Mateřská dovolena a výpověď ze zaměstnání

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Pracuji nepřetržitě 4 roky, avšak nyní se chystám dát výpověď.

Ale do toho se snažíme mít dítě, tak bych nechtěla přijít o mateřskou. Má otázka zní:

1) budu na pracovním úřadě 1-2 měsíce a otěhotním, mám stále nárok? Je toto ochranná lhůta 180 dni?

2) posléze si musím rychle najít prací nebo jít na nemocenskou? Nebo už mohu zůstat na úřadě do porodu a mateřskou dostanu 2 měsíce před porodem?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena K., 10.04.2017 12:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.04.2017 11:58 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila stávající pracovní poměr výpovědí, pak byla vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, a otěhotněla, pak na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok mít nebudete. Ten byste mohla mít jen v případě, že byste v době před porodem (resp. před zahájením PPM), ještě pracovala v jiném zaměstnání.

Máte pravdu v tom, že po skončení zaměstnání můžete být v ochranné lhůtě, která je pro uplatnění nároku na PPM až 180 dní. Vzhledem k tomu, že na PPM se nastupuje 6 – 8 týdnů před porodem, tedy cca 224 den těhotenství. Takže pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, tak by vám ochranná lhůta 180 dní nestačila.

Nehledě na to, že ochranná lhůta vzniká pouze v případě, že byste ukončila pracovní poměr už jako těhotná. Pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, tedy v době kdy už jste nezaměstnaná, pak se na vás žádná ochranná lhůta nevztahuje – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Ve výše uvedené citaci zákona je podstatné slovní spojení „pojištění zaniklo v době těhotenství“. Pokud byste při ukončení zaměstnání nebyla těhotná, pak není ochranná lhůta.

Dále pak, pokud byste otěhotněla v době, kdy jste nezaměstnaná, tak vám nepomůže ani pracovní neschopnost (nemocenská). V době, kdy jste nezaměstnaná, vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Pokud tedy budete těhotná až po skončení zaměstnání, musíte alespoň na nějakou dobu nastoupit do dalšího zaměstnání, jinak nárok na „mateřskou“ (PPM) mít nebudete.

Co je to „nějakou dobu“ by záviselo na tom, kdy byste do zaměstnání nastoupila, a na kdy by vám vycházel termín porodu. Pokud byste například v novém zaměstnání byla 3 měsíce a skončila, ale tentokrát už jako těhotná, pak byste po tomto druhém zaměstnání měla ochrannou dobu 90 dní (ochranná doba je „až“ 180 dní, pokud je zaměstnání kratší než 180 dní, pak je kratší i ochranná doba = odpovídá počtu dní, po které trvalo zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď