Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM?

U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého),

U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého).

V tomto druhém zaměstnání se jedná o noční směny a rizikové pracoviště (autobus), s největší pravděpodobností práci nebudu schopna od května nebo června vykonávat a přeřazení nepřichází v úvahu – bude nutné pracovní poměr rozvázat?

Bude hrubá mzda od tohoto zaměstnavatele započtena do PPM? (na mateřskou bych měla nastoupit v září).

Mnohokráte Vám děkuji za odpověď.

S přátelským pozdravem

Dotaz poslal/a: Barbora S., 15.04.2018 06:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 02:58 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte více zaměstnavatelů, tak vám může vznikat nárok na PPM z obou zaměstnání. Je to tak, že pro každé zaměstnání se hodnotí samostatně, zda jsou splněny podmínky pro nárok na PPM. Pokud ano, tak se vám z každého zaměstnání vypočítá PPM samostatně a vy pak budete mít nárok na PPM, která bude odpovídat součtu částek vypočítaných z obou zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

V obou zaměstnáních byste měla splňovat základní podmínky – tj. účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní a současně abyste byla v době zahájení PPM stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

U práce, kterou máte jako HPP je to myslím zcela bez problému. U druhé práce záleží na tom, jestli za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Pokud by se například jednalo od DPP (dohoda o provedení práce), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní) jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč měsíčně. Pokud by to byla práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní), pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Co se týká toho, že byste druhou práci nemohla během těhotenství vykonávat, tak i kdybyste toto druhé zaměstnání ukončila, tak pokud by k zahájení PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po dohodě s lékařem), došlo do 180 dní od končení zaměstnání, tak byste na ni měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď