Mateřská dovolená při smlouvě na dobu určitou

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou dovolenou, když mám smlouvu na dobu určitou.

Nastoupila jsem do zaměstnání 24.8.2015 – jsem učitelkou ve škole. Dostala jsem smlouvu na jeden rok, tj. do 30.6.2016, která mi byla prodloužena v květnu 2016 na další dva roky, což znamená do 30.6.2018.

Během prázdnin 2016 jsem otěhotněla, a na konci ledna 2017, mám nastoupit na mateřskou dovolenou.

Chtěla jsem se tedy zeptat, zda mám nárok na mateřskou a budu dostávat příspěvek po celou dobu, nebo zda po vypršení smlouvy jsem bez peněz. Chtěla bych na mateřské zůstat do srpna 2019.

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dotaz poslal/a: H., 21.11.2016 06:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2016 19:16 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu si trochu pletete dvě různé věci. A to mateřskou dovolenou (se kterou pak souvisí čerpání PPM, tedy peněžité pomoci v mateřství) a rodičovskou dovolenou (kdy dostáváte rodičovský příspěvek).

Mateřská dovolená – ta začíná 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete vy po konzultaci se svým lékařem). Délka mateřské dovolené je 28 týdnů (pokud se narodí 1 dítě) nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí). Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel (má zákonnou povinnost vám ji poskytnout). V době mateřské dovolené pak také většina žen dostává peněžitou pomoc v mateřství – dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Rodičovská dovolená – po narození dítěte, nebo po skončení mateřské dovolené, pak máte nárok a rodičovskou dovolenou. Tu vám opět zaměstnavatel musí poskytnout a to až do věku 3 roků dítěte. Během této doby, pak dostáváte rodičovský příspěvek.

Pokud vaše zaměstnání během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (pracovní poměr na dobu určitou), tak to již na nic nemá vliv. U PPM je rozhodující splnění podmínek k datu zahájení čerpání dávky. U rodičovského příspěvku pak již to zda jste nebo nejste zaměstnaná, v zásadě nehraje roli.

U rodičovského příspěvku hraje zaměstnání roli pouze v možnosti volby výše/délky RP. Jinak na rodičovský příspěvek mají nárok i lidé co třeba nikdy nepracovali. Rozhodující je zde to, že pečují o dítě do 3 let.

Podle udávané délky předchozí ho zaměstnání byste tedy měla mít nárok na PPM i možnost volby RP.

6 – 8 týdnů před porodem tedy zahájíte mateřskou dovolenou a budete dostávat PPM. Po jejím skončení si pak na Úřadu práce vyřídíte rodičovský příspěvek (a u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou).

Váš pracovní poměr sice v průběhu rodičovské dovolené zanikne, ale tím se pro vás nic nemění. I nadále budete dostávat rodičovský příspěvek.

Po skončení čerpání RP pak budete nezaměstnaná, musíte se tedy jít zaevidovat na Úřad práce a případně pak máte i nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud si doté doby nenajdete jiné zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď