600 Kč měsíčně,

b) převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo

c) 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

Co se týká ostatních sociálních dávek – mohla byste mít případně nárok na přídavky na dítě – po narození dítěte si můžete na ÚP podat žádost, posuzuje se výše příjmu za poslední 3 měsíce (resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Také byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. U něj je potřeba, abyste měla uzavřenu platnou nájemní smlouvu nebo byla majitelem bytu a měla v něm trvalé bydliště. Pak byste na ÚP měla doložit náklady na bydlení a příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí.

Z ostatních sociálních dívek jsou zde ještě dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich ale záleží na výši vašeho příjmu. Informovat se můžete na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,