Materská dovolenka prechod na rodičovský príspevok a nezaměstnaná

Dobrý deň,

bude mi končiť materská, čiže budem žiadať o rodičovský príspevok.

1. Mám nárok poberať podporu v nezamestnanosti zároveň s rodičovským príspevkom?

pracovnú zmluvu som mala na 1 rok – na dobu určitú, a ešte pred jej koncom som nastúpila na materskú dovolenku. V ČR mám odpracovaných 18 mesiacov.

2. Mám nárok na podporu, keď budem mať vo firme zmluvu na DPČ na pol roka? Alebo podporu žiadam až po ukončení DPČ?

ďakujem za odpoveď.

Dotaz poslal/a: Miroslava J., 06.06.2017 09:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.06.2017 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak vaše smlouva na dobu určitou již skončila, nebo v blízké době skončí? Pokud ano, pak by vám opravdu mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Obecně platí, že je možné současně chodit do zaměstnání a pobírat rodičovský příspěvek. Z toho pak vyplývá, že je současně možné být i nezaměstnaná, dostávat podporu v nezaměstnanosti a současně dostávat rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že pokud půjdete na Úřad práce a požádáte si o podporu v nezaměstnanosti, pak ale zároveň musíte plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. Což mimo jiné znamená chodit na všechny schůzky na Úřadu práce, aktivně si hledat zaměstnání, chodit na pohovory, které vám případně domluví Úřad práce.

Nejde, abyste šla na úřad práce s tím, že sice chcete podporu, ale že si nové zaměstnání vlastně nechcete hledat, protože máte doma malé dítě. Musela byste na ÚP minimálně „předstírat“, že si zaměstnání opravdu hledáte.

Také v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak nesmíte mít žádný příjem z práce na DPP nebo DPČ, bez ohledu na jeho výši. Pokud byste pracovala na zmíněnou smlouvu na DPČ, tak po dobu výkonu této práce by vám bylo vyplácení podpory v nezaměstnanosti pozastaveno. Pokud vám tedy výše zmíněná DPČ již běží nebo vám bude navazovat po ukončení „mateřské“, pak asi nemá smysl chodit na ÚP, protože byste na podporu v nezaměstnanosti stejně neměla nárok.

Až poté, co jste nezaměstnaná a skončí vám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak můžete během evidence na ÚP vykonávat i nějakou výdělečnou činnost (DPP nebo DPČ). V tomto případě je ale příjem omezen na maximálně jednu polovinu minimální mzdy – což je aktuálně 5500 Kč. Výkon takovéto práce ale musíte na ÚP ihned oznámit (stejně jako v době kdy dostáváte podporu). Pokud to neoznámíte nejpozději v den zahájení výkonu této práce, tak vám za to může hrozit vyřazení z evidence ÚP a další sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď