Mateřská dovolená na druhé dítě a rizikové těhotenství

Dobrý den,

v srpnu mi skončí rodičovská dovolená a zároveň nastupuji na rizikové těhotenství s druhým dítětem.

Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na vyplácení nemocenské během rizikového těhotenství?

A také mateřské v trvání 6 měsíců po porodu od zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika Z., 06.06.2017 19:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.06.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pak jste stále zaměstnaná. To znamená, že po skončení rodičovské dovolené si necháte od svého lékaře/lékařky vystavit neschopenku a tu pak jen odevzdáte svému zaměstnavateli.

Na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti mít nárok budete (tím, že jste pořád brána jako zaměstnanec, tak jste i účastníkem nemocenského pojištění). V tomto případě by se pak výše nemocenských dávek odvíjela od vašeho příjmu před rodičovskou/mateřskou. Doba, kdy jste byla na rodičovské a mateřské dovolené, spadá z pohledu výpočtu nemocenských dávek mezi vyloučené dny.

V příslušné době před porodem (6 – 8 týdnů), ukončíte pracovní neschopnost a necháte si vystavit podklady pro uplatnění nároku na PPM. V zaměstnání oznámíte zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Výše „mateřské“ přesněji PPM by v tomto případě měla být stejná, resp. bude se odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako peněžitá pomoc v mateřství, kterou jste dostávala u prvního dítěte.

Po skončení mateřské dovolené – délka je 28 týdnů, takže vzhledem k zahájení již před porodem to není přesně 6 měsíců po porodu, ale spíše 5 až 5,5 měsíce – byste si měla uplatnit nárok na řádnou dovolenou u svého zaměstnavatele a poté zahájit rodičovskou dovolenou.

Tím, že jste byla po celou dobu předchozí mateřské/rodičovské dovolené zaměstnána, splňujete všechny potřebné podmínky pro nárok na PPM i pro možnost volby výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď