Mateřská dovolená – ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, jestliže jsem byla od 1. 2. 2017 zaměstnána a měla zkušební dobu na 3měsíce, ale musela jsem jít kvůli rizikovému těhotenství na neschopenku a zaměstnavatel mě po 14 dnech vyhodil.

Na nemocenské jsem zůstala a od 27.7.-10.8. Mám nastoupit na mateřskou, ale nevím, jestli na ni mám nárok. Na internetu jsem si našla, že na ni mám nárok, pokud jsem za poslední 2roky odpracovala 270dní a to odpracováno mám.

Tak se chci zeptat, jestli mam nárok na mateřskou dovolenou a popřípadě jak se to řeší, kdybych na ni nárok, měla, jestli to mam poslat zaměstnavateli?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna P., 13.07.2017 17:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že vaše poslední zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době. Předpokládám tedy, že aktuálně jste v stále v pracovní neschopnosti, ale současně nezaměstnaná. V dotazu také píšete o nároku na mateřskou dovolenou, mám ale za to, že se spíše ptáte na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud jste nyní nezaměstnaná, tak se u vás o mateřské dovolené nedá hovořit. Na mateřskou dovolenou máte nárok, pouze pokud jste zaměstnaná. Pak v příslušné době před porodem (a poté i po porodu), čerpáte v zaměstnání mateřskou dovolenou. Pokud jste nezaměstnaná, pak vám jaksi ani nemá kdo poskytnout dovolenou.

Něco jiného je peněžitá pomoc v mateřství. Na tuto dávku, která je při narození jednoho dítěte vyplácena pod dobu 28 týdnů (při dvou a více dětech 37 týdnů), máte nárok při splnění příslušných podmínek.

Jednu podmínku sama zmiňujete. A to dobu 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech. Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (tedy 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) jste zaměstnána. Nebo že jste alespoň v ochranné době, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud vaše poslední zaměstnání skončilo ve zkušební době, pak je délka ochranné doby plynoucí z tohoto posledního zaměstnání stejná, jako délka zaměstnání. Pokud jste zde pracovala třeba 2 měsíce, pak by i ochranná doba měla stejnou délku.

Je pak tedy otázka, kdy přesně došlo k ukončení zaměstnání a na jak dlouho vám tedy vychází ochranná lhůta. Pokud byste v době zahájení PPM již nebyla v ochranné době, pak vám nárok na PPM nevzniká.

Je zde ale i možnost, že vaše těhotenství bylo zahájeno ještě v nějakém předchozím zaměstnání – pak by vám plynula ochranná doba i z tohoto předchozího zaměstnání.

V dotazu píšete o zahájení PPM v období 27.7.-10.8. Z toho usuzuji, že těhotenství bylo zahájeno někdy v prosinci 2016? Pokud jste v té době pracovala v jiném zaměstnání, pak by vám při ukončení tohoto předchozího zaměstnání plynula ochranná doba (pokud bylo toto předchozí zaměstnání dostatečně dlouhé), i z tohoto zaměstnání.

Jen teoretický příklad – řekněme, že těhotenství bylo zahájeno ještě v prosinci 2016. Předchozí zaměstnání by bylo ukončeno ke konci prosince a další zaměstnání zahájeno od února 2017, které po dvou měsících skončilo.

Z předchozího zaměstnání by vám plynula ochranná doba 180 dní. Z té byste vyčerpala 31 dní (leden 2017). Po skončení dalšího zaměstnání by vám pak plynula ochranná doba i z tohoto druhého zaměstnání, ta by se připočítala ke zbývajícím 149 dnů, a vy byste tak měla ochranou dobu 180 dní, i když poslední zaměstnání trvalo kratší dobu.

To jestli tedy máte nebo nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) tedy závisí na tom, z čeho vám plyne ochranná doba a jak je dlouhá. Můžete se případně obrátit na ČSSZ – buď na místní OSSZ (okresní správu sociálního zabezpečení) nebo případně na call centrum +420 571 811 081.

Pokud byste měla nárok na PPM, pak žádost uplatňujete u svého posledního zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď