Mateřská dovolená pro otce

Dobry den,

som zamenstnany v Cechach a moja manzelka na Slovensku. Manzelka je momentalne na rodicovskej dovolenke na Slovensku ale zamestnavatel by ju rad opat videl v praci. Preto by som chcel nastupit na rodicovsku dovolenku ja.

Rad by som sa spytal ci mozem ako poistenec v CR ziadat o „Peněžitou pomoc v mateřství“ (s tym ze uzatvorime dohodu s manzelkou o prevzati do pece)?

Dalej by som chcel vediet ci je mozne tuto pomoc cerpat naraz alebo postupne kazdy mesiac?

Kolko dopredu k nastupu na rodicovsku dovolenku musim dat zamestnavatelovi vediet ze na rodicovsku dovolenku nastupujem.

Vopred Dakujem

Dotaz poslal/a: Jozef J., 3.12.2016 10:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu zmiňujete jak rodičovskou dovolenou, tak současně mateřskou dovolenou, a také peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se vždy ale o zcela různé věci, takže se to pokusím trochu upřesnit

Mateřská dovolená – jedná se dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem ženě v souvislosti s porodem a s péčí o dítě po porodu. Žena může být na mateřské dovolené 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě), nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti). Otec dítěte má na mateřskou dovolenou nárok jenom v souvislosti s péčí o dítě po porodu. Může ji pak čerpat od začátku 7 týdne po porodu a to po dobu 22 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Délka vyplácení PPM je stejná jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 nebo 37 týdnů pro ženu a 22 týdnů pro muže (otce).

Rodičovská dovolená – zde se jedná o dovolenou, kterou poskytuje zaměstnavatel z důvodu péče o dítě do 3 let. Může o ni žádat jak otec dítěte, tak i matka dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich. Vzniká na ni nárok buď po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte. Oba rodiče se mohou kdykoliv na rodičovské dovolené vystřídat.

Rodičovský příspěvek je dávka vyplácená v souvislosti s péčí o dítě až do 4 let. Jeho výše je 220000 Kč a při splnění podmínek (výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky) je možné volit i jinou délku čerpání RP (třeba na 3 roky nebo na 2 roky apod.)

Ani peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek (RP) nemůže být vyplacen „naráz“. Jednorázová výplata některé z těchto dvou dávek není možná. Vždy dostáváte pouze pravidelnou měsíční platbu.

Jako otec můžete být jak na mateřské, tak i na rodičovské dovolené. Stejně tak můžete dostávat jak peněžitou pomoc v mateřství, tak i rodičovský příspěvek.

Jako otec máte nárok na PPM až od 7 týdne po porodu. Během doby, kdy byste dostával PPM, také nesmíte vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost) na základě které je PPM vyplácena.

Pro rodičovský příspěvek podobné omezení neplatí. U něj můžete bez omezení pracovat / podnikat (za předpokladu že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě).

Nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou máte ze zákona. Zaměstnavatel vám ji musí dát. Není zde žádná lhůta, do kdy to musíte hlásit předem. V rámci dobrých vztahů se zaměstnavatelem je ale asi lepší oznámit mu to dostatečným předstihem, tak aby si za vás mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď