Mateřská dovolená studentka

Dobrý den,

chtěl bych se vás zeptat, moje přítelkyně ukončila úspěšné střední školu s maturitou, v červnu udělala maturitní zkoušku.

Poté hledala zaměstnaní a nastoupila 13.8 do zaměstnání. Začátkem ledna by měla nastoupit na mateřskou dovolenou.

Bude mít nárok na mateřskou? Jestli ano, jak se bude počítat? Někde jsem slyšel, že se může počítat buď z jejího platu nebo z mého co je na tom pravdy?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: David F., 19.12.2016 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaše přítelkyně ukončila studium střední školy, a nyní je zaměstnána, tak by podle všeho měla mít nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Zde jsou dvě hlavní podmínky. Jednak je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní. Do konce roku sice vaše přítelkyně odpracuje jen 141 dní (resp. to je počet kalendářních dní od zahájení jejího pracovního poměru). Ale pokud před tím dokončila studium tak zde platí ustanovení paragrafu 32, zákon o nemocenském pojištěni:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

S tím, že by se „mateřská“ mohla počítat i z vašeho platu, je to trochu jinak. Těhotná žena má nárok na mateřskou „PPM“ již v době 6 – 8 týdnů před porodem. Vy, jako otec dítěte si také můžete požádat o PPM, ale až od 7 týdne po porodu. Tedy minimálně v době před porodem a po porodu bude dostávat vaše přítelkyně „mateřskou“ vypočítanou pouze na základě jejího příjmu.

Po ukončení 6 týdne po porodu pak spolu můžete uzavřít písemnou dohodu u převzetí dítěte do vaší péče. Na základě toho byste pak v zaměstnání čerpal mateřskou dovolenou a dostával PPM určenou na základě vašeho příjmu. Pozor jen na to, že v době, kdy byste dostával PPM, pak již nemůžete vykonávat stejné zaměstnání, a musíte zde čerpat mateřskou dovolenou.

Něco jiného je pak možnost volby výše rodičovského příspěvku. Pokud by například vaše přítelkyně měla nízký plat, a tím pádem si nemohla zvolit některou vyšší variantu rodičovského příspěvku (na ten má nárok po skončení „mateřské“), pak je možné doložit váš příjem a zvolit výši RP na základě tohoto vašeho příjmu, bez toho že by tím vyplývalo nějaké omezení pro vaše zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď