Mateřská dovolená na druhé dítě po skončení rodičovské

Dobrý den,

v roce 2015 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, předtím odpracováno 7 let u stejného zaměstnavatele. Mateřskou mi vypočetli na částku kolem 20 tisíc. Rodičovskou dovolenou jsem si vzala do dvou let dítěte, po dobu rodičovské jsem pracovala u svého zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti, kdy mi výdělek nepřesáhl 68 tisíc/rok.

Teď se vracím 30. 6. 2017 opět do práce. Jak by to bylo, kdybych letos otěhotněla, s mateřskou dovolenou?

Uvedu příklad: do měsíce by se mi podařilo otěhotnět, ale nemohla bych celou dobu vykonávat práci – byla bych nějakou dobu na neschopence.

Jelikož neodpracuji 270 dní, počítala by se mi výše mateřské z roku 2015 nebo je potřeba odpracovat 270 dní abych vůbec na něco měla vůbec nárok.

Moc děkuji za objasnění

Dotaz poslal/a: Petra S., 09.06.2017 13:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), je účast na nemocenském pojištění v rozsahu minimálně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky.

Účast na nemocenském pojištění nejčastěji vzniká zahájením pracovního poměru, a trvá do jeho skončení (jsou určité specifické výjimky, ale ty se vás v tomto případě netýkají, tak to nebudu komplikovat).

Tedy ve vašem případě, kdy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, jen jste teď nějakou dobu čerpala mateřskou a následně rodičovskou dovolenou, stále trvá účast na nemocenském pojištění.

Účast na nemocenském pojištění trvá, i když jste na nemocenské. Takže pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte zpět do zaměstnání, a buď ihned, nebo po nějaké době zahájíte pracovní neschopnost (váš pracovní poměr ale nezanikne), pak pořád jste účastníkem nemocenského pojištění. V době zahájení PPM byste tak za poslední 2 roky měla účast na nemocenském pojištění v délce 730 dní, což je víc než dost.

Co se týká výpočtu výše PPM, tam bude hrát roli to, jak vysoké budete mít příjmy po skončení rodičovské dovolené.

Řekněme, že se po skončení rodičovské vrátíte zpět do zaměstnání, budete pracovat třeba dva měsíce a poté zahájíte pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství.

V tom případě pak budete na neschopence až do začátku 6 – 8 týdne před porodem, kdy uplatníte svůj nárok na mateřskou dovolenou a současně na peněžitou pomoc v mateřství. Ta se běžně počítá z příjmů za posledních 12 měsíců – vám tam budou spadat jen dva měsíce (ani nemocenské dávky, ani rodičovský příspěvek, se pro výpočet PPM nedá použít).

Na základě tohoto příjmu za dva měsíce v zaměstnání po skončení rodičovské, vám bude vypočítán vyměřovací základ A. Vzhledem k tomu, že druhé dítě se má narodit do věku 4 let toho prvního, tak se současně na OSSZ podívají na to, jaký byl vyměřovací základ při výpočtu PPM na první dítě (vyměřovací základ B). A pokud je vyměřovací základ B vyšší než ten aktuální (tedy A), použije se pro výpočet PPM na druhé dítě ten vyšší (tedy B), pokud je vyšší ten aktuální (tedy A), použijte se ten.

Viz. zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď