Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

koncem srpna 2016 jsem ukončila pracovní poměr po 12 letech.

Z toho jsem byla 3 roky doma s dítětem, pobírala mateřskou a následně rodičovský příspěvek.

Po ukončení pracovního poměru jsem nastoupila na úřad práce, kde jsem do dnes. Od září mám přislíbenou práci, ale zjistila jsem, že jsem těhotná.

Bude mi stačit, když budu pracovat cca 3 měsíce a budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Jestli ano, jak bude počítaná, když mám přislíbeno 15000,- hrubého. 270 dní nemocenského pojištění bych měla splňovat.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra D., 22.05.2017 16:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.05.2017 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

Dříve než se pokusím odpovědět na váš dotaz, tak si dovolím trochu upřesnit termíny. Mateřská dovolená, je dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Její délka je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (pokud se současně narodí 2 a více dětí).

Na mateřskou dovolenou máte nárok „automaticky“. Zde se neřeší délka zaměstnání, počet dní nemocenského pojištění apod. Jediný „zádrhel“ může být v tom, že pokud byste v zaměstnání pracovala jen krátce a byla ještě ve zkušební době, tak se na vás jako těhotnou zatím nevztahuje ochrana, v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy. Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou, a jste těhotná, pak vás zaměstnavatel nesmí propustit (nesmí vám dát výpověď), s výjimkou několika málo poměrně specifických případů.

Ve zkušební době se ale nejedná o výpověď, ve zkušební době může být pracovní poměr ukončen téměř kdykoliv bez udání důvodu. A to jak ze strany zaměstnavatele, tak i ze strany zaměstnance. Takže může nastat i situace, kdy byste pracovala třeba necelé 3 měsíce, a zaměstnavatel s vámi ještě ve zkušební době ukončil pracovní poměr, pak by se nedalo hovořit o mateřské dovolené.

Mám ale za to, že váš dotaz se týká spíše nároku na peněžitou pomoc v mateřství PPM. Což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. I když je PPM vyplácena zpravidla v době, kdy žena současně čerpá mateřskou dovolenou, tyto dvě věci spolu souvisí jen volně. Je možné čerpat mateřskou dovolenou a přitom nemít nárok na PPM nebo i obráceně. Je možné, aby žena byla nezaměstnaná, tedy není na mateřské dovolené a přitom dostává PPM.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství zahrnuje dvě hlavní podmínky. První je ta, že v posledních 2 letech před začátkem PPM (ta začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem), splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní. Druhá podmínka je pak ta, že v době zahájení PPM jste zaměstnána (přesněji účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě plynoucí z poslední pojištěné činnosti, která je až 180 dní.

Pokud váš předchozí pracovní poměr zanikl v srpnu 2016 a ještě nyní před porodem, budete pracovat nějako dobu, pak podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění splňovat budete.

Současně, pokud zmíněné nové zaměstnání bude v době zahájení PPM stále trvat, pak jsou splněny všechny podmínky nároku. I kdyby s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ještě ve zkušební době, pak s největší pravděpodobností nárok na PPM mít budete. Zde jen pozor na to, že ochranná doba pro nárok na PPM je „až“ 180 dní. Pokud byste nastoupila do nového zaměstnání a to bylo ukončeno již po jednom měsíci (po 30 dnech), pak je ochranná lhůta plynoucí z tohoto zaměstnání také jen 30 dní.

Co se týká výše PPM, tak ta se počítá z příjmů z posledního zaměstnání (z poslední činnosti která zakládá účast na nemocenském pojištění). Tedy z vámi zmíněné mzdy 15000 Kč. To, že jste před tím byla nezaměstnaná, a pobírala třeba podporu v nezaměstnanosti, na výši PPM nemá vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď