Mateřská dovolená u druhého dítěte nebo rodičovský příspěvek?

Dobrý den,

Pobírám rodičovský příspěvek na první dítě (1,5 let), při něm jsem nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání a znovu otěhotněla, vracím se tedy na rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele, ale bylo mi sděleno, že budu mít znovu nárok i na mateřskou dovolenou. Je to pravda?

A bude vadit, že jsem 9 měsíců znovu pracovala, i když jen na částečný úvazek? Mám smlouvu na dobu určitou, ale končí mi až na konci příštího roku.

Zároveň ale nestíhám vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě, mám ho na nejvyšší možné částce 11 500.(2 roky) O něj bych v případě nové mateřské asi přišla.

Dá se někde zjistit, co by pro mě bylo více výhodné a jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina D., 14.06.2017 20:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 16:57 napsal/a:

Dobrý den,

Podle toho, co popisujete, byste na mateřskou dovolenou, měla mít nárok. Pokud vaše zaměstnání u stejného zaměstnavatele i nadále trvá, pak v době před porodem (mateřská resp. PPM začíná 6 – 8 týdnů před porodem) budete splňovat všechny podmínky.

Na PPM máte nárok, pokud jste v době jejího zahájení zaměstnána (to, že jste současně na rodičovské dovolené, ničemu nevadí). A pokud je současně splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Do těchto 270 dní se započítává jak doba, kdy jste skutečně pracovala, tak i doba, kdy jste třeba byla na rodičovské nebo mateřské dovolené – podstatné je trvání pracovního poměru.

Co se pak týká výše PPM, pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku dítěte a vy jste zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele, pak zde platí ustanovení paragrafu 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy až si budete žádat o PPM na druhé dítě, tak vám spočítají aktuální denní vyměřovací základ. Pokud by byl nižší než ten, ze kterého se počítala „mateřská“ u prvního dítěte, pak by se měl pro další výpočet výše PPM použít ten vyšší. Takže byste u druhého dítěte měla mít PPM ve stejné nebo vyšší částce než u prvního dítěte.

Co se týká rodičovského příspěvku – v dotazu nepíšete, na kdy vám vychází termín porodu u druhého dítěte, tedy kdy byste případně nastupovala na mateřskou.

Aktuálně (tedy až do konce roku 2017) je maximální rodičovský příspěvek oněch 11500 Kč. Od 1. 1. 2018 se to ale změní. Před pár dny byla schválena novela zákona, a od začátku roku 2018 bude možné čerpat rodičovský příspěvek i ve vyšší částce. Pokud by vám to náhodou vycházelo tak, že byste ještě na začátku roku 2018 čerpala RP na první dítě, tak si ho pak budete moci zvýšit – nové měsíční maximum RP, bude odpovídat 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu, ze kterého se vám počítala PPM na první dítě.

Pokud ne, tak je otázka, kolik vlastně nestihnete vyčerpat z rodičovského příspěvku na první dítě a jak vysokou byste měla PPM. Myslím ale, že výhodněji vychází ukončení čerpání rodičovského příspěvku a zahájení PPM. Neznám konkrétní částka, takže si to musíte propočítat sama.

Pokud byste vynechala mateřskou (PPM), pak sice do porodu druhého dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek na první dítě, a po porodu pak rodičovský příspěvek na druhé dítě, ale přišla byste tím i 28 týdnů PPM, což určitě také není zcela zanedbatelná částka. Takže si sama spočítejte co je více – jestli 28 týdnů PPM, nebo případný nevyčerpaný zbytek RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď