Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM?

U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého),

U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého).

V tomto druhém zaměstnání se jedná o noční směny a rizikové pracoviště (autobus), s největší pravděpodobností práci nebudu schopna od května nebo června vykonávat a přeřazení nepřichází v úvahu – bude nutné pracovní poměr rozvázat?

Bude hrubá mzda od tohoto zaměstnavatele započtena do PPM? (na mateřskou bych měla nastoupit v září).

Mnohokráte Vám děkuji za odpověď.

S přátelským pozdravem

Dotaz poslal/a: Barbora S., 15.04.2018 06:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 02:58 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte více zaměstnavatelů, tak vám může vznikat nárok na PPM z obou zaměstnání. Je to tak, že pro každé zaměstnání se hodnotí samostatně, zda jsou splněny podmínky pro nárok na PPM. Pokud ano, tak se vám z každého zaměstnání vypočítá PPM samostatně a vy pak budete mít nárok na PPM, která bude odpovídat součtu částek vypočítaných z obou zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

V obou zaměstnáních byste měla splňovat základní podmínky – tj. účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní a současně abyste byla v době zahájení PPM stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

U práce, kterou máte jako HPP je to myslím zcela bez problému. U druhé práce záleží na tom, jestli za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Pokud by se například jednalo od DPP (dohoda o provedení práce), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní) jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč měsíčně. Pokud by to byla práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní), pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Co se týká toho, že byste druhou práci nemohla během těhotenství vykonávat, tak i kdybyste toto druhé zaměstnání ukončila, tak pokud by k zahájení PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po dohodě s lékařem), došlo do 180 dní od končení zaměstnání, tak byste na ni měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď