Mateřská dovolená pro otce

Dobry den,

som zamenstnany v Cechach a moja manzelka na Slovensku. Manzelka je momentalne na rodicovskej dovolenke na Slovensku ale zamestnavatel by ju rad opat videl v praci. Preto by som chcel nastupit na rodicovsku dovolenku ja.

Rad by som sa spytal ci mozem ako poistenec v CR ziadat o „Peněžitou pomoc v mateřství“ (s tym ze uzatvorime dohodu s manzelkou o prevzati do pece)?

Dalej by som chcel vediet ci je mozne tuto pomoc cerpat naraz alebo postupne kazdy mesiac?

Kolko dopredu k nastupu na rodicovsku dovolenku musim dat zamestnavatelovi vediet ze na rodicovsku dovolenku nastupujem.

Vopred Dakujem

Dotaz poslal/a: Jozef J., 3.12.2016 10:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu zmiňujete jak rodičovskou dovolenou, tak současně mateřskou dovolenou, a také peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se vždy ale o zcela různé věci, takže se to pokusím trochu upřesnit

Mateřská dovolená – jedná se dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem ženě v souvislosti s porodem a s péčí o dítě po porodu. Žena může být na mateřské dovolené 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě), nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti). Otec dítěte má na mateřskou dovolenou nárok jenom v souvislosti s péčí o dítě po porodu. Může ji pak čerpat od začátku 7 týdne po porodu a to po dobu 22 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Délka vyplácení PPM je stejná jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 nebo 37 týdnů pro ženu a 22 týdnů pro muže (otce).

Rodičovská dovolená – zde se jedná o dovolenou, kterou poskytuje zaměstnavatel z důvodu péče o dítě do 3 let. Může o ni žádat jak otec dítěte, tak i matka dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich. Vzniká na ni nárok buď po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte. Oba rodiče se mohou kdykoliv na rodičovské dovolené vystřídat.

Rodičovský příspěvek je dávka vyplácená v souvislosti s péčí o dítě až do 4 let. Jeho výše je 220000 Kč a při splnění podmínek (výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky) je možné volit i jinou délku čerpání RP (třeba na 3 roky nebo na 2 roky apod.)

Ani peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek (RP) nemůže být vyplacen „naráz“. Jednorázová výplata některé z těchto dvou dávek není možná. Vždy dostáváte pouze pravidelnou měsíční platbu.

Jako otec můžete být jak na mateřské, tak i na rodičovské dovolené. Stejně tak můžete dostávat jak peněžitou pomoc v mateřství, tak i rodičovský příspěvek.

Jako otec máte nárok na PPM až od 7 týdne po porodu. Během doby, kdy byste dostával PPM, také nesmíte vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost) na základě které je PPM vyplácena.

Pro rodičovský příspěvek podobné omezení neplatí. U něj můžete bez omezení pracovat / podnikat (za předpokladu že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě).

Nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou máte ze zákona. Zaměstnavatel vám ji musí dát. Není zde žádná lhůta, do kdy to musíte hlásit předem. V rámci dobrých vztahů se zaměstnavatelem je ale asi lepší oznámit mu to dostatečným předstihem, tak aby si za vás mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď