Mateřská dovolena a výpověď ze zaměstnání

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Pracuji nepřetržitě 4 roky, avšak nyní se chystám dát výpověď.

Ale do toho se snažíme mít dítě, tak bych nechtěla přijít o mateřskou. Má otázka zní:

1) budu na pracovním úřadě 1-2 měsíce a otěhotním, mám stále nárok? Je toto ochranná lhůta 180 dni?

2) posléze si musím rychle najít prací nebo jít na nemocenskou? Nebo už mohu zůstat na úřadě do porodu a mateřskou dostanu 2 měsíce před porodem?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena K., 10.04.2017 12:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.04.2017 11:58 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila stávající pracovní poměr výpovědí, pak byla vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, a otěhotněla, pak na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok mít nebudete. Ten byste mohla mít jen v případě, že byste v době před porodem (resp. před zahájením PPM), ještě pracovala v jiném zaměstnání.

Máte pravdu v tom, že po skončení zaměstnání můžete být v ochranné lhůtě, která je pro uplatnění nároku na PPM až 180 dní. Vzhledem k tomu, že na PPM se nastupuje 6 – 8 týdnů před porodem, tedy cca 224 den těhotenství. Takže pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, tak by vám ochranná lhůta 180 dní nestačila.

Nehledě na to, že ochranná lhůta vzniká pouze v případě, že byste ukončila pracovní poměr už jako těhotná. Pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, tedy v době kdy už jste nezaměstnaná, pak se na vás žádná ochranná lhůta nevztahuje – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Ve výše uvedené citaci zákona je podstatné slovní spojení „pojištění zaniklo v době těhotenství“. Pokud byste při ukončení zaměstnání nebyla těhotná, pak není ochranná lhůta.

Dále pak, pokud byste otěhotněla v době, kdy jste nezaměstnaná, tak vám nepomůže ani pracovní neschopnost (nemocenská). V době, kdy jste nezaměstnaná, vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Pokud tedy budete těhotná až po skončení zaměstnání, musíte alespoň na nějakou dobu nastoupit do dalšího zaměstnání, jinak nárok na „mateřskou“ (PPM) mít nebudete.

Co je to „nějakou dobu“ by záviselo na tom, kdy byste do zaměstnání nastoupila, a na kdy by vám vycházel termín porodu. Pokud byste například v novém zaměstnání byla 3 měsíce a skončila, ale tentokrát už jako těhotná, pak byste po tomto druhém zaměstnání měla ochrannou dobu 90 dní (ochranná doba je „až“ 180 dní, pokud je zaměstnání kratší než 180 dní, pak je kratší i ochranná doba = odpovídá počtu dní, po které trvalo zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď