Mateřská dovolená pro otce

Dobry den,

som zamenstnany v Cechach a moja manzelka na Slovensku. Manzelka je momentalne na rodicovskej dovolenke na Slovensku ale zamestnavatel by ju rad opat videl v praci. Preto by som chcel nastupit na rodicovsku dovolenku ja.

Rad by som sa spytal ci mozem ako poistenec v CR ziadat o „Peněžitou pomoc v mateřství“ (s tym ze uzatvorime dohodu s manzelkou o prevzati do pece)?

Dalej by som chcel vediet ci je mozne tuto pomoc cerpat naraz alebo postupne kazdy mesiac?

Kolko dopredu k nastupu na rodicovsku dovolenku musim dat zamestnavatelovi vediet ze na rodicovsku dovolenku nastupujem.

Vopred Dakujem

Dotaz poslal/a: Jozef J., 3.12.2016 10:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu zmiňujete jak rodičovskou dovolenou, tak současně mateřskou dovolenou, a také peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se vždy ale o zcela různé věci, takže se to pokusím trochu upřesnit

Mateřská dovolená – jedná se dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem ženě v souvislosti s porodem a s péčí o dítě po porodu. Žena může být na mateřské dovolené 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě), nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti). Otec dítěte má na mateřskou dovolenou nárok jenom v souvislosti s péčí o dítě po porodu. Může ji pak čerpat od začátku 7 týdne po porodu a to po dobu 22 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Délka vyplácení PPM je stejná jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 nebo 37 týdnů pro ženu a 22 týdnů pro muže (otce).

Rodičovská dovolená – zde se jedná o dovolenou, kterou poskytuje zaměstnavatel z důvodu péče o dítě do 3 let. Může o ni žádat jak otec dítěte, tak i matka dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich. Vzniká na ni nárok buď po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte. Oba rodiče se mohou kdykoliv na rodičovské dovolené vystřídat.

Rodičovský příspěvek je dávka vyplácená v souvislosti s péčí o dítě až do 4 let. Jeho výše je 220000 Kč a při splnění podmínek (výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky) je možné volit i jinou délku čerpání RP (třeba na 3 roky nebo na 2 roky apod.)

Ani peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek (RP) nemůže být vyplacen „naráz“. Jednorázová výplata některé z těchto dvou dávek není možná. Vždy dostáváte pouze pravidelnou měsíční platbu.

Jako otec můžete být jak na mateřské, tak i na rodičovské dovolené. Stejně tak můžete dostávat jak peněžitou pomoc v mateřství, tak i rodičovský příspěvek.

Jako otec máte nárok na PPM až od 7 týdne po porodu. Během doby, kdy byste dostával PPM, také nesmíte vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost) na základě které je PPM vyplácena.

Pro rodičovský příspěvek podobné omezení neplatí. U něj můžete bez omezení pracovat / podnikat (za předpokladu že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě).

Nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou máte ze zákona. Zaměstnavatel vám ji musí dát. Není zde žádná lhůta, do kdy to musíte hlásit předem. V rámci dobrých vztahů se zaměstnavatelem je ale asi lepší oznámit mu to dostatečným předstihem, tak aby si za vás mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď