Mateřská dovolená studentka

Dobrý den,

chtěl bych se vás zeptat, moje přítelkyně ukončila úspěšné střední školu s maturitou, v červnu udělala maturitní zkoušku.

Poté hledala zaměstnaní a nastoupila 13.8 do zaměstnání. Začátkem ledna by měla nastoupit na mateřskou dovolenou.

Bude mít nárok na mateřskou? Jestli ano, jak se bude počítat? Někde jsem slyšel, že se může počítat buď z jejího platu nebo z mého co je na tom pravdy?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: David F., 19.12.2016 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaše přítelkyně ukončila studium střední školy, a nyní je zaměstnána, tak by podle všeho měla mít nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Zde jsou dvě hlavní podmínky. Jednak je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní. Do konce roku sice vaše přítelkyně odpracuje jen 141 dní (resp. to je počet kalendářních dní od zahájení jejího pracovního poměru). Ale pokud před tím dokončila studium tak zde platí ustanovení paragrafu 32, zákon o nemocenském pojištěni:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

S tím, že by se „mateřská“ mohla počítat i z vašeho platu, je to trochu jinak. Těhotná žena má nárok na mateřskou „PPM“ již v době 6 – 8 týdnů před porodem. Vy, jako otec dítěte si také můžete požádat o PPM, ale až od 7 týdne po porodu. Tedy minimálně v době před porodem a po porodu bude dostávat vaše přítelkyně „mateřskou“ vypočítanou pouze na základě jejího příjmu.

Po ukončení 6 týdne po porodu pak spolu můžete uzavřít písemnou dohodu u převzetí dítěte do vaší péče. Na základě toho byste pak v zaměstnání čerpal mateřskou dovolenou a dostával PPM určenou na základě vašeho příjmu. Pozor jen na to, že v době, kdy byste dostával PPM, pak již nemůžete vykonávat stejné zaměstnání, a musíte zde čerpat mateřskou dovolenou.

Něco jiného je pak možnost volby výše rodičovského příspěvku. Pokud by například vaše přítelkyně měla nízký plat, a tím pádem si nemohla zvolit některou vyšší variantu rodičovského příspěvku (na ten má nárok po skončení „mateřské“), pak je možné doložit váš příjem a zvolit výši RP na základě tohoto vašeho příjmu, bez toho že by tím vyplývalo nějaké omezení pro vaše zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď