Mateřská dovolená a práce na dobu určitou

Dobrý den,

1. listopadu mi bude prodloužena smlouva na další půl rok.

U současného zaměstnavatele pracuji rok, předtím mám opracované 2 roky u jiných zaměstnavatelů. Když otěhotním, budu mít nárok na peníze z MD?

Další moje otázka zní, dělám manuální práci kontrolorky v lakovně a pochybuji, ze mě přeřadí na jinou pozici, mám nárok na rizikovku?

A smlouvu budu mít na další půl roku, z čeho se mi MD bude vypočítávat, kdyby mi ji ukončili nebo teď neprodloužili?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alžběta S., 24.10.2016 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 02:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) jsou dvě hlavní podmínky. Tou první je to, že v době podání žádosti o PPM (6 – 8 týdnů před porodem) splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Druhou podmínkou je pak to, že v době podání žádosti jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Ve Vašem konkrétním případě pak tedy bude záležet na tom, jak to přesně bude. Je několik možností.

Za prvé: Otěhotníte, váš zaměstnavatel vám neprodlouží smlouvu na dobu určitou. Pokud by ale termín porodu spadal ještě do ochranné lhůty 180 kalendářních dní, pak nárok na PPM mít budete.

Za druhé: Otěhotníte, váš ošetřující lékař vám vystaví neschopenku a vy budete v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel opět neprodlouží smlouvu na dobu určitou. Pak byste sice byla nezaměstnaná ale současně v pracovní neschopnosti, kdy byste měla nárok na nemocenské dávky i po skončení práce na dobu určitou až do porodu, nebo do termínu nástupu na PPM. Nárok na PPM by se pak odvíjet opět od toho, zda byste měla termín porodu ještě v rámci ochranné doby.

Co se týká pracovní neschopnosti – zde se nedá hovořit o nějakém „nároku“. O pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař, a toto rozhodnutí je plně v jeho kompetenci. Nedá se tedy nějak vymáhat. Na druhou stranu, v současné době není asi žádný problém se s lékařem dohodnout.

Pokud byste v době nástupu na PPM byla stále zaměstnána (byť v pracovní neschopnosti), nebo pokud by termín porodu spadal ještě do ochranné lhůty 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak se výše PPM odvíjí od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání před jeho ukončením, nebo před začátkem pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď