Mateřská dovolená hned po ukončení studia na VŠ

Dobrý den,

k 31. 5. 2017 jsem úspěšně složila státní závěrečnou zkoušku na bakalářském studiu a v navazujícím studiu již nepokračuji. Jsem v 9 měsíci těhotenství, tzn. termín porodu 7. 7. 2017.

O volbě rodičovské příspěvku jsem již informována (otec dítěte je zaměstnaný již 5 rokem tudíž volbu RD budeme volit přes něj a na PMM nárok nemám).

Můj dotaz ale zní, kde mám nahlásit, že jsem úspěšně zakončila studium a následnou rodičovskou dovolenou kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie P., 08.06.2017 05:11

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.06.2017 15:20 napsal/a:
 

Dobrý den,

Jen pro přesnost, ve vašem případě se zřejmě nebude jednat ani o „mateřskou dovolenou“ ani o „rodičovskou dovolenou“ v pravém slova smyslu. Pokud nejste zaměstnána, pak se nejedná o dovolenou. K datu narození dítěte vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci, které spolu mohou, ale nemusí souviset.

Pro vás je ale každopádně podstatné, že co se týká sociálního pojištění po ukončení studia VŠ, nemáte povinnost si jej platit. U sociálního pojištění to je tak, že povinnost jej platit, je navázána na výkon výdělečné činnosti. Tedy pokud byste pracovala, má zaměstnavatel povinnost strhávat vám příslušné procento z platu. Pokud byste podnikala jako OSVČ, máte povinnost si platit zálohy na sociální pojištění.

Pokud ale nejste zaměstnána, nepodnikáte, pak nemáte povinnost platit si sociální pojištění. Pokud si jej neplatíte, pak se vám tato doba nebude započítávat do nároku na důchod, ale u vás se jedná jen o jeden měsíc, čili to není nic až tak podstatného. Od narození dítěte, po dobu kdy s ním budete doma, resp. až do 4 roků za vás sice nikdo sociální pojištění platit nebude, ale tato doba se vám pak bude započítávat do nároku na důchod, jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Pokud byste chtěla, aby se vám tam zahrnul i červen, můžete si případně zaplatit jeden měsíc dobrovolného důchodového pojištění – na místní OSSZ, měsíčně se jedná o 1977 Kč.

U zdravotního pojištění je to trochu jinak. Tam je povinnost si jej platit, i když nepodnikáte nebo nejste zaměstnána. Za nezaměstnané vedené na úřadu práce platí zdravotní stát, stejně tak i za studenty. Od chvíle, kdy vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek, za vás bude zdravotní pojištění také platit stát. Zbývá tedy doba mezi ukončením studia a zahájením rodičovského příspěvku.

U absolventů VŠ to pak se zdravotním pojištěním funguje tak, za vás stát (pokud nenastoupíte do zaměstnání nebo nezahájíte podnikání, apod.), bude platit zdravotní pojištění ještě jeden kalendářní měsíc, po měsíci ve kterém byla absolvována závěrečná zkouška.

Tedy, pokud byste nepracovala, nebyla vedená na Úřadu práce, pak by vám od července vznikla povinnost platit si minimální zdravotní pojištění. To ale platí, pouze pokud za vás za celý měsíc neplatí zdravotní pojištění někdo jiný – stát, zaměstnavatele apod.

U vás ale po porodu bude plátcem zdravotního pojištění stát, a tím že bude toto pojištění platit větší část měsíce, tak není potřeba řešit těch pár dní před porodem.

Jediné co byste případně měla udělat, je pak po porodu oznámit zdravotní pojišťovně že spadáte do kategorie pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát. Viz např. u VZP: https://www.vzp.cz/platci/informace/stat. U jiných pojišťoven to bude obdobné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,