Mateřská dovolená u druhého dítěte nebo rodičovský příspěvek?

Dobrý den,

Pobírám rodičovský příspěvek na první dítě (1,5 let), při něm jsem nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání a znovu otěhotněla, vracím se tedy na rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele, ale bylo mi sděleno, že budu mít znovu nárok i na mateřskou dovolenou. Je to pravda?

A bude vadit, že jsem 9 měsíců znovu pracovala, i když jen na částečný úvazek? Mám smlouvu na dobu určitou, ale končí mi až na konci příštího roku.

Zároveň ale nestíhám vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě, mám ho na nejvyšší možné částce 11 500.(2 roky) O něj bych v případě nové mateřské asi přišla.

Dá se někde zjistit, co by pro mě bylo více výhodné a jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina D., 14.06.2017 20:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 16:57 napsal/a:

Dobrý den,

Podle toho, co popisujete, byste na mateřskou dovolenou, měla mít nárok. Pokud vaše zaměstnání u stejného zaměstnavatele i nadále trvá, pak v době před porodem (mateřská resp. PPM začíná 6 – 8 týdnů před porodem) budete splňovat všechny podmínky.

Na PPM máte nárok, pokud jste v době jejího zahájení zaměstnána (to, že jste současně na rodičovské dovolené, ničemu nevadí). A pokud je současně splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Do těchto 270 dní se započítává jak doba, kdy jste skutečně pracovala, tak i doba, kdy jste třeba byla na rodičovské nebo mateřské dovolené – podstatné je trvání pracovního poměru.

Co se pak týká výše PPM, pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku dítěte a vy jste zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele, pak zde platí ustanovení paragrafu 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy až si budete žádat o PPM na druhé dítě, tak vám spočítají aktuální denní vyměřovací základ. Pokud by byl nižší než ten, ze kterého se počítala „mateřská“ u prvního dítěte, pak by se měl pro další výpočet výše PPM použít ten vyšší. Takže byste u druhého dítěte měla mít PPM ve stejné nebo vyšší částce než u prvního dítěte.

Co se týká rodičovského příspěvku – v dotazu nepíšete, na kdy vám vychází termín porodu u druhého dítěte, tedy kdy byste případně nastupovala na mateřskou.

Aktuálně (tedy až do konce roku 2017) je maximální rodičovský příspěvek oněch 11500 Kč. Od 1. 1. 2018 se to ale změní. Před pár dny byla schválena novela zákona, a od začátku roku 2018 bude možné čerpat rodičovský příspěvek i ve vyšší částce. Pokud by vám to náhodou vycházelo tak, že byste ještě na začátku roku 2018 čerpala RP na první dítě, tak si ho pak budete moci zvýšit – nové měsíční maximum RP, bude odpovídat 70% z 30-ti násobku denního vyměřovacího základu, ze kterého se vám počítala PPM na první dítě.

Pokud ne, tak je otázka, kolik vlastně nestihnete vyčerpat z rodičovského příspěvku na první dítě a jak vysokou byste měla PPM. Myslím ale, že výhodněji vychází ukončení čerpání rodičovského příspěvku a zahájení PPM. Neznám konkrétní částka, takže si to musíte propočítat sama.

Pokud byste vynechala mateřskou (PPM), pak sice do porodu druhého dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek na první dítě, a po porodu pak rodičovský příspěvek na druhé dítě, ale přišla byste tím i 28 týdnů PPM, což určitě také není zcela zanedbatelná částka. Takže si sama spočítejte co je více – jestli 28 týdnů PPM, nebo případný nevyčerpaný zbytek RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď