Mateřská dovolená, rodičovský příspěvek u studentky VŠ

Dobrý den,

jsem studentkou denního studia na VŠ, kterou ukončím červenu 2017, zároveň pracuji na zkrácený úvazek na dobu určitou, po prodloužení smlouvy do září 2017.

S přítelem zvažujeme miminko a zajímalo by nás, na co bych měla nárok, zda na mateřskou (když platím nemocenské pojištění) nebo na rodičovský příspěvek (když jsem student).

Dále, pokud se rozhodnu pokračovat příští rok na navazující magisterské studium, jak to bude v tomto případě?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka K., 21.12.2016 11:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.12.2016 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako studentka VŠ měla nárok na „mateřskou“, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splňovat obdobné podmínky jako zaměstnanci. Tedy jednak je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a dále pak být v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Co se týká oněch 270 kalendářních dní, tak zde jsou u studentky VŠ dvě možnosti. Buď splňujte tuto dobu v zaměstnání, které zmiňujete v úvodu dotazu. Nebo pokud by u vás došlo k zahájení PPM až po ukončení studia (úspěšném dokončení), které zmiňujte v roce 2017, pak by se vám do těchto 270 dní mohla započítat i doba studia – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Jinak ale během studia VŠ Pokud současně nepracujete) nejste nemocensky pojištěná. Samotné studium tedy nezakládá nárok na PPM. Vzhledem k tomu, že ale již pracujete, tak máte proti jiným studentkám „výhodu“.

Dále pak v době, kdy byste zahajovala PPM (6 – 8 týdnů) před porodem byste měla být stále zaměstnána ve zmiňovaném zaměstnání, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení tohoto zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na „mateřskou“, nebo po jejím skončení, vám vzniká nárok na rodičovský příspěvek. U něj je celkem „jedno“ jestli jste zaměstnanec nebo studujte VŠ. Na rodičovský příspěvek máte nárok už z titulu péče o dítě. Pokud budete mít nárok na „mateřskou“ pak byste měla mít i možnost volby výše RP.

To, že byste zahájila navazující magisterské studium, by v zásadě nemělo mít na nic vliv. Pokud byste i nadále pracovala ve zmíněném zaměstnání, pak se nárok na PPM odvíjí především od tohoto zaměstnání. A na rodičovský příspěvek máte nárok, i když během jeho pobírání pracujete nebo studujete (za předpokladu zajištění řádné celodenní péče o dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď