Mateřská dovolená na druhé dítě a rizikové těhotenství

Dobrý den,

v srpnu mi skončí rodičovská dovolená a zároveň nastupuji na rizikové těhotenství s druhým dítětem.

Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na vyplácení nemocenské během rizikového těhotenství?

A také mateřské v trvání 6 měsíců po porodu od zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika Z., 06.06.2017 19:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.06.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pak jste stále zaměstnaná. To znamená, že po skončení rodičovské dovolené si necháte od svého lékaře/lékařky vystavit neschopenku a tu pak jen odevzdáte svému zaměstnavateli.

Na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti mít nárok budete (tím, že jste pořád brána jako zaměstnanec, tak jste i účastníkem nemocenského pojištění). V tomto případě by se pak výše nemocenských dávek odvíjela od vašeho příjmu před rodičovskou/mateřskou. Doba, kdy jste byla na rodičovské a mateřské dovolené, spadá z pohledu výpočtu nemocenských dávek mezi vyloučené dny.

V příslušné době před porodem (6 – 8 týdnů), ukončíte pracovní neschopnost a necháte si vystavit podklady pro uplatnění nároku na PPM. V zaměstnání oznámíte zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Výše „mateřské“ přesněji PPM by v tomto případě měla být stejná, resp. bude se odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako peněžitá pomoc v mateřství, kterou jste dostávala u prvního dítěte.

Po skončení mateřské dovolené – délka je 28 týdnů, takže vzhledem k zahájení již před porodem to není přesně 6 měsíců po porodu, ale spíše 5 až 5,5 měsíce – byste si měla uplatnit nárok na řádnou dovolenou u svého zaměstnavatele a poté zahájit rodičovskou dovolenou.

Tím, že jste byla po celou dobu předchozí mateřské/rodičovské dovolené zaměstnána, splňujete všechny potřebné podmínky pro nárok na PPM i pro možnost volby výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď