Mateřská dovolená na druhé dítě a rizikové těhotenství

Dobrý den,

v srpnu mi skončí rodičovská dovolená a zároveň nastupuji na rizikové těhotenství s druhým dítětem.

Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na vyplácení nemocenské během rizikového těhotenství?

A také mateřské v trvání 6 měsíců po porodu od zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika Z., 06.06.2017 19:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.06.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pak jste stále zaměstnaná. To znamená, že po skončení rodičovské dovolené si necháte od svého lékaře/lékařky vystavit neschopenku a tu pak jen odevzdáte svému zaměstnavateli.

Na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti mít nárok budete (tím, že jste pořád brána jako zaměstnanec, tak jste i účastníkem nemocenského pojištění). V tomto případě by se pak výše nemocenských dávek odvíjela od vašeho příjmu před rodičovskou/mateřskou. Doba, kdy jste byla na rodičovské a mateřské dovolené, spadá z pohledu výpočtu nemocenských dávek mezi vyloučené dny.

V příslušné době před porodem (6 – 8 týdnů), ukončíte pracovní neschopnost a necháte si vystavit podklady pro uplatnění nároku na PPM. V zaměstnání oznámíte zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Výše „mateřské“ přesněji PPM by v tomto případě měla být stejná, resp. bude se odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako peněžitá pomoc v mateřství, kterou jste dostávala u prvního dítěte.

Po skončení mateřské dovolené – délka je 28 týdnů, takže vzhledem k zahájení již před porodem to není přesně 6 měsíců po porodu, ale spíše 5 až 5,5 měsíce – byste si měla uplatnit nárok na řádnou dovolenou u svého zaměstnavatele a poté zahájit rodičovskou dovolenou.

Tím, že jste byla po celou dobu předchozí mateřské/rodičovské dovolené zaměstnána, splňujete všechny potřebné podmínky pro nárok na PPM i pro možnost volby výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď