Mateřská dovolená, rodičovský příspěvek u studentky VŠ

Dobrý den,

jsem studentkou denního studia na VŠ, kterou ukončím červenu 2017, zároveň pracuji na zkrácený úvazek na dobu určitou, po prodloužení smlouvy do září 2017.

S přítelem zvažujeme miminko a zajímalo by nás, na co bych měla nárok, zda na mateřskou (když platím nemocenské pojištění) nebo na rodičovský příspěvek (když jsem student).

Dále, pokud se rozhodnu pokračovat příští rok na navazující magisterské studium, jak to bude v tomto případě?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka K., 21.12.2016 11:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.12.2016 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako studentka VŠ měla nárok na „mateřskou“, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splňovat obdobné podmínky jako zaměstnanci. Tedy jednak je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a dále pak být v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Co se týká oněch 270 kalendářních dní, tak zde jsou u studentky VŠ dvě možnosti. Buď splňujte tuto dobu v zaměstnání, které zmiňujete v úvodu dotazu. Nebo pokud by u vás došlo k zahájení PPM až po ukončení studia (úspěšném dokončení), které zmiňujte v roce 2017, pak by se vám do těchto 270 dní mohla započítat i doba studia – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Jinak ale během studia VŠ Pokud současně nepracujete) nejste nemocensky pojištěná. Samotné studium tedy nezakládá nárok na PPM. Vzhledem k tomu, že ale již pracujete, tak máte proti jiným studentkám „výhodu“.

Dále pak v době, kdy byste zahajovala PPM (6 – 8 týdnů) před porodem byste měla být stále zaměstnána ve zmiňovaném zaměstnání, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení tohoto zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na „mateřskou“, nebo po jejím skončení, vám vzniká nárok na rodičovský příspěvek. U něj je celkem „jedno“ jestli jste zaměstnanec nebo studujte VŠ. Na rodičovský příspěvek máte nárok už z titulu péče o dítě. Pokud budete mít nárok na „mateřskou“ pak byste měla mít i možnost volby výše RP.

To, že byste zahájila navazující magisterské studium, by v zásadě nemělo mít na nic vliv. Pokud byste i nadále pracovala ve zmíněném zaměstnání, pak se nárok na PPM odvíjí především od tohoto zaměstnání. A na rodičovský příspěvek máte nárok, i když během jeho pobírání pracujete nebo studujete (za předpokladu zajištění řádné celodenní péče o dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď