Mateřská dovolená – nezaměstnaná na úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zaměstnání mi skončilo ve zkušební době kvůli těhotenství, takže mi nárok na PPM nevznikne. Můj manžel je ale zaměstnaný již přes pět let a příjem má poměrně dostačující, myslím, že bychom měli nárok i na dvouletou variantu.
Mé dotazy, když si zvolíme délku rodičovské podle manžela a on se mnou sepíše smlouvu, že se budu o dítě starat já, tak nastoupím na rodičovskou hned po porodu?

Bude v tu chvíli za mě platit sociální a zdravotní stát, nebo si ho budu muset platit sama, když se budu celodenně starat o dítě? Započítá se mi takto vůbec doba péče o dítě do důchodového pojištění? Budu si moct při takové rodičovské také přivydělávat? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

A také mě zajímá, v případě, že bychom využili variantu, že by nastoupil na mateřskou můj manžel, bylo by možné, že bych se o dítě mohla starat já a on by třeba po týdnu chodil opět do zaměstnání? Je podmínka pro volbu délky rodičovské, aby jeden z nás nastoupil na PPM, protože v naší situaci by se nám nevyplatilo, když by manžel neměl celkový příjem ze zaměstnání, který má teď. Omlouvám se za vyčerpávající dotazy. :o) Děkuji a zdravím… Helena T.

Dotaz poslal/a: Helena T., 17.2.2014 13:33

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.2.2014 17:39 napsal/a:
 

Dobrý den Heleno, máte opravdu hodně dotazů, pokusím se vám na ně postupně odpovědět, snad na nic nezapomenu.

Začneme od začátku. Správně píšete, že vy na PPM (mateřskou) velmi pravděpodobně mít nárok nebudete. To byste měla, pouze pokud byste v době nástupu byla nezaměstnaná, nebo pokud by doba nástupu na PPM spadala do ochranné lhůty. Ta je maximálně 180 dní, pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu (jako ve vašem případě), pak je ochranná doba stejně dlouhá jako délka poslední zaměstnání.

Na rodičovský příspěvek nárok určitě mít budete. Na ten máte nárok z titulu narození dítěte a péče o něj. Můžete si o něj tedy žádat ihned po narození dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek máte bez ohledu na to, zda jste vy nebo manžel čerpali PPM. Pokud má váš manžel dostatečně vysoký příjem, bude si muset u svého zaměstnavatele nechat potvrdit, jaký má denní vyměřovací základ pro nemocenské a to se pak dává jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek.

Během doby, co jste doma, a pobíráte rodičovský příspěvek, za vás platí nemocenské pojištění stát. Můžete takto být doma až do 7 roků dítěte (rodičovský příspěvek se ale vyplácí jen 2 - 4 roky, resp. záleží, jakou variantu si zvolíte). Doba strávená na rodičovské se započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění.

Po skončení rodičovské, pokud byste mohla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bude ale stanovena na základě průměrné mzdy. Nyní by to bylo první 2 měsíce 15% z cca 24662 Kč, tedy zhruba 3600 Kč, následně 2 měsíce byste měla 12% a nakonec 10%.

Během rodičovské dovolené můžete pracovat, jak chcete – ať už na hlavní pracovní poměr, nebo jen na DPP nebo DPČ. Nebo můžete i podnikat jako OSVČ. U rodičovského příspěvku nezáleží na tom (jako u jiných sociálních dávek), jaké jsou vaše příjmy. Musíte pouze zajistit péči o dítě – nesmíte ho dávat do školky nebo do jeslí na delší dobu než 45 hodin měsíčně.

Ještě máte eventuelně možnost, že by PPM čerpal váš manžel. Může o ni žádat po narození dítěte (přesně po skončení 6 týdne po narození dítěte). V praxi by to ale znamenalo, že by buď musel zůstat s dítětem doma, nebo by musel vykonávat jiné zaměstnání než to, na základě kterého by čerpal PPM.

To je snad vše, na co jste se ptala, pokud jsem na něco zapomněla, nebo pokud vám stále není něco jasné, napište.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,