Mateřská dovolená po skončení VŠ + práce formou brigády

Dobrý den,

pracuji již druhým rokem, ale pouze brigádně. Za rok končím studium na vysoké škole a rádi bychom s přítelem založili rodinu.

Je nějaká šance, že by mi byla vyplácena mateřská? Nebo se na brigády nebere ohled?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jolana K., 17.10.2016 08:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 15:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během studia Vysoké školy pracujete formou nějaké brigády, pak ve vztahu k nároku na mateřskou dovolenou, resp. ve vztahu získání nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství (PPM), je rozhodující to, o jakou formu brigády se jedná.

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), která se vyplácí od 6 – 8 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvojčata), pak musí být splněny určité podmínky.

První podmínkou je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní, v posledních dvou letech, před porodem. Dále pak v době nástupu na PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnána (účastníkem NP), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Při práci formou brigády pak záleží na tom, jestli se jedná o práci na DPP (dohoda o provedení práce), nebo práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Pokud je vykonávána nějaká brigáda formou DPP, a měsíční příjem je vyšší než 10 tisíc korun, pak za vás zaměstnavatel odvádí sociální, zdravotní a také nemocenské pojištění. Ty měsíce, kdy jste při práci na DPP měla příjem vyšší než 10 tisíc korun, by se tedy mohly zahrnout do oněch 270 dní.

Při práci na DPČ pak záleží na tom, jaký je sjednán příjem (rozhodný příjem). Pokud se jedná o částku vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak je za vás opět placeno sociální, zdravotní a nemocenské pojištění, a tato doba by se započítala do oněch 270 dní.

Zároveň ale platí, že ani z práce na DPP, ani z práce na DPČ a ani ze samotného studia, neplyne žádná ochranná lhůta. Ta se týká pouze klasického zaměstnání.

Takže i kdybyste různými brigádami měla splněnou podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění, bylo by i tak nutné, abyste po skončení studia VŠ nastoupila alespoň na nějakou dobu do řádného zaměstnání. Pak byste nárok na PPM mít mohla.

Pokud nebudete mít nárok na PPM, pak vám vzniká nárok až na rodičovský příspěvek, k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď