Mateřská dovolená u druhého dítěte nebo rodičovský příspěvek?

Dobrý den,

Pobírám rodičovský příspěvek na první dítě (1,5 let), při něm jsem nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání a znovu otěhotněla, vracím se tedy na rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele, ale bylo mi sděleno, že budu mít znovu nárok i na mateřskou dovolenou. Je to pravda?

A bude vadit, že jsem 9 měsíců znovu pracovala, i když jen na částečný úvazek? Mám smlouvu na dobu určitou, ale končí mi až na konci příštího roku.

Zároveň ale nestíhám vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě, mám ho na nejvyšší možné částce 11 500.(2 roky) O něj bych v případě nové mateřské asi přišla.

Dá se někde zjistit, co by pro mě bylo více výhodné a jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina D., 14.06.2017 20:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 16:57 napsal/a:

Dobrý den,

Podle toho, co popisujete, byste na mateřskou dovolenou, měla mít nárok. Pokud vaše zaměstnání u stejného zaměstnavatele i nadále trvá, pak v době před porodem (mateřská resp. PPM začíná 6 – 8 týdnů před porodem) budete splňovat všechny podmínky.

Na PPM máte nárok, pokud jste v době jejího zahájení zaměstnána (to, že jste současně na rodičovské dovolené, ničemu nevadí). A pokud je současně splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Do těchto 270 dní se započítává jak doba, kdy jste skutečně pracovala, tak i doba, kdy jste třeba byla na rodičovské nebo mateřské dovolené – podstatné je trvání pracovního poměru.

Co se pak týká výše PPM, pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku dítěte a vy jste zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele, pak zde platí ustanovení paragrafu 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy až si budete žádat o PPM na druhé dítě, tak vám spočítají aktuální denní vyměřovací základ. Pokud by byl nižší než ten, ze kterého se počítala „mateřská“ u prvního dítěte, pak by se měl pro další výpočet výše PPM použít ten vyšší. Takže byste u druhého dítěte měla mít PPM ve stejné nebo vyšší částce než u prvního dítěte.

Co se týká rodičovského příspěvku – v dotazu nepíšete, na kdy vám vychází termín porodu u druhého dítěte, tedy kdy byste případně nastupovala na mateřskou.

Aktuálně (tedy až do konce roku 2017) je maximální rodičovský příspěvek oněch 11500 Kč. Od 1. 1. 2018 se to ale změní. Před pár dny byla schválena novela zákona, a od začátku roku 2018 bude možné čerpat rodičovský příspěvek i ve vyšší částce. Pokud by vám to náhodou vycházelo tak, že byste ještě na začátku roku 2018 čerpala RP na první dítě, tak si ho pak budete moci zvýšit – nové měsíční maximum RP, bude odpovídat 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu, ze kterého se vám počítala PPM na první dítě.

Pokud ne, tak je otázka, kolik vlastně nestihnete vyčerpat z rodičovského příspěvku na první dítě a jak vysokou byste měla PPM. Myslím ale, že výhodněji vychází ukončení čerpání rodičovského příspěvku a zahájení PPM. Neznám konkrétní částka, takže si to musíte propočítat sama.

Pokud byste vynechala mateřskou (PPM), pak sice do porodu druhého dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek na první dítě, a po porodu pak rodičovský příspěvek na druhé dítě, ale přišla byste tím i 28 týdnů PPM, což určitě také není zcela zanedbatelná částka. Takže si sama spočítejte co je více – jestli 28 týdnů PPM, nebo případný nevyčerpaný zbytek RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď