Mateřská dovolená na druhé dítě a rizikové těhotenství

Dobrý den,

v srpnu mi skončí rodičovská dovolená a zároveň nastupuji na rizikové těhotenství s druhým dítětem.

Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na vyplácení nemocenské během rizikového těhotenství?

A také mateřské v trvání 6 měsíců po porodu od zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika Z., 06.06.2017 19:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.06.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pak jste stále zaměstnaná. To znamená, že po skončení rodičovské dovolené si necháte od svého lékaře/lékařky vystavit neschopenku a tu pak jen odevzdáte svému zaměstnavateli.

Na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti mít nárok budete (tím, že jste pořád brána jako zaměstnanec, tak jste i účastníkem nemocenského pojištění). V tomto případě by se pak výše nemocenských dávek odvíjela od vašeho příjmu před rodičovskou/mateřskou. Doba, kdy jste byla na rodičovské a mateřské dovolené, spadá z pohledu výpočtu nemocenských dávek mezi vyloučené dny.

V příslušné době před porodem (6 – 8 týdnů), ukončíte pracovní neschopnost a necháte si vystavit podklady pro uplatnění nároku na PPM. V zaměstnání oznámíte zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Výše „mateřské“ přesněji PPM by v tomto případě měla být stejná, resp. bude se odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako peněžitá pomoc v mateřství, kterou jste dostávala u prvního dítěte.

Po skončení mateřské dovolené – délka je 28 týdnů, takže vzhledem k zahájení již před porodem to není přesně 6 měsíců po porodu, ale spíše 5 až 5,5 měsíce – byste si měla uplatnit nárok na řádnou dovolenou u svého zaměstnavatele a poté zahájit rodičovskou dovolenou.

Tím, že jste byla po celou dobu předchozí mateřské/rodičovské dovolené zaměstnána, splňujete všechny potřebné podmínky pro nárok na PPM i pro možnost volby výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď