Mateřská a sociální podpora – manželka Ruské národnosti

Dobrý den, prosím vás chtěl bych se zeptat, mám manželku Ruské národnosti, brali jsme se v České Republice v roce 2015 a od 20. 12. 2015 bydlíme spolu v pronajatém bytě, smlova je napsaná na mě a mám na adrese trvalý pobyt.

Spolu s manželkou se sem přestěhoval i její syn, kterého si v nejbližší době přivlastním, aby měl stejné příjmení. Za manželku a malého platím zdravotní pojištění, které mám platit po dobu dvou let, v pojišťovně mi bylo řečeno, že dva roky nemají právo na pojištění a vlastně na nic, proto to je tak.

S manželkou čekáme synka, který se má narodit v nejbližších dnech, chtěl bych se vás zeptat na co máme právo, jestli máme právo na mateřskou, třeba i napsanou na mě, nebo na jakýkoliv příspěvek na porod nebo tak, ptám se protože porod musím celý hradit já, dále bych se chtěl zeptat jestli bych mohl žádat o příspěvek na bydlení, jsem sice OSVČ, nějakou korunu vydělám, ale hodně peněz právě dám na pojištění Manželky a syna a dále na nájem a vše kolem, jinak pro informaci, manželka tady nepracovala a nikdy tu nebydlela, předem děkuji za radu.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Miroslav B., 27.02.2016 22:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.03.2016 09:26 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ (resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství). Na tu by měla manželka nárok pouze v případě, že by v ČR pracovala (a byla tak účastníkem nemocenského pojištění, to že za ni platíte zdravotní pojištění, nehraje roli).

Účastníkem nemocenského pojištění je člověk typicky v době, kdy je zaměstnaný (nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel), nebo pokud si jako OSVČ hradí nemocenské pojištění sám.

Vy jako otec dítěte můžete o PPM žádat až od začátku 7 týdne po narození dítěte (žena má nárok na PPM již od 6 až 8 týdne před porodem). Pro nárok na PPM je ale nutné splňovat tyto podmínky:

  • Jako OSVČ si musíte platit nemocenské pojištění (to je na rozdíl od sociálního a zdravotního dobrovolné)
  • Nemocenské pojištění byste si musel platit nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
  • Nemocenské pojištění byste si jako OSVČ musel platit nejméně 180 dní v posledním kalendářním roce

A dále pak, v době, kdy byste na základě pojištěné činnosti (podnikání) pobíral PPM, byste současně neměl tuto činnost vykonávat.

U zaměstnanců je tato podmínka poměrně „jednoduchá“, v době nároku na PPM nemohou vykonávat stejné zaměstnání (i když je možné, aby vykovávali jinou pracovní činnost).

U OSVČ je to trochu složitější. Například pokud by OSVČ měl nějaké zaměstnance, kteří v době jeho „mateřské dovolené“ budou vykonávat jeho podnikání, tak je to v pořádku. Pokud by ale OSVČ „pracoval sám pro sebe“ tak v zásadě není možné, aby po dobu čerpání PPM dále podnikal.

Další dávkou je pak rodičovský příspěvek. Na ten je nárok na základě narození dítěte (celodenní péče o dítě do 4 roků dítěte). Na ten by měla mít nárok i matka dítěte (pokud je v ČR trvale hlášena k pobytu po dobu delší než 365 dní). Nebo o něj můžete žádat i vy. U této sociální dávky není podnikání nijak na překážku. Dávku můžete tedy pobírat i vy a při tom dále podnikat.

O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce. A to buď po narození dítěte, nebo po skončení čerpání PPM (resp. v případě že je nárok i na PPM, je lepší žádost o RP podávat měsíc před jejím skončením).

Výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. Pokud není možné stanovit vyměřovací základ (což by zřejmě mělo být možné na základě vašeho příjmu), pak je RP vyplácen ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a pak 3800 Kč do 4 roků věku dítěte.

A co se týká příspěvku na bydlení. Pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu a v daném bytě máte i trvalý pobyt tak byste teoreticky nárok na tuto dávku mohl mít. Bude záležet na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení a příjmy. Ty neznám, takže vám neřeknu, zda na dávku nárok mít budete nebo ne. Každopádně se ale můžete obrátit na místní úřad práce (dle místa trvalého bydliště) a tam si žádost podat.

Pak jsou zde ještě další dvě sociální dávky – porodné a přídavky na dítě. Na porodné by byl nárok, pokud by v rozhodném období (tedy kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte) byl příjem celé rodiny nižší než 2,7 násobek životního minima.

Na přídavky na dítě je pak nárok, pokud jsou příjmy rodin v rozhodném období (zde se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, aktuálně tedy až do září 2016 se posuzuje příjem za rok 2014, od září 2016 se pak posuzuje příjem za rok 2015), jsou nižší než 2,4 násobek životního minima.

Životní minimum pro 4 člennou rodinu je 9450 Kč měsíčně (pokud by obě děti měli věk do 6 roků, pokud by starší dítě mělo více, pak je částka životního minima lehce vyšší).

O všechny tyto sociální dávky (s výjimkou PPM, která se řeší na Okresní správě sociálního zabezpečení) se žádá na místním úřadu práce. Jak jsem psala již výše, neznám dost údajů a nemohu vám tedy říci, na jaké konkrétní dávky budete mít nárok (u kterých splňujete podmínky, pro jejich přiznání). Každopádně se ale můžete obrátit na úřad práce a podat si příslušné žádosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď