Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla.

Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní?

Děkuji za odpověď,

Dotaz poslal/a: Andrea N., 14.05.2018 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2018 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“, resp. peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak musí být splněny určité podmínky. Mezi ně patří především účast na nemocenském pojištění v minimálním rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. A dále pak to, že v době zahájení „mateřské“ jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud byste dokončila studium, a následně nějakou dobu pracovala, a teprve poté otěhotněla, tak byste podmínku 270 dní měla splnit (počítají se kalendářní dny od zahájení zaměstnání do jeho ukončení).

Pokud byste ale již byla těhotná při nástupu do zaměstnání, a tudíž „nestíhala“ tuto podmínku splnit v zaměstnání, tak je zde možnost, že by se vám započítala i příslušná část studia (spadající do doby posledních 2 roků) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Výpočet výše „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství) se pak provádí z příjmů v posledním zaměstnání. To, jestli v tomto zaměstnání máte 270 dní, nehraje žádnou roli. Vychází se prostě z příjmů v zaměstnání, kde jste v době zahájení mateřské (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnána, nebo z příjmů ze zaměstnání, ze kterého vám plyne ochranná doba pro nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď