Mám nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

zajímá mě, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou, když jsem v nové práci od září 2015, otěhotněla jsem zhruba v polovině října/koncem října 2015.

Na mateřskou bych měla nastoupit 6-8 týdnů před termínem, který mám cca na polovinu července 2016. Vychází to na těch 270 dní, řekla bych. Ale chci si být jistá.

Byla jsem x let zaměstnaná, ale v roce 2014 jsem za odešla za lepšími platovými podmínkami a bohužel vydržela jen zkušební dobu. Tzn., že do 11.-12.2014 jsem byla zaměstnaná bez žádných pomlk i bez ÚP.

od 12/2014 jsem byla do 08/2015 na ÚP.

Ještě by mě zajímalo, jestli má vliv na splnění těch 270 dní nemocenská, byla jsem týden nemocná tak jestli si těch 7 dní mám odečítat nebo jak to je?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Marion V., 29.02.2016 22:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou ze dvou hlavních podmínek nároku na „mateřskou“ (konkrétněji peněžitou pomoc v mateřství), je opravdu to, že v posledních 2 letech máte splněnou podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Pokud by vám nárok na PPM měl vzniknout řekněme 3. 6. 2016 (uvádíte polovinu července jako termín porodu, tj. 6 týdnů před porodem vychází na toho 3. 6.), tak od 1. září 2015 by to dělalo přesně 276 kalendářních dní. To, že jste někdy v té době byla případně v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí. Počítají se vždy dny mezi začátkem a koncem pracovního poměru, bez ohledu na nemocenskou, dovolenou, víkendy, státní svátky apod.

Současně, do té lhůty 270 kalendářních dní, spadá i část roku 2014, kde uvádíte další dva měsíce v zaměstnání. Mám tedy za to, že opravdu nemusíte mít obavy z nesplnění této podmínky. Do oněch 270 kalendářních dní se nezapočítává pouze poslední zaměstnání ale všechny zaměstnání (přesněji pojištěné činnosti nebo i náhradní doby), v oněch 2 letech.

Druhou důležitou podmínkou pak je, abyste v době vzniku nároku na PPM byla zaměstnaná, nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). To, že byste třeba několik týdnů před tím již byla v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), opět ničemu nevadí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď