Mateřská dovolená pro otce dítěte, dvě zaměstnání

Dobrý den,

přítelkyně bude za 6 týdnů rodit a rozhodujeme se, zda-li půjde na mateřskou ona či já.

Vzhledem k tomu, že její zaměstnavatel se již vyslovil, že si přeje, aby přítelkyně pracovala ihned po porodu dále, je tedy zřejmé, že na mateřskou půjdu já.

Pracuji jako učitel od roku 2010 u jednoho zaměstnavatele, ovšem od září 2015 jsem na vlastní žádost požádal o snížení úvazku a pracuji na 0,6 úvazku u stávajícího zaměstnavatele a od září 2015 ještě na 0,7 úvazku u jiného zaměstnavatele – obě zaměstnání bráno jako HPP.

Chtěl bych se zeptat, jak a od kdy bude možné čerpat mateřskou – otec dítěte (ihned po porodu či opravdu budu muset čekat 6 týdnů, přítelkyně cca 2 týdny po porodu chce zpět do práce), dále zda budu moci i já dále v jednom ze zaměstnání pokračovat po nástupu na mateřskou (máme totiž zajištěno hlídání babičkou).

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lukáš K., 22.02.2016 21:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2016 15:43 napsal/a:

Dobrý den,

Jako otec dítěte máte možnost žádat jak o mateřskou dovolenou, tak i po peněžitou pomoc v mateřství. Ano, jako otec dítěte můžete PPM získat až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Viz zákon o nemocenském pojištění:

§ 32 (1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

....

e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Jedná se o to, že abyste měl nárok na PPM, musí být uzavřena písemná dohoda s matkou dítěte o „svěření dítěte do péče“. A tato dohoda může být uzavřena až po skončení „šestinedělí“.

Jiná věc je ale mateřská dovolená. To je něco jiného (zatímco PPM je dávka hrazená z nemocenského pojištění, mateřská dovolená je o vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem – viz zákoník práce). Zde by vás měly zajímat především tyto body:

§ 195 Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

§ 198 Společné ustanovení o mateřské a rodičovské dovolené

(1) Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně.

Tedy i podle zákona by Vaše přítelkyně měla být doma s dítětem nejméně oněch prvních 6 týdnů po porodu.

Jinak ale vy máte možnost čerpat mateřskou dovolenou u vašeho zaměstnavatele už před skončením mateřské dovolené vaší ženy. V době, kdy vaše přítelkyně bude čerpat PPM, nebo v době před uplynutím oněch 6 týdnů po porodu, ale nebudete mít nárok na žádné dávky.

Dále pak, co se týká mateřské dovolené a PPM. Mateřskou dovolenou můžete čerpat u obou zaměstnavatelů, nebo jen u jednoho, nebo u žádného. Zde není žádné omezení.

Peněžitá pomoc v mateřství, pokud máte dvě zaměstnání, se určuje pro každé zaměstnání samostatně. Takže při splnění podmínek byste mohl mít nárok na PPM z obou zaměstnání. Zde je ale omezení v tom, že pokud na základě daného zaměstnání čerpáte PPM, nemůžete jej po dobu pobírání dávky vykonávat.

Ve vašem případě byste tedy měl žádat o PPM pouze na základě toho zaměstnání, které nebudete vykonávat. Tím pádem pak výsledná PPM bude nižší – bude se počítat pouze z příjmů, z tohoto zaměstnání. Příjem z druhého zaměstnání, které budete i nadále vykonávat, se do výpočtu nezahrne (pokud byste obě zaměstnání nevykonával, pak by výsledná PPM byla počítána z obou příjmů a byla by tak vyšší).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď