Mám nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

zajímá mě, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou, když jsem v nové práci od září 2015, otěhotněla jsem zhruba v polovině října/koncem října 2015.

Na mateřskou bych měla nastoupit 6-8 týdnů před termínem, který mám cca na polovinu července 2016. Vychází to na těch 270 dní, řekla bych. Ale chci si být jistá.

Byla jsem x let zaměstnaná, ale v roce 2014 jsem za odešla za lepšími platovými podmínkami a bohužel vydržela jen zkušební dobu. Tzn., že do 11.-12.2014 jsem byla zaměstnaná bez žádných pomlk i bez ÚP.

od 12/2014 jsem byla do 08/2015 na ÚP.

Ještě by mě zajímalo, jestli má vliv na splnění těch 270 dní nemocenská, byla jsem týden nemocná tak jestli si těch 7 dní mám odečítat nebo jak to je?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Marion V., 29.02.2016 22:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou ze dvou hlavních podmínek nároku na „mateřskou“ (konkrétněji peněžitou pomoc v mateřství), je opravdu to, že v posledních 2 letech máte splněnou podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Pokud by vám nárok na PPM měl vzniknout řekněme 3. 6. 2016 (uvádíte polovinu července jako termín porodu, tj. 6 týdnů před porodem vychází na toho 3. 6.), tak od 1. září 2015 by to dělalo přesně 276 kalendářních dní. To, že jste někdy v té době byla případně v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí. Počítají se vždy dny mezi začátkem a koncem pracovního poměru, bez ohledu na nemocenskou, dovolenou, víkendy, státní svátky apod.

Současně, do té lhůty 270 kalendářních dní, spadá i část roku 2014, kde uvádíte další dva měsíce v zaměstnání. Mám tedy za to, že opravdu nemusíte mít obavy z nesplnění této podmínky. Do oněch 270 kalendářních dní se nezapočítává pouze poslední zaměstnání ale všechny zaměstnání (přesněji pojištěné činnosti nebo i náhradní doby), v oněch 2 letech.

Druhou důležitou podmínkou pak je, abyste v době vzniku nároku na PPM byla zaměstnaná, nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). To, že byste třeba několik týdnů před tím již byla v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), opět ničemu nevadí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď