Mateřská dovolená po skončení VŠ + práce formou brigády

Dobrý den,

pracuji již druhým rokem, ale pouze brigádně. Za rok končím studium na vysoké škole a rádi bychom s přítelem založili rodinu.

Je nějaká šance, že by mi byla vyplácena mateřská? Nebo se na brigády nebere ohled?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jolana K., 17.10.2016 08:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 15:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během studia Vysoké školy pracujete formou nějaké brigády, pak ve vztahu k nároku na mateřskou dovolenou, resp. ve vztahu získání nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství (PPM), je rozhodující to, o jakou formu brigády se jedná.

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), která se vyplácí od 6 – 8 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvojčata), pak musí být splněny určité podmínky.

První podmínkou je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní, v posledních dvou letech, před porodem. Dále pak v době nástupu na PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnána (účastníkem NP), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Při práci formou brigády pak záleží na tom, jestli se jedná o práci na DPP (dohoda o provedení práce), nebo práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Pokud je vykonávána nějaká brigáda formou DPP, a měsíční příjem je vyšší než 10 tisíc korun, pak za vás zaměstnavatel odvádí sociální, zdravotní a také nemocenské pojištění. Ty měsíce, kdy jste při práci na DPP měla příjem vyšší než 10 tisíc korun, by se tedy mohly zahrnout do oněch 270 dní.

Při práci na DPČ pak záleží na tom, jaký je sjednán příjem (rozhodný příjem). Pokud se jedná o částku vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak je za vás opět placeno sociální, zdravotní a nemocenské pojištění, a tato doba by se započítala do oněch 270 dní.

Zároveň ale platí, že ani z práce na DPP, ani z práce na DPČ a ani ze samotného studia, neplyne žádná ochranná lhůta. Ta se týká pouze klasického zaměstnání.

Takže i kdybyste různými brigádami měla splněnou podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění, bylo by i tak nutné, abyste po skončení studia VŠ nastoupila alespoň na nějakou dobu do řádného zaměstnání. Pak byste nárok na PPM mít mohla.

Pokud nebudete mít nárok na PPM, pak vám vzniká nárok až na rodičovský příspěvek, k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď