Co dostanu, když nemám nárok na mateřskou?

Dobrý den,

chci se zeptat, zda dostanu nějakou peněžní pomoc před porodem, pokud nárok na mateřskou nemám, jelikož nemám odpracovaných 270 dni.

Termín porodu mám 5. 9. 17, ale jsem na neschopence od 29. 6. 17 a pracovní smlouvu mám od 1. 12. 16 na dobu neurčitou.

Jde se pak na „mateřskou dovolenou“ před porodem, i když na ni nárok nemám a ukončuje se neschopenka nebo jak to je?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana N., 07.07.2017 09:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu píšete, že máte předpokládaný termín porodu 5. 9. 2017. V tom případě by nástup na „mateřskou“ (resp. zahájení peněžité pomoci v mateřství), vycházel nejpozději na 25. 7. 2017. K tomuto dni, je to 236 dní od zahájení zaměstnání (1. 12. 2016). Pokud vám do období dvou let zpět od případného zahájení PPM, nespadá ještě nějaké jiné zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění, pak opravdu nárok a PPM mít nebudete.

A nemusí se nutně jednat jen o zaměstnání, započítává se případně i doba, kdy jste si případně jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění, nebo u studentek by bylo možné započítat i dobu studia, pokud by bylo studium úspěšně ukončeno v posledních dvou letech.

Pokud v době před porodem nesplňujete podmínky nároku na „mateřskou“, ale jste zaměstnaná a splňujete podmínky nároku na nemocenské dávky, pak v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu máte „nárok“ na to, být v pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem a dostávat příslušné nemocenské dávky.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57 a 59:

§ 57

Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

Na neschopence tedy můžete být až do doby 6 týdnů po porodu. Následně by byla pracovní neschopnost ukončena (pokud by nebyly zdravotní důvody pro její pokračování), a vy byste pak zahájila rodičovskou dovolenou. Současně si po narození dítěte vyřídíte rodičovský příspěvek (o ten můžete žádat již při narození dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď