Mateřská dovolená při 3/4 úvazku

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené.

Mám dceru 3 roky a rodičovský příspěvek na ni mám na 4 roky (neměla jsem nárok na mateřskou z minulé práce), v lednu jsem nastoupila do práce na klasický úvazek 40hodin týdně, ale jelikož nestíhám mít odpracované hodiny, brává mi zaměstnavatel chybějící hodiny z dovolené, tudíž jsme přemýšleli jak to vyřešit.

Zaměstnavatel mi nabídl úvazek 3/4 s tím, že mi to vyjde krásně, ale já se bojím, že kdybych otěhotněla, neměla bych díky tomu nárok na mateřskou dovolenou.

Je nějaká výjimka, kdy to jde nějak pojistit?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Petra Č., 29.05.2017 08:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 14:24 napsal/a:

Dobrý den,

Dříve než zodpovím váš dotaz, tak trochu upřesním pojmy, abychom si vzájemně rozuměli a nedošlo k nějakému nepochopení.

Mateřská dovolená, v tom smyslu jak ji popisují zákony (konkrétně se jedná o zákoník práce), je opravdu dovolená. Zaměstnavatel vám má povinnost poskytnout příslušnou dovolenou v souvislosti porodem a péčí o narození dítě. U nároku na mateřskou dovolenou nejsou žádné speciální podmínky. Pokud jste zaměstnaná a těhotná, pak vám zaměstnavatel musí umožnit čerpat mateřskou dovolenou. A to nejdříve od 8 týdne před porodem, po dobu 28 týdnů (narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí).

Druhou věcí je peněžitá pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství (PPM) jsou dvě rozdílné věci, které spolu mohou, ale také nemusí souviset.

U nároku na PPM nerozhoduje to, jestli máte plný úvazek, tří čtvrtinový, poloviční a podobně. Nárok máte, i kdybyste měla úvazek třeba jen 1/10. Podstatné je zde, zda jsou splněny podmínky nároku na PPM.

Ty zahrnují to, že v době zahájení PPM (což je shodné se zahájením mateřské dovolené, tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste byla v posledních 2 letech, alespoň 270 kalendářních dní, účastníkem nemocenského pojištění. Do doby účasti na nemocenském pojištění se pak v zásadě započítávají všechny kalendářní dny od zahájení pracovního poměru do jeho skončení.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištění činnosti).

Takže to, že budete mít úvazek 3/4, u nároku na PPM ničemu nevadí.

Jediný rozdíl oproti současnosti bude zřejmě v tom, že PPM z tohoto kratšího úvazku bude nižší, Pokud budete mít úvazek 3/4, tak odpracujete méně hodin, a vaše mzda pak bude zřejmě nižší, než nyní, kdy dostáváte mzdu, do které je zahrnuta i náhrada za dovolenou.

Pro výpočet výše PPM jsou určující příjmy v období posledních 12 měsíců před zahájení PPM. Výpočet se odvíjí od hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď