Mateřská dovolená a rodičovský příspěvek současně

Dobrý den,

dostávala jsem rodičovský příspěvek na dítě, a nastoupila jsem z dalšího dítěte na mateřskou a dva měsíce mi přišla jak mateřská tak rodičovská byla to částka, která zbyla do vyčerpání 220000,- jak je určeno na dítě.

A nyní po půl roce mi přišel dopis, že mám peníze vrátit. Chci se zeptat, i když jsem všechno řádně nahlásila, jak je možné že k tomu došlo a zda ty peníze musím vrátit.

Dotaz poslal/a: Gabriela R., 16.01.2016 21:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.1.2016 9:30 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že jakmile vám vznikne nárok na mateřskou (PPM), na druhé dítě, tak automaticky zaniká nárok na rodičovský příspěvek na první dítě.

Viz konkrétně § 30b, Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 13

A dále pak § 62

(1) Příjemce dávky, který nesplnil některou jemu uloženou povinnost nebo přijal dávku nebo její část, ačkoliv musel z okolností předpokládat, že byla vyplacena neprávem nebo ve vyšší částce, než náležela, nebo jinak způsobil, že dávka byla vyplacena neprávem nebo v nesprávné výši, je povinen částky neprávem přijaté vrátit; to neplatí, jde-li o přeplatek na rodičovském příspěvku. Jestliže byl rodiči vyplacen rodičovský příspěvek a nebyly přitom splněny podmínky nároku na tento příspěvek, je rodič povinen vrátit krajské pobočce Úřadu práce vyplacené částky rodičovského příspěvku, které mu nenáležely.

Takže je pouze jedna výjimka, kdy můžete brát současně mateřskou a rodičovský příspěvek a to jen v případě, že by mateřská byla nižší než by byl rodičovský příspěvek.

Jak došlo k tomu, že vám byl vyplacen RP, na který jste již neměla nárok, vám nepovím. Nejspíše se jednalo o to, že zatímco PPM je nemocenská dávka, kterou řeší ČSSZ, tak rodičovská zase spadá mezi sociální dávky a řeší ji Úřad práce. Zřejmě se tedy tyto dva úřady nestihli včas „domluvit“.

Bohužel, úřad sice může udělat chybu, ale ve výsledku jste za to stejně zodpovědná Vy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď