Mateřská dovolená pro otce

Dobry den,

som zamenstnany v Cechach a moja manzelka na Slovensku. Manzelka je momentalne na rodicovskej dovolenke na Slovensku ale zamestnavatel by ju rad opat videl v praci. Preto by som chcel nastupit na rodicovsku dovolenku ja.

Rad by som sa spytal ci mozem ako poistenec v CR ziadat o „Peněžitou pomoc v mateřství“ (s tym ze uzatvorime dohodu s manzelkou o prevzati do pece)?

Dalej by som chcel vediet ci je mozne tuto pomoc cerpat naraz alebo postupne kazdy mesiac?

Kolko dopredu k nastupu na rodicovsku dovolenku musim dat zamestnavatelovi vediet ze na rodicovsku dovolenku nastupujem.

Vopred Dakujem

Dotaz poslal/a: Jozef J., 3.12.2016 10:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu zmiňujete jak rodičovskou dovolenou, tak současně mateřskou dovolenou, a také peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se vždy ale o zcela různé věci, takže se to pokusím trochu upřesnit

Mateřská dovolená – jedná se dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem ženě v souvislosti s porodem a s péčí o dítě po porodu. Žena může být na mateřské dovolené 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě), nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě děti). Otec dítěte má na mateřskou dovolenou nárok jenom v souvislosti s péčí o dítě po porodu. Může ji pak čerpat od začátku 7 týdne po porodu a to po dobu 22 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Délka vyplácení PPM je stejná jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 nebo 37 týdnů pro ženu a 22 týdnů pro muže (otce).

Rodičovská dovolená – zde se jedná o dovolenou, kterou poskytuje zaměstnavatel z důvodu péče o dítě do 3 let. Může o ni žádat jak otec dítěte, tak i matka dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich. Vzniká na ni nárok buď po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte. Oba rodiče se mohou kdykoliv na rodičovské dovolené vystřídat.

Rodičovský příspěvek je dávka vyplácená v souvislosti s péčí o dítě až do 4 let. Jeho výše je 220000 Kč a při splnění podmínek (výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky) je možné volit i jinou délku čerpání RP (třeba na 3 roky nebo na 2 roky apod.)

Ani peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek (RP) nemůže být vyplacen „naráz“. Jednorázová výplata některé z těchto dvou dávek není možná. Vždy dostáváte pouze pravidelnou měsíční platbu.

Jako otec můžete být jak na mateřské, tak i na rodičovské dovolené. Stejně tak můžete dostávat jak peněžitou pomoc v mateřství, tak i rodičovský příspěvek.

Jako otec máte nárok na PPM až od 7 týdne po porodu. Během doby, kdy byste dostával PPM, také nesmíte vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost) na základě které je PPM vyplácena.

Pro rodičovský příspěvek podobné omezení neplatí. U něj můžete bez omezení pracovat / podnikat (za předpokladu že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě).

Nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou máte ze zákona. Zaměstnavatel vám ji musí dát. Není zde žádná lhůta, do kdy to musíte hlásit předem. V rámci dobrých vztahů se zaměstnavatelem je ale asi lepší oznámit mu to dostatečným předstihem, tak aby si za vás mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená? Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě? […]

Zobrazit odpověď