Mateřská dovolená, rodičovský příspěvek u studentky VŠ

Dobrý den,

jsem studentkou denního studia na VŠ, kterou ukončím červenu 2017, zároveň pracuji na zkrácený úvazek na dobu určitou, po prodloužení smlouvy do září 2017.

S přítelem zvažujeme miminko a zajímalo by nás, na co bych měla nárok, zda na mateřskou (když platím nemocenské pojištění) nebo na rodičovský příspěvek (když jsem student).

Dále, pokud se rozhodnu pokračovat příští rok na navazující magisterské studium, jak to bude v tomto případě?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katka K., 21.12.2016 11:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.12.2016 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako studentka VŠ měla nárok na „mateřskou“, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splňovat obdobné podmínky jako zaměstnanci. Tedy jednak je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a dále pak být v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Co se týká oněch 270 kalendářních dní, tak zde jsou u studentky VŠ dvě možnosti. Buď splňujte tuto dobu v zaměstnání, které zmiňujete v úvodu dotazu. Nebo pokud by u vás došlo k zahájení PPM až po ukončení studia (úspěšném dokončení), které zmiňujte v roce 2017, pak by se vám do těchto 270 dní mohla započítat i doba studia – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Jinak ale během studia VŠ Pokud současně nepracujete) nejste nemocensky pojištěná. Samotné studium tedy nezakládá nárok na PPM. Vzhledem k tomu, že ale již pracujete, tak máte proti jiným studentkám „výhodu“.

Dále pak v době, kdy byste zahajovala PPM (6 – 8 týdnů) před porodem byste měla být stále zaměstnána ve zmiňovaném zaměstnání, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení tohoto zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na „mateřskou“, nebo po jejím skončení, vám vzniká nárok na rodičovský příspěvek. U něj je celkem „jedno“ jestli jste zaměstnanec nebo studujte VŠ. Na rodičovský příspěvek máte nárok už z titulu péče o dítě. Pokud budete mít nárok na „mateřskou“ pak byste měla mít i možnost volby výše RP.

To, že byste zahájila navazující magisterské studium, by v zásadě nemělo mít na nic vliv. Pokud byste i nadále pracovala ve zmíněném zaměstnání, pak se nárok na PPM odvíjí především od tohoto zaměstnání. A na rodičovský příspěvek máte nárok, i když během jeho pobírání pracujete nebo studujete (za předpokladu zajištění řádné celodenní péče o dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď