Mateřská dovolená pro otce

Dobry den,

som zamenstnany v Cechach a moja manzelka na Slovensku. Manzelka je momentalne na rodicovskej dovolenke na Slovensku ale zamestnavatel by ju rad opat videl v praci. Preto by som chcel nastupit na rodicovsku dovolenku ja.

Rad by som sa spytal ci mozem ako poistenec v CR ziadat o „Peněžitou pomoc v mateřství“ (s tym ze uzatvorime dohodu s manzelkou o prevzati do pece)?

Dalej by som chcel vediet ci je mozne tuto pomoc cerpat naraz alebo postupne kazdy mesiac?

Kolko dopredu k nastupu na rodicovsku dovolenku musim dat zamestnavatelovi vediet ze na rodicovsku dovolenku nastupujem.

Vopred Dakujem

Dotaz poslal/a: Jozef J., 3.12.2016 10:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu zmiňujete jak rodičovskou dovolenou, tak současně mateřskou dovolenou, a také peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se vždy ale o zcela různé věci, takže se to pokusím trochu upřesnit

Mateřská dovolená – jedná se dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem ženě v souvislosti s porodem a s péčí o dítě po porodu. Žena může být na mateřské dovolené 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě), nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti). Otec dítěte má na mateřskou dovolenou nárok jenom v souvislosti s péčí o dítě po porodu. Může ji pak čerpat od začátku 7 týdne po porodu a to po dobu 22 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Délka vyplácení PPM je stejná jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 nebo 37 týdnů pro ženu a 22 týdnů pro muže (otce).

Rodičovská dovolená – zde se jedná o dovolenou, kterou poskytuje zaměstnavatel z důvodu péče o dítě do 3 let. Může o ni žádat jak otec dítěte, tak i matka dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich. Vzniká na ni nárok buď po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte. Oba rodiče se mohou kdykoliv na rodičovské dovolené vystřídat.

Rodičovský příspěvek je dávka vyplácená v souvislosti s péčí o dítě až do 4 let. Jeho výše je 220000 Kč a při splnění podmínek (výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky) je možné volit i jinou délku čerpání RP (třeba na 3 roky nebo na 2 roky apod.)

Ani peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek (RP) nemůže být vyplacen „naráz“. Jednorázová výplata některé z těchto dvou dávek není možná. Vždy dostáváte pouze pravidelnou měsíční platbu.

Jako otec můžete být jak na mateřské, tak i na rodičovské dovolené. Stejně tak můžete dostávat jak peněžitou pomoc v mateřství, tak i rodičovský příspěvek.

Jako otec máte nárok na PPM až od 7 týdne po porodu. Během doby, kdy byste dostával PPM, také nesmíte vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost) na základě které je PPM vyplácena.

Pro rodičovský příspěvek podobné omezení neplatí. U něj můžete bez omezení pracovat / podnikat (za předpokladu že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě).

Nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou máte ze zákona. Zaměstnavatel vám ji musí dát. Není zde žádná lhůta, do kdy to musíte hlásit předem. V rámci dobrých vztahů se zaměstnavatelem je ale asi lepší oznámit mu to dostatečným předstihem, tak aby si za vás mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – těhotenství po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 31. 1. 2020 jsem dostala po 7 letech výpověď v zaměstnání z důvodů nadbytečnosti. Můj pracovní poměr tedy dnem 31. 3. 2020 skončil. Byla jsem zaměstnaná na HPP 3. 3. 2020 jsem onemocněla. V průběhu nemoci jsem otěhotněla a nyní jsem stále v pracovní neschopnosti již na rizikovém těhotenství. Můj dotaz zní, […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno, ukončení pobírání rodičovského příspěvku a nástup na mateřskou

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám zatím jedno dítě, kterému budou v prosinci 4 roky. Po rodičovské dovolené jsem v práci dostala neplacené volno z důvodu péče o dítě do čtyř let. Zároveň pobírám rodičovský příspěvek (do 31. 7. 2020). 27. 8. 2820 mám termín porodu druhého dítěte. 1) Chtěla […]

Zobrazit odpověď

Nárok a výpočet mateřské v ochranné době po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou a jak se bude počítat: V červenci 2019 jsem ukončila VŠ studium a od srpna 2019 jsem byla zaměstnána na HPP za 15000 hrubého. Od února 2020 jsem změnila zaměstnání za 30000 hrubého, ale mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna […]

Zobrazit odpověď