Mateřská a sociální podpora – manželka Ruské národnosti

Dobrý den, prosím vás chtěl bych se zeptat, mám manželku Ruské národnosti, brali jsme se v České Republice v roce 2015 a od 20. 12. 2015 bydlíme spolu v pronajatém bytě, smlova je napsaná na mě a mám na adrese trvalý pobyt.

Spolu s manželkou se sem přestěhoval i její syn, kterého si v nejbližší době přivlastním, aby měl stejné příjmení. Za manželku a malého platím zdravotní pojištění, které mám platit po dobu dvou let, v pojišťovně mi bylo řečeno, že dva roky nemají právo na pojištění a vlastně na nic, proto to je tak.

S manželkou čekáme synka, který se má narodit v nejbližších dnech, chtěl bych se vás zeptat na co máme právo, jestli máme právo na mateřskou, třeba i napsanou na mě, nebo na jakýkoliv příspěvek na porod nebo tak, ptám se protože porod musím celý hradit já, dále bych se chtěl zeptat jestli bych mohl žádat o příspěvek na bydlení, jsem sice OSVČ, nějakou korunu vydělám, ale hodně peněz právě dám na pojištění Manželky a syna a dále na nájem a vše kolem, jinak pro informaci, manželka tady nepracovala a nikdy tu nebydlela, předem děkuji za radu.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Miroslav B., 27.02.2016 22:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.03.2016 09:26 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ (resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství). Na tu by měla manželka nárok pouze v případě, že by v ČR pracovala (a byla tak účastníkem nemocenského pojištění, to že za ni platíte zdravotní pojištění, nehraje roli).

Účastníkem nemocenského pojištění je člověk typicky v době, kdy je zaměstnaný (nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel), nebo pokud si jako OSVČ hradí nemocenské pojištění sám.

Vy jako otec dítěte můžete o PPM žádat až od začátku 7 týdne po narození dítěte (žena má nárok na PPM již od 6 až 8 týdne před porodem). Pro nárok na PPM je ale nutné splňovat tyto podmínky:

  • Jako OSVČ si musíte platit nemocenské pojištění (to je na rozdíl od sociálního a zdravotního dobrovolné)
  • Nemocenské pojištění byste si musel platit nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
  • Nemocenské pojištění byste si jako OSVČ musel platit nejméně 180 dní v posledním kalendářním roce

A dále pak, v době, kdy byste na základě pojištěné činnosti (podnikání) pobíral PPM, byste současně neměl tuto činnost vykonávat.

U zaměstnanců je tato podmínka poměrně „jednoduchá“, v době nároku na PPM nemohou vykonávat stejné zaměstnání (i když je možné, aby vykovávali jinou pracovní činnost).

U OSVČ je to trochu složitější. Například pokud by OSVČ měl nějaké zaměstnance, kteří v době jeho „mateřské dovolené“ budou vykonávat jeho podnikání, tak je to v pořádku. Pokud by ale OSVČ „pracoval sám pro sebe“ tak v zásadě není možné, aby po dobu čerpání PPM dále podnikal.

Další dávkou je pak rodičovský příspěvek. Na ten je nárok na základě narození dítěte (celodenní péče o dítě do 4 roků dítěte). Na ten by měla mít nárok i matka dítěte (pokud je v ČR trvale hlášena k pobytu po dobu delší než 365 dní). Nebo o něj můžete žádat i vy. U této sociální dávky není podnikání nijak na překážku. Dávku můžete tedy pobírat i vy a při tom dále podnikat.

O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce. A to buď po narození dítěte, nebo po skončení čerpání PPM (resp. v případě že je nárok i na PPM, je lepší žádost o RP podávat měsíc před jejím skončením).

Výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. Pokud není možné stanovit vyměřovací základ (což by zřejmě mělo být možné na základě vašeho příjmu), pak je RP vyplácen ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a pak 3800 Kč do 4 roků věku dítěte.

A co se týká příspěvku na bydlení. Pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu a v daném bytě máte i trvalý pobyt tak byste teoreticky nárok na tuto dávku mohl mít. Bude záležet na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení a příjmy. Ty neznám, takže vám neřeknu, zda na dávku nárok mít budete nebo ne. Každopádně se ale můžete obrátit na místní úřad práce (dle místa trvalého bydliště) a tam si žádost podat.

Pak jsou zde ještě další dvě sociální dávky – porodné a přídavky na dítě. Na porodné by byl nárok, pokud by v rozhodném období (tedy kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte) byl příjem celé rodiny nižší než 2,7 násobek životního minima.

Na přídavky na dítě je pak nárok, pokud jsou příjmy rodin v rozhodném období (zde se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, aktuálně tedy až do září 2016 se posuzuje příjem za rok 2014, od září 2016 se pak posuzuje příjem za rok 2015), jsou nižší než 2,4 násobek životního minima.

Životní minimum pro 4 člennou rodinu je 9450 Kč měsíčně (pokud by obě děti měli věk do 6 roků, pokud by starší dítě mělo více, pak je částka životního minima lehce vyšší).

O všechny tyto sociální dávky (s výjimkou PPM, která se řeší na Okresní správě sociálního zabezpečení) se žádá na místním úřadu práce. Jak jsem psala již výše, neznám dost údajů a nemohu vám tedy říci, na jaké konkrétní dávky budete mít nárok (u kterých splňujete podmínky, pro jejich přiznání). Každopádně se ale můžete obrátit na úřad práce a podat si příslušné žádosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď