Mateřská dovolená a práce na dobu určitou

Dobrý den,

1. listopadu mi bude prodloužena smlouva na další půl rok.

U současného zaměstnavatele pracuji rok, předtím mám opracované 2 roky u jiných zaměstnavatelů. Když otěhotním, budu mít nárok na peníze z MD?

Další moje otázka zní, dělám manuální práci kontrolorky v lakovně a pochybuji, ze mě přeřadí na jinou pozici, mám nárok na rizikovku?

A smlouvu budu mít na další půl roku, z čeho se mi MD bude vypočítávat, kdyby mi ji ukončili nebo teď neprodloužili?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alžběta S., 24.10.2016 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 02:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) jsou dvě hlavní podmínky. Tou první je to, že v době podání žádosti o PPM (6 – 8 týdnů před porodem) splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Druhou podmínkou je pak to, že v době podání žádosti jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Ve Vašem konkrétním případě pak tedy bude záležet na tom, jak to přesně bude. Je několik možností.

Za prvé: Otěhotníte, váš zaměstnavatel vám neprodlouží smlouvu na dobu určitou. Pokud by ale termín porodu spadal ještě do ochranné lhůty 180 kalendářních dní, pak nárok na PPM mít budete.

Za druhé: Otěhotníte, váš ošetřující lékař vám vystaví neschopenku a vy budete v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel opět neprodlouží smlouvu na dobu určitou. Pak byste sice byla nezaměstnaná ale současně v pracovní neschopnosti, kdy byste měla nárok na nemocenské dávky i po skončení práce na dobu určitou až do porodu, nebo do termínu nástupu na PPM. Nárok na PPM by se pak odvíjet opět od toho, zda byste měla termín porodu ještě v rámci ochranné doby.

Co se týká pracovní neschopnosti – zde se nedá hovořit o nějakém „nároku“. O pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař, a toto rozhodnutí je plně v jeho kompetenci. Nedá se tedy nějak vymáhat. Na druhou stranu, v současné době není asi žádný problém se s lékařem dohodnout.

Pokud byste v době nástupu na PPM byla stále zaměstnána (byť v pracovní neschopnosti), nebo pokud by termín porodu spadal ještě do ochranné lhůty 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak se výše PPM odvíjí od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání před jeho ukončením, nebo před začátkem pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď